ДЛЯ ВСЬОГО СВІЙ ЧАС

КОМУ ВИГІДНІ ДОСТРОКОВІ ВИБОРИ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ?
Не встигли громадяни України прийти в себе від перипетій президентської кампанії, як в країні вже розгорнулася нова масштабна епопея – підготовка до дострокових парламентських виборів. В цілому, більшість населення цю новину сприйняла позитивно – адже довіра до парламенту вже давно перебуває нижче плінтуса, а більшість депутатів зарекомендувало себе запеклими пройдисвітами і негідниками. Виникає лише одне питання: хто отримає максимальну вигоду від дострокових виборів, а хто вже зараз може розпрощатися з політичними амбіціями?
 

КРИГА ЗРУШИЛА

За словами самого Володимира Зеленського, низький рівень довіри українців до парламенту, а також відсутність правлячої коаліції – є достатніми підставами для проведення дострокових виборів у Раду. Про це він заявив 21 травня під час проведення консультацій з лідерами фракцій. Після чого підписав і відповідний указ, де говориться: “Припинити достроково повноваження Верховної Ради України восьмого скликання … Призначити позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року”.
“Головним аргументом для розпуску Верховної Ради є дуже низька довіра громадян України до цієї інституції – 4%. Це оцінка роботи парламенту та найвагоміший аргумент для припинення його повноважень. Я, як гарант Конституції, повинен гарантувати права громадян України. Юридична підстава для розпуску – з 2016 року не існувало коаліції “, – наводить слова Зеленського офіційний сайт глави держави.
В цей же день стало відомо, що новий президент запропонував внести зміни до виборчої системи країни: скасування виборів по мажоритарних округах і зниження прохідного бар’єру з 5% до 3%.
До речі, майже одночасно з цією заявою були опубліковані результати соціологічного опитування групи “Рейтинг”. Згідно з цим дослідженням, “… більш 70% респондентів підтримують ідею розпуску парламенту і проведення дострокових виборів Верховної Ради”.
На думку експертів, дострокові вибори найбільш вигідні саме партії Зеленського “Слуга народу”. Адже якщо зараз дуже високий рейтинг партії (в межах 40%) тримається переважно на популярності самого новообраного президента, то вже до осені картина може різко змінитися.
“Ця ситуація серйозно відрізняється від тієї, що була у Порошенка в 2014 році. Він переміг у першому турі, а через півроку на виборах в Раду вони з Яценюком отримали практично конституційну більшість. Ситуація у Зеленського не така блискуча, як у Порошенка. Тоді їм на півроку вистачило інерції, зараз у Зеленського два місяці … Навіть в штабі Зеленського бояться, що до осені рейтинг впаде до 15%. Тому і потрібно поспішати з виборами, щоб оформити комфортну для нової влади більшість у парламенті “, – вважає політтехнолог Сергій Слободчук.
На його думку, якщо перед президентською кампанією невиразна програма Зеленського грала тому на руку, то зараз йому і його партії потрібно мати не тільки чітку позицію щодо ключових проблем країни, але і запропонувати конкретні способи їх рішень. А це перш за все – війна на Донбасі, тарифи ЖКГ, вільний продаж сільськогосподарських земель і кредити від МВФ.
ВИБОРИ АБО СМЕРТЬ

Ініціатива Зеленського з відміною мажоритарки – надзвичайно невигідна екс-президенту Петру Порошенко та ще одній кузні керівних кадрів, яка вийшла в тираж – “Народному фронту”.
П’ять років тому ці партії тріумфально виступили на виборах в Раду, делегувавши до вищих ешелонів влади своїх представників. Однак тепер для більшості з них шлях до насиджених парламентських крісел може виявитися закритим. І якщо структура колишнього президента ще може сподіватися на проходження в парламент, то “фронтовикам” залишається лише мріяти про окремі успіхи в мажоритарних округах.
Тому результати дострокових виборів багато в чому будуть залежати від того, чи буде змінена політична система України. Порошенку і “Народному фронту” зараз просто необхідна стара система 1998 року, коли депутат одночасно міг балотуватися і за списком, і по округу. Якщо список партії не долав бар’єр, то по округу він вигравав – і все одно ставав депутатом Верховної Ради.
Таким чином, в разі якщо виборча система залишиться колишньою (змішаної), то для того ж Порошенка буде найкращим варіантом висуватися де-небудь у Львівській області, а в разі поразки пролізти до Ради на чолі партійного списку. Тільки таким чином Петро Олексійович може отримати таку необхідну депутатську недоторканність (якщо, звичайно, її теж не скасують).
Ще один надзвичайно важливий для Порошенка і його партії фактор – це час. “Для Порошенка вибори краще зараз …, поки вони можуть хизуватися цифрою 24%. А восени побіжать всі … Зараз політичне дезертирство буде не настільки кричущим. А восени є ризик, що від БПП залишиться не могуча купка, яка буде кудись балотуватися”, – стверджує Слободчук.
З ним згоден і політолог Кость Бондаренко. На його думку, Петру Порошенку і його наближеним дострокові вибори вигідні, так як вони дозволять надати депутатську недоторканність самому Петру Олексійовичу і деяким з найбільш «злодійкуватих» чиновників його клану.
“У Порошенка залишається ряд осіб, яких він призначив, які формують адмінресурс, і яких Зеленський не може звільнити при всьому бажанні. І у Порошенка залишаються 25% мобілізованих людей, які зараз тільки чекають команди переходити до реваншу. Тому Зеленський може отримати парламент, в якому Порошенко виявиться спікером. Або такий парламент, який призначить Порошенка прем’єр-міністром “, – вважає Кость Бондаренко.

СЛУГА НАРОДУ: НА МАНЕЖІ ВСЕ ТІ Ж?

На відміну від партій, які вже присутні в Раді та мають вибудувану партійну структуру, “Слуга народу” в якійсь мірі є ще “недопартією”, існуючи в ряді регіонів тільки на папері. На даний момент ця партія швидше являє собою фан-клуб, аморфну масу прихильників Зеленського, але не має чіткої структури. Крім деяких відомих радників і спікерів з команди Зеленського, взагалі незрозуміло – чи є в партії ще якісь живі люди, а не акаунти в соцмережах. Політолог Вадим Карасьов вважає, що партія зараз – швидше якась оболонка, яку тільки належить заповнити людьми.
“Наберуть людей. Головне, що є оболонка, пустотіла структура, куди можна влити що завгодно. Вона є, і вона продається.” Слуга народу “- бренд, що продається “, – припускає Карасьов.
Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко, вважає: саме молодих, “незасвічених”, але підконтрольних йому політиків Ігор Коломойський і спробує вбудувати в партію “Слуга народу”. Рейтинг на рівні 40% передбачає, що керівництву партії необхідно буде виставити, як мінімум, 250 “багнетів”, – тобто запропонувати список з 250 можливих депутатів.
У найближчі дні, ймовірно, і буде посилюватися трансформація цього фан-клубу Зеленського в реальні партійні списки і вибудовування повноцінної партійної структури. З огляду на зв’язок Володимира Зеленського з Ігорем Коломойським, можна очікувати, що олігарх, який повернувся на Україну, робитиме істотний вплив на підбір кандидатів.
«Коломойський, який, за його ж словами, очолює фан-клуб Зеленського, прекрасно розуміє: посилення президента можливо лише в тому випадку, коли у нього не буде нікого зі старих політиків.
Однак політолог Руслан Бортник вважає, що Зеленський зіткнеться з наполегливими вимогами прийняти в партію і ряд старих політиків. В першу чергу, на його думку, це буде частина депутатів “Народного фронту”, що орієнтується на Арсена Авакова, по-друге – депутатська група “Відродження”, пов’язана з Ігорем Коломойським і активісти партії “УКРОП”.
Група Арсена Авакова включає в себе близько десятка депутатів- “фронтовиків”, які можуть серйозно дискредитувати “Слугу народу” і самого Зеленського. До цієї групи зараховують Антона Геращенка і цілий ряд бойовиків-націоналістів з НФ: Юрій Береза, Андрій Тетерук, Євген Дейд. В “УКРОПі” – Дмитро Ярош, Борислав Береза, Володимир Парасюк, Віталій Купрій, Валентин Дідич, Олександр Дубінін, Тарас Батенко, Олександр Шевченко. Всі ці депутати-націоналісти можуть спробувати приєднатися до партії Зеленського, а новому президенту потрібна певна рішучість і самостійність, щоб відмовитися від таких прихильників.
На думку політолога Андрія Золотарьова, під крило Зеленського активно будуть стікатися також депутати, пов’язані з “вашингтонським і лондонським обкомом”. Як говорить Золотарьов, вони представляють собою досить значну за кількістю групу, яка “має невеликий коефіцієнт корисної дії”.
У підсумку, на хвилі популярності Володимира Зеленського (вірніше – його кіногероя Голобородько), найбільший приз на парламентських виборах може взяти партія, яка представляє собою поки лише порожню оболонку. Але висока ймовірність, що її можуть наповнити радикальними націоналістами, бізнесменами з когорти Коломойського та єврооптимістами-грантоїдами. І український виборець, щиро бажаючий омолодити і змінити країну, вже після виборів усвідомить, що у Верховній Раді “рулить” брат-близнюк “Блоку Петра Порошенка”.

Олександр Полуянов