Олександр МОРОЗ: “Сподіваюсь, що люди мене почують!”

Серед кандидатів у Президенти України на виборах- 2019 Олександр Мороз – не просто самий старший та досвідченіший політик, у нього вже є своє місце в підручниках історії, і ніякі нові потрясіння і віяння не в силах це змінити.
Здавалося б, вже можна писати мемуари і з іронією поглядати на 50-60-річних “хлопченят”, які щосили рвуться до влади, але ні: Олександр Мороз у відмінній формі і готовий дати фору багатьом крикунам-популістам.
Пропонуємо нашим читачам десять запитань та відповіді на них майбутнього Президента України.

1. Що спонукало вас до участі – як кандидата – у виборах Президента України?
Свідомо, руками керованої зовні влади руйнується держава. Головна причина – існуюча система влади на чолі з президен-том. В тому найбільша загроза для країни.
Всі кандидати добиваються «булави», щоб продовжувати те, що відбувається уже 28 років. Я хочу використати посаду, щоб скасувати інститут президента, принаймні в нинішньому вигляді. На те потрібно 1,5-2 роки.
Без цього нічого сподіватись на припинення війни, знищення корупції, відновлення економіки, поліпшення якості життя людей, на перетворення кожного в громадянина.
В тому пояснення моєї участі у виборах.

2. Назвіть основні критерії, яким має відповідати глава держави.
Повинна бути людина з совістю, професійним і життєвим досвідом, яка живе Україною, бачить в кожному особистість, пра-ва якої захищаються всією системою суспільних відносин.

3. Розкажіть про ваші особисті головні життєві здобутки – досягнуті цілі та взяті рубежі.
Головною політичною метою була і залишається потреба зміни системи влади, здійснення на практиці того, що передбаче-но ст.1 Конституції України (правова, суверенна, демократична, соціальна держава).
На шляху до цієї мети:
▶ розробляв і добивався ухвалення більшості соціальних законів України;
▶ вирішальним чином, всупереч волі Президента вплинув на ухвалення Конституції України та на її вдосконалення в 2004 році відповідно до європейської демократичної традиції;
▶ організував припинення розвитку сепаратизму в Криму на початку 90-х;
▶ організував викриття антилюдських злочинів вищих посадовців та акції протесту проти сваволі і порушення прав людини (акції «Україна без Кучми», «Повстань, Україно!» і т.п.);
▶ блокував одну з найбільших афер владців – продаж земель сільгосппризначення;
▶ співавтор нової редакції чинної Конституції (опублікована в 2013 році);
▶ член Конгресу українських літераторів, автор більше 30 книг та співавтор антологій, лауреат 8-ми міжнародних літературно-мистецьких премій.

4. В разі перемоги на виборах якими будуть ваш перший указ та перший візит?
Перший указ – про вступ на посаду. Потім – ініціативи:
▶ парламенту – щодо ухвалення законів про референдуми, про імпічмент президенту, Спеціальні слідчі комісії, про вибори до парламенту і місцевих органів влади (окремо);
▶ ініціювання референдуму про затвердження Конституції в зміненій редакції з перехідними положеннями, які передбачають строки скасування адміністрацій, зміну повноважень органів самоврядування, юридичного, економічного, фінансового, ка-дрового тощо забезпечення їхнього статусу, відповідного європейській моделі управління;
▶ внесення проектів законів щодо позбавлення правоохоронних, контролюючих, дозвільних та інших подібних структур зай-матися економічною діяльністю суб’єктів господарювання;
▶ законодавче вирішення проблем захисту власності.
До встановлення миру ніяких візитів не передбачається, окрім відряджень на Донбас та переговорів із сусідами на нейтра-льній (скажімо, білоруській) території.

5. Перелічіть те, чого ви не будете робити – з огляду на досвід попередників.
Не буду робити нічого з того, що не стосується компетенції президента, не займатимусь піаром, саморекламою.

6. В останні роки в Україні зазнав політизації гуманітарний сектор – питання культури, релігії, історії, мови. Чи збираєтеся ви щось змінювати у цій сфері, та якими будуть акценти?
Категорично не допускатиму спекуляцій щодо мови, віри, історії, патріотизму і т.п. Обов’язково підтримуватиму розвиток культури, освіти і науки, особливо – медицини.

7. Чи маєте ви власний рецепт повернення втрачених територій, та який часовий проміжок необхідний для цього?
Рецепт викладений в моїй програмі: постійно позаблоковий статус України (приклад Фінляндії, Австрії…, суть Декларації про державний суверенітет – основи Конституції), ініціювання Європейської наради з питань безпеки, політико-дипломатичні кроки для безкровного розв’язання конфлікту на Донбасі, відновлення кордонів України станом на 1991 рік.

8. З чим у реформаторській політиці нинішньої влади протягом останніх п’яти років ви категорично не погоджуєтеся та які помилки беретеся виправити?
Всі так звані «реформаторські» кроки антиконституційні. Їх доведеться виправляти скоріше, ніж за 5 років, власне, негайно.

9. Як збираєтеся вибудовувати відносини з Росією – шукати компроміси чи зміцнювати стіну?
Забезпечувати компроміси, що зміцнюють суверенітет України. Формула Василя Симоненка: «…Відійдіть Америки й Росії,
Коли я з тобою говорю».

10. В Україні неприпустимо низький рівень життя, який не відповідає ні рівневі економічного розвитку нашої країни, ані потенційним можливостям українського суспільства. Назвіть першочергові заходи, що їх ви задієте для того, щоб підвищити доходи українських громадян, та терміни, необхідні для виправлення ситуації.
Все розпочинається з економіки. В програмі етапи змін розписані. Для того потрібно впливати на кадровий склад викона-вчої влади. Люди підготовані, в т.ч. Прем’єр-міністр, Міністри економіки, внутрішніх справ, є кандидати на посади Генпроку-рора, Голови СБУ та інш.
Буде ухвалена 20-річна програма відновлення та розвитку економіки, соціальної сфери. Люди негайно відчують позитивні зміни якості життя, бо ніхто не крастиме. Все населення матиме змогу включитися в процеси творення свого добробуту, роз-витку громад, територій, країни, щоб власною державою можна було пишатися. Принаймні, Польщу ми обійдемо за 8-10 років.

Бесіду вела журналіст щотижневика «2000»
Олена Вавілова