ЗЕМЛЯ: ВІДТЕРМІНУВАННЯ ВИРОКУ

ВЕРХОВНА РАДА ПРОДОВЖИЛА МОРАТОРІЙ НА ПРОДАЖ ЗЕМЛІ ЩЕ НА ОДИН РІК
Під завісу 2018 року Верховна Рада все-таки ухвалила закон, відповідно до якого передбачається продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до 2020 року. Нагадаємо, що цей мораторій уперше був введений ще в 2001 році, і відтоді подовжувався на різні терміни вже 12 разів. Щоправда, експерти стверджують, що це продовження буде останнім.

В ОСТАННІЙ РАЗ?

Слід зазначити, що в травні минулого року на підгрунті земельних стосунків виник досить хворобливий скандал: Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав мораторій на продаж землі в Україні порушенням прав людини і порекомендував керівництву нашої країни змінити законодавство в цій сфері. Цю ухвалу ЄСПЛ виніс за позовом двох українців з Тернопільської області, які поскаржилися на те, що не можуть продати свої земельні паї.
Крім того, відміна мораторію на продаж землі є одним із зобов’язань України перед європейськими партнерами. Відкрити ринок землі неодноразово закликали і в МВФ. Плюс до всього, в минулому році Кабмін України доручив Міністерству аграрної політики до липня 2018-го підготувати проект закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» — але його так і не розробили.
Враховуючи всі ці обставини, багато експертів прогнозували, що вже в 2019 році мораторію не буде — але корективи внесли майбутні вибори. Річ у тому, що переважна більшість українців досі вкрай негативно відносяться до самої ідеї купівлі-продажу землі.
Про це, зокрема, свідчать зовсім «свіжі» результати спільного дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, Центром Разумкова, і соціологічною групою «Рейтинг». Згідно з отриманими даними, 72% українців виступають проти продажу земель сільськогосподарського призначення і тільки 13% — підтримують цю ініціативу. При цьому дуже показово, що між жителями міст і сіл немає істотної різниці у відношенні до розпродажу землі — абсолютна більшість висловилася проти цієї ініціативи.
Звичайно ж, цей чинник зіграв свою роль: уряд, депутати і політики просто не наважилися проводити земельну реформу перед виборами, щоб не втратити підтримку виборців. Проте експерти впевнені: після парламентських виборів (восени) руки будуть розв’язані — і мораторій, швидше за все, відмінять. Непряме підтвердження цьому міститься і в самому тексті закону, де конкретно сказано: до 1 березня 2019 року уряд повинен розробити і внести на розгляд парламенту проект закону про обіг земель сільськогосподарського призначення.

ПРОЦЕС ПІШОВ

За словами чиновників, цей закон повинен забезпечити введення в Україні «цивілізованого ринку землі», проте експерти налаштовані дуже скептично. На їх думку, при існуючій системі влади, розгулі беззаконня і корупції, створення «цивілізованого ринку» неможливе в принципі. Тобто не варто і пробувати — принаймні, в осяжному майбутньому.
Кланово-олігархічна система, що склалася в Україні, не дає шансу ухвалювати закони, спрямовані на захист простої людини — власника земельного паю, фермера, малого і середнього товаровиробника. І державна політика не спрямована на підтримку аграріїв. А ще відсутність правової системи, розгул криміналу і низька ефективність силових структур, плюс корупція, тінізація землі, невиконання діючої законодавчої бази… Нагромадження цих причин сьогодні привело до апогею загроз і викликів, пов’язаних з відкриттям ринку землі. Саме тому сьогодні неможливе введення цивілізованого ринку землі», — вважає Президент Асоціації фермерів і приватних землевласників Іван Томич.
Є й ще одна небезпека, про яку попереджають експерти: після відміни мораторію українську землю скуплять іноземці. Причому, відповідна заборона (на продаж землі іноземцям) тут не допоможе, оскільки існує безліч способів обходити подібні перешкоди. Річ у тому, що українські компанії і навіть олігархи (не кажучи вже про простих фермерів) не зможуть конкурувати з американськими, європейськими, китайськими і арабськими структурами, які мають в розпорядженні колосальні фінансові ресурси.
Адже навіть зараз, незважаючи на мораторій, Україна вийшла на друге місце у світі за об’ємом земель, що знаходяться у власності іноземців. Так, минулого року Національний екологічний центр «Ліга» опублікував звіт, відповідно з яким під контролем іноземного капіталу в Україні знаходиться 2,4 млн га, — при загальній площі сільськогосподарських угідь в 42,7 млн га. При цьому левову частину цих земель — 2 млн га — контролюють всього сім компаній з іноземним капіталом. А одна тільки корпорація NCH Capital контролює сьогодні земельні угіддя загальною площею понад 400 тисяч га. Вище українського цей показник тільки у Індонезії — 3 млн га.

ЛАСИЙ ШМАТОК

Насправді, торгівля земельними ресурсами, незважаючи на мораторій, йде впродовж багатьох років в обхід закону. Існує безліч способів обійти заборону. Найпростіший з них — це договір про сільськогосподарську обробку земель, який власник з орендарем можуть укласти на 49 років. У договорі також прописується пункт, відповідно до якого орендодавець зобов’язується передати наділ після відміни мораторію у власність орендареві. Інші хитрощі — цей заповіт, по якому земля переходить в спадок.
У будь-якому разі, завдяки різноманітним хитрощам, реальними власниками стають саме орендарі, а не люди, які є хазяями угідь на папері. А в останні роки стали практикуватися нові способи боротьби за наділи. Через дику корупцію, яка особливо махровим кольором розцвіла саме у сфері земельних стосунків, документація на землю у багатьох власників є проблемною. Через це почастішали випадки рейдерства, коли фермер засіває свою ділянку, вносить добрива, а потім з’являються люди, збирають урожай і зникають в невідомому напрямі.
Бачачи, яким ласим шматком є українська земля, зростає число тих, що бажають придбати її у власність : тільки за останній рік попит на сільгоспугіддя виріс приблизно на 50 відсотків. Ажіотаж на земельному ринку погрожує підняттям цін на сільгосппродукцію, яка вже і так зрівнялася за вартістю зі східноєвропейською.
А якщо ринок стане вільним і з’явиться можливість витягнути високий прибуток від перепродажу, то туди кинеться спекулятивний капітал — і це неминуче приведе до нового цінового стрибка. В результаті продукти на Україні можуть «дорости» за цінами (але не за якістю) до західноєвропейського рівня.
Підводячи підсумок, можна сказати: сфера земельних стосунків вже настільки загрузла в корупції та безладі, що у разі відміни мораторію передбачити майбутнє останнього українського ресурсу практично неможливо.
«Цілком реально, що в країні, де немає порядку, і який доки не передбачається, земля буде втрачена так само бездарно і швидко, як були фактично на корені знищені цілі галузі економіки — наукомісткі виробництва і окремі промислові сектори», — підкреслив Василь Цушко, заступник Голови Соціалістичної партії Олександра Мороза. І додав: “В нашій партії підготована детальна концепція земельних відносин в Україні та розвитку АПК. В її основі – збереження землі у власності України. Концепцією, зокрема, передбачено: викуп державою земельних паїв; створення Державного земельного банку; домінування орендної форми відносин; використання земельної ренти на користь місцевих громад, для вирішення конституційних гарантій про освіту і охорону здоров’я; стимулювання державою фермерства і крупнотоварного аграрного виробництва та переробки продукції; збереження і захист родючості ґрунтів”.

Олександр Полуянов