Резолюція Політвиконкому Соціалістичної партії Олександра Мороза з приводу наслідків І туру виборів президента України

Підсумки І туру голосування на виборах президента повністю підтверджують оцінки ситуації і прогнози, зроблені нами до початку виборчої кампанії.

  1. В Україні політична кампанія зводиться до боротьби олігархів з олігархами за оволодіння владою – інструментом забезпечення бізнесових інтересів.

Така боротьба стала традиційною. Прізвища фігурантів, що представляють групи олігархату, змінюються, але суть боротьби і політика олігархату (капіталу при владі) залишається незмінною. Вона не передбачає ніяких позитивних перемін для народу і держави, загрожує самому існуванню країни.

  1. Нинішні вибори – черговий етап регресивного розвитку ситуації в Україні. Головна причина такого розвитку – неконституційна організація державного управління, відсторонення громадян (громад, народу) від функцій, передбачених Основним Законом, узурпація влади інститутом президента – уособленням олігархату.

Зосередивши в своїх руках всі інструменти впливу – економічні, політичні, соціальні, інформаційні, фінансово-бюджетні, кадрові тощо, крупний капітал і його озброєні владою представники мають змогу маніпулювати громадською думкою, займатися фальсифікаціями, підкупом учасників політичної кампанії, пропагандою неіснуючих або сумнівних здобутків влади.

Увага виборців відволікається на другорядні деталі політичного шоу замість обговорення назрілих проблем:

  • війни і миру, відновлення територіальної цілісності країни і консолідації народу;
  • неймовірної деградації економіки, її деіндустріалізації, підпорядкованості зовнішнім впливам і як наслідку – небувалому безробіттю, трудової міграції;
  • катастрофічного стану засобів виробництва, найперше фондів енергетики (гідротехнічних споруд, атомних і теплових станцій, газотранспортної мережі), інженерної інфраструктури міст, автомобільних шляхів;
  • корупції, що стала інструментом управління, розкрадання бюджетних ресурсів, кримінальному переродженню державних структур;
  • нелюдським умовам, в які владою поставлене населення (зарплати, пенсії, стипендії, ціни, тарифи, стан медицини і т.д.).
  1. Протест проти нестерпних умов і принизливої для людей дійсності відобразився в результатах першого туру голосування. Перевагу одержав В.Зеленський, котрий уособлює надію виборців на припинення сповзання країни до катастрофи, керованої владним режимом, що не змінювався впродовж років незалежності.

Переможець першого туру має об’єктивні підстави виграти вибори, хоч це не гарантує успіх у державному будівництві. Причини того він, напевне, розуміє сам, але головна з них – бути незалежним від олігархату. Її позбутися важче, ніж подолати брак досвіду державної служби.

  1. Стан справ в Україні і нинішня політична кампанія вчергове засвідчують найбільш нагальну проблему – потребу зміни системи влади.

Зміст необхідних змін – перехід до європейської  моделі  управління – викладений в передвиборній програмі кандидата в президенти від нашої партії, в «Декларації прав і свобод», схваленої з’їздом партії. Привертання уваги суспільства до потреби і суті змін було головною метою участі партії в кампанії. В тому сенсі і участь, і її припинення були виправдані.

Добитися необхідних змін з ініціативи інституту президента проблематично. Система влади і управління потребує законодавчого забезпечення. Саме тому в нинішніх умовах потрібно активізувати роботу для створення політичної лівоцентристської платформи європейського типу – суб’єкта наступної парламентської кампанії.

Найближчим часом слід провести відповідний форум, остаточно визначивши його склад, провівши консультації, зосередившись на відборі кандидатів у депутати парламенту, спланувавши календар заходів для донесення до громадян змісту наших пропозицій, виклавши їх в нашій передвиборній програмі.

 5. Цю роботу слід прискорити, враховуючи конституційну можливість дострокових парламентських виборів через ознаки нелегітимності нинішнього парламенту.