ПОСЛАБИЛИ ЗАШМОРГ

СУБСИДІЮ ЗМОЖУТЬ ОТРИМАТИ БІЛЬШЕ УКРАЇНЦІВ — КАБМІН ЗРОБИВ ПОСЛАБЛЕННЯ
Побоюючись масових протестів та зростання неплатежів з боку населення, Кабінет міністрів України трохи полегшив драконівські правила при призначенні та нарахуванні субсидій. Це дасть можливість деяким незаможним категоріям українців все-таки отримати державну допомогу на оплату житлово-комунальних послуг, які вкотре подорожчали.

Варто зазначити, що, за словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, Кабмін наділив управління соціального захисту на-селення на місцях правом створення спеціальних комісій — для вирішення питання про надання субсидій населенню. Щоб навіть у тому випадку, якщо людина не підпадає під критерії отримання субсидії, але потребує її, члени комісії могли надати їй таке право.
«Ми прийняли рішення про розширення програми субсидій. Спростили підхід до оформлення субсидій. Відстежуватимемо в регіонах, щоб кожна сім’я, яка не може повністю сплатити комунальні платежі, була захищена і заплатила тільки частину», — підк-реслив очільник уряду.
Якщо ж проаналізувати корективи, які уряд вніс в процес отримання субсидій, то можна виділити дев’ять основних пунктів.
Якщо єдиний соціальний внесок (ЄСВ) не сплачується з вини працедавця, субсидію призначатимуть на загальних підставах. Це означає, що якщо відсутня сплата ЄСВ не з вини громадянина, а через неплатежів установи, де він (вона) працює, то субсидія буде призначена. Таким чином, громадяни, які працюють і чесно платять податки, будуть захищені від негативних чинників, які від них не залежать.
Якщо ЄСВ не сплачується через відсутність роботи, то субсидія буде надана безробітним в сільській місцевості та райцентрах, а також безробітним в містах — але за умови перебування на обліку в центрі зайнятості.
Пояснюючи цю норму, в Мінсоцполітики вказують: субсидія — це державна допомога, яка фінансується за рахунок коштів пла-тників податків, а тому важливим є забезпечення адресності цієї допомоги для цільового використання кожної гривні з цих коштів. І саме тому допомогу повинні отримувати ті громадяни, які дійсно опинилися у важких життєвих умовах, а не ті, хто бажає заощадити за рахунок інших, відмовляючись при цьому від роботи. Проте є об’єктивна різниця між умовами і можливістю працевлаштування у великих містах і в маленьких містечках і селищах. Так, якщо у великих містах завжди є вільні вакансії, то в невеликих населених пунктах спостерігається гострий дефіцит робочих місць. З урахуванням цього було прийнято вказану норму, яка вимагає від жителів міст перебування на обліку в центрах зайнятості, — як ознаку того, що людина намагається вийти із скрут-ної ситуації і заробити кошти чесною працею.
Субсидія призначатиметься громадянам, які працюють за кордоном і платять там ЄСВ, — але це треба підтвердити документа-льно. Якщо ж ЄСВ не сплачується за кордоном, то такі громадяни мають можливість укласти договір про сплату єдиного соціаль-ного внеску в Україні і отримати право на субсидію.
Субсидії нараховуватимуться сім’ям, які виявилися у біді через важку хворобу або важку фізичну залежність одного з членів сі-м’ї.
Так, працездатні онкохворі (за наявності довідки ), а також сім’ї, в яких є алко- або наркозалежні (за наявності довідки від ліка-ря), зможуть отримувати субсидію на основі звернення в комісію. Саме спеціальні комісії, утворені при місцевих органах влади, визначатимуть в кожній конкретній ситуації — чи дійсно це домогосподарство потребує допомоги. Такий індивідуальний підхід дозволить забезпечити адресність підтримки і уникнути відмов в її наданні за формальною ознакою.
Субсидія нараховуватиметься не на загальну, а на опалювану площу, яка не перевищує 120 квадратних метрів для квартир і 200 квадратних метрів для індивідуальних будинків.
Це пов’язано з тим, що під час реалізації нових обмежень люди зіткнулися з ситуаціями, коли їм відмовлялося в допомозі за перевищення норм площі житла — через наявність всіляких господарських прибудов та ін. Хоча насправді опалювана площа була значно менше. Прибудови не опалювалися, а отже, на них не витрачалася субсидія. Розрахунок субсидії на опалювану площу дозволить уникнути цієї штучної перешкоди.
Передбачено отримання субсидії для категорій громадян на наднормову площу, але не більше 30% від норми. Це стосується та-ких категорій громадян:
▶ одержувачів пенсій у зв’язку з втратою годувальника;
▶ одержувачів пенсій за вислугою років;
▶ одержувачів соціальної допомоги по інвалідності з дитинства і дітям з інвалідністю. Також залишено без змін положення про те, що норми площі не враховуються для багатодітних сімей і будинків сімейного типу.
Субсидія буде призначена тим домогосподарствам, які мешкають в одному житлі, що перевищує норми площі, але мають розд-воєні особові рахунки. Практика надання субсидій показала, що існують випадки, коли у великих по площі житлах мешкають відразу декілька сімей (наприклад, у будинках, отриманих у спадок). Але через велику площу таких будинків раніше їм було від-мовлено в отриманні субсидії, незважаючи на розмір їх доходу. Відтепер такі сім’ї отримуватимуть субсидію в розрахунку не на загальну опалювану площу, а на ту, яка належить саме їм (якщо вона не перевищуватиме встановлені норми).
Тепер при розрахунку розміру субсидії не враховуватимуться в сукупний дохід сплачені аліменти на дитину. Не враховувати-меться і отримана домогосподарством спеціальна бюджетна дотація за вирощування телят. У таких випадках сума субсидії стане більше — через не врахування частини доходів, які раніше бралися в розрахунок.
Також, з 1 жовтня розмір обов’язкової плати відповідатиме рівню спожитих послуг. Тобто якщо обов’язкова плата має бути, на-приклад 200 грн, а спожили тільки на 120 грн, то платити треба саме 120 гривень.
Варто також відмітити, що в повторних зверненнях в органи соціального захисту населення через зміни в порядку нарахування розміру субсидій немає потреби. Розрахунок вже призначених субсидій за новими параметрами відбудеться в автоматичному режимі на опалювальний сезон. Ті, хто раніше не звертався за субсидією, можуть зробити це у будь-який слушний для себе час.
Слід також пам’ятати, що відмова в субсидії в усній формі — протизаконна. Кожен має право звернутися за субсидією і отримати офіційне рішення від органу соціального захисту населення.

У випадках порушення прав можна звертатися по спеціальній гарячій лінії для таких випадків по номеру 0-800-502-757.

Олексій Градов