МЕДИЧНА РЕФОРМА, ЧИ УСТАНОВКА НА ГЕНОЦИД?

16 ЧЕРВНЯ — ДЕНЬ МЕДИЧНОГО ПРАЦІВНИКА
Як відомо, з 1 січня минулого року в Україні набув чинності закон про медичну реформу — тоді влада пообіцяла, що українців лікуватимуть по-новому. Правда, вже тоді фахівці стверджували, що суть пропонованих змін спрямована не на ефективне і доступне лікування українців, а на різке скорочення фінансування медичної галузі. Керує всім цим процесом громадянка США Уляна Супрун, яка вже встигла здобути загальну ненависть — як з боку медичної спільноти, так і з боку простих громадян.

МЕДИКИ ПРО РЕФОРМУ: «ДОКТОР СМЕРТЬ» АТАКУЄ

Нагадаємо, американка Уляна Супрун з’явилася в Україні під час Євромайдану. Трохи пізніше її, в порушення закону України, зробили виконуючою обов’язки міністра охорони здоров’я.
Як свідчать соціологічні опитування, Уляна Супрун ( яка отримала в народі прізвисько «Доктор Смерть») регулярно очолює рейтинги найбільш ненависних політиків країни. У лютому цього року Супрун, до великої радості українців, була відсторонена від роботи за звинуваченням в некомпетентності та наявності подвійного громадянства. Правда, радість була недовгою — вже через тиждень вона повернулася до свого кабінету. І навіть після зміни президента йти вона явно не збирається, оскільки не все ще «реформувала».
Експерти стверджують, що основна місія Уляни Супрун в Україні — бути лобістом західних фармацевтичних корпорацій і скорочувати витрати на охорону здоров’я. Результати в наявності: в Україні закривають лікарні, звільняють лікарів, ліквідують службу швидкої допомоги — і все це прикривають медичною реформою. В ході «прогресивних перетворень» зникає сільська медицина, а за лікування важких хвороб українцям доводиться віддавати величезні гроші.
По суті, медична реформа свідчить про відмову від безкоштовної медицини. Так, згідно з даними члена комітету Верховної Ради з питань бюджету Валерія Дубіля, численні «безкоштовні» медичні програми недоступні для більшої частини населення країни.
За словами голови парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ольги Богомолець, численні недоробки даної реформи роблять її нежиттєздатною, тим самим прирікаючи українців на вимирання. З цим згодна депутат Верховної Ради, доктор медичних наук Тетяна Бахтєєва, яка прямо назвала медичну реформу установкою на геноцид.
У підсумку, вже зараз мільйони українців стали жертвами Супрун та її «молодої команди реформаторів». Про це заявив видатний український кардіолог, директор Інституту серця, член-кореспондент Академії медичних наук України Борис Тодуров:
«Три роки триває правове беззаконня. Сотні тисяч людей стали жертвами так званої реформи охорони здоров’я. На жаль, бідні та безправні лікарі і медичні профспілки виявилися безсилі чинити опір руйнівним діям добре підготовлених маніпуляторів і демагогів, які роблять на реформі власний бізнес. Документів, що підтверджують злочинні дії всієї цієї команди «пінгвінів», вистачило б уже на десятки кримінальних справ. Але є люди, які привели цю шушваль в МОЗ, і прикривають цю команду навіть від незначної критики. Вони взяли всю відповідальність за тисячі невиправданих смертей на себе. Ми всі знаємо імена цих людей», — написав Борис Тодуров.
При цьому він висловив упевненість, що всі, хто винен у приході до керівництва МОЗ «вбивць», залишаться безкарними, проте від суду Всевишнього їм втекти не вдасться.
У цьому матеріалі ми наведемо лише малу частину «досягнень» реформи, яка проводиться в державі.

У ЛІКУВАННІ ВІДМОВЛЕНО: ЯК «ПОРІЗАЛИ» ПАЦІЄНТІВ

«Медреформа», в першу чергу, торкнулася послуг в первинній ланці — мова йде про терапевтів і педіатрів, багато з яких тепер стали «сімейними лікарями». З другого півріччя 2018 року змінилося фінансування медичних установ, які надавали первинну допомогу: тепер вони стали отримувати гроші не з місцевих бюджетів, а безпосередньо від новоствореної структури — Національної служби здоров’я України (НСЗУ).
По суті, ця структура перетворилася в оператора грошових потоків: розподіляє кошти та вирішує, кому їх давати, а кому відмовити.
Пацієнти ж повинні були вибрати собі сімейного лікаря і підписати з ним декларацію. Показово, що в системі e-Health на кінець минулого року було зареєстровано 22,4 млн декларацій, а заплатили лише по 14,4 млн з них (в цілому 3,4 млрд грн).
У бюджеті цього року на фінансування первинної медичної допомоги передбачено 15,2 млрд грн. Уряд Гройсмана порахував, що цих грошей вистачить з головою. Однак експерти вказують: приймаючи цю постанову, Кабмін схитрував, тому що не збільшив базовий тариф навіть на індекс інфляції. В результаті, медичним установам за одного пацієнта з «зеленого списку» (хто підписав декларацію з лікарем) платять все ті ж 370 грн на рік. А ще він удвічі урізав плату за одного пацієнта з «червоного списку» (хто не підписав декларацію) — до 120 грн на рік. Немає потреби говорити про те, наскільки мізерні ці суми.
Характерно, що до цих злиденних тарифів не застосовуються вікові коефіцієнти. Тобто медичні установи отримують одну і ту ж плату — як за юнака, так і за пенсіонера. Хоча очевидно, що витрати на лікування, навіть чисто логічно, будуть різними.
Є ще один нюанс. Прикриваючись принципом «гроші ходять за пацієнтом», влада припинила з 1 квітня цього року платити за тих, хто не підписав декларацію. Хоча планувалося, що це буде зроблено тільки з 1 липня. І це при тому, що за даними самого МОЗ, таких пацієнтів аж 12 мільйонів людей.
Скільки ж їх в реальності — загадка, так як перепис населення не проводився з 2001 року. Для тих, хто в «червоному списку», це свідчить лише про одне: отримати безкоштовно допомогу (саму елементарну) вони зможуть тільки в тому випадку, якщо будуть на грані життя і смерті.

БАГАТО ГАЛАСУ З НІЧОГО

Цікава склалася ситуація і з програмою «Доступні ліки». Нагадаємо: її суть в тому, що певні ліки пацієнт за рецептом може отримати або безкоштовно, або з великою знижкою. За даними уряду, цією програмою скористалися понад 8 млн українців — половина з тих, хто страждає серцево-судинними захворюваннями, діабетом ІІ типу, і на бронхіальну астму.
Держава платить (повністю або частково) лише за ті ліки, які включені до Національного реєстру. Зрозуміло, що туди включили далеко не всі медикаменти. Наприклад, до засобів для лікування серцево-судинних захворювань віднесено 188 міжнародних патентованих найменувань, з яких Мінздоров’я включило всього 17. Для лікування діабету з 28 препаратів включено три, для лікування бронхіальної астми з 29 включено теж три найменування.
У бюджеті на цей рік на програму «Доступні ліки» заклали, як і в минулому році, 1 млрд грн. Тобто витрати на цю програму навіть не проіндексовані на відсоток інфляції — відповідно, на ці гроші пацієнти зможуть придбати ліків набагато менше, ніж в минулому році. Для порівняння: всього за 2018 рік українці придбали ліків на суму понад 90 мільярдів гривень. Таким чином, держава покриває лише 1% від потреби населення.
Крім того, з 1 квітня змінилася модель фінансування — програма «Доступні ліки» перейшла до тієї ж самої Національної служби здоров’я України, яка розпоряджається коштами. Саме вона повинна відшкодовувати аптекам вартість медикаментів, відпущених безкоштовно або зі знижкою.
Як запевняють чиновники, українці можуть отримувати ліки за електронним рецептом в будь-якій аптеці, яка уклала договір з НСЗУ. Але на практиці це зробити можуть не всі: отримати ліки за програмою можна в 6255 аптеках, що становить приблизно третину всього ринку країни.
Є багато претензій і до якості ліків, які відпускаються населенню за даною програмою: лікарі і аптекарі стверджують, що це — найдешевші та низько ефективні препарати, від яких мало користі. Досить сказати, що в квітні цього року лікарі виписали понад один мільйон рецептів, а НСЗУ виплатила по цих рецептах аптекам 45,3 млн грн. Виходить, середня вартість ліків за одним рецептом становить близько 40 гривень.

МЕДИЦИНА ДЛЯ ОБРАНИХ

На тлі загальної бідності української медицини, «еліта нації» щедрою рукою відпускає бюджетні гроші на лікування себе, любих. Для обслуговування президента, народних депутатів, членів Кабміну, працівників Адміністрації президента, апарату Верховної Ради та інших високопоставлених чиновників в Україні діють чотири медичні установи (Клінічна лікарня «Феофанія», Державна наукова установа «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини», Державна установа «Поліклініка № 2», і Центр превентивної медицини), де працюють 3245 штатних співробітників.
На утримання та лікування в цих закладах в минулому році було витрачено 751,2 млн грн. Так, в «Феофанії» лікувалися 9923 VIP-пацієнтів. При цьому на медикаменти і перев’язувальний матеріал було витрачено 31,1 млн грн, а на харчування — 3 млн грн, тобто в середньому на одного хворого — 3 тис. 436 гривень (порівняймо з фінансуванням на одного «простого смертного» — 370 і 120 гривень на рік). А всього на надання стаціонарної медичної допомоги в «Феофанії» витратили 324,1 млн грн.
Ще 217,9 млн грн було витрачено на діагностику і лікування, а також надання амбулаторно-поліклінічної допомоги все тим же VIP-клієнтам. З них 600 тис. грн пішло на безкоштовне зубопротезування, а на пільговий і безкоштовний відпуск медикаментів — ще 2,1 млн грн.
І це при тому, що всі ці VIP-пацієнти мають доходи, непорівнянні з доходами простих людей. Ось така у нас медична реформа.
Олексій Градов