КУДИ ЙДЕМО?

НИНІШНІЙ СТАН СПРАВ В УКРАЇНІ НЕГАТИВНО ОЦІНЮЮТЬ ВСІ ВІКОВІ ГРУПИ, ДО ТОГО Ж В УСІХ РЕГІОНАХ
4 лютого були опубліковані результати спільного дослідження, проведеного цілою групою провідних соціологічних компаній України : Центром “Соціальний моніторинг”, Інститутом соціальних досліджень ім. Яременка, компанією “Інфо Сапіенс” і групою “Рейтинг”. Результати говорять самі за себе: 73% українців вважають, що Україна рухається в невірному напрямі, лише 15% опитаних вважають курс влади за правильний, а 12% не змогли визначитися з відповіддю.

НЕМАЄ СТАБІЛЬНОСТІ

Опитування показало, що нинішній стан справ в Україні негативно оцінюють всі вікові групи, до того ж в усіх регіонах. Найбільшими “оптимістами” виявилися жителі Галичини – там “лише” 59% вважають обраний курс країни помилковим.
Для порівняння: в підконтрольній частині Донбасу такої думки дотримується 81% респондентів.
Якщо ж говорити не про регіони, а про соціальні групи, то в країні все ж є прошарок населення, який у своїй більшості схвалює курс влади. Це – прибічники і “шанувальники таланту” діючого гаранта – Петра Порошенка. Це єдина соціальна група людей, що позитивно оцінює ситуацію в країні, перевищує 50%-й бар’єр – цілих 64%.
Правда, на загальному фоні вони складають усього 14,8% від загальної кількості тих, хто готовий прийти на виборчі дільниці 31 березня.
У свою чергу, близько половини респондентів заявили, що не проголосують за нинішнього президента ні за яких обставин.
Також опитування показало: більшість українців вже не сподіваються на те, що прийдешні вибори принесуть якесь полегшення в їх безпросвітнє життя : лише 28% українців чекають його в економічній сфері. При цьому поліпшення власного положення на роботі або в навчанні чекають 22%.
У списку інших проблем, які турбують громадян країни, – нестача стабільності (40%), порядку (37%) і достатку (34%).
При цьому головними економічними загрозами для країни люди назвали масовий виїзд українців за кордон (55%), економічний занепад (52%) і зубожіння населення (47%).
Попутно помітимо, що падіння економіки і рівня життя українців за роки правління нинішньої влади говорять і міжнародні дослідження. Так, за даними Legatum Prosperity Index, за останні п’ять років рівень добробуту українців впав з 64-го до 111-го місця у світі.
По індексу щастя Україна в 2013 році знаходилася на 87-ій позиції, а зараз – незважаючи на надбання безвіза, європейського вектору і томоса – виявилася на 138-й. Такі дані наводить World Happiness report.
При цьому соціологи відмічають, що в осяжному майбутньому оптимізму в суспільстві не додасться, і підстав для зміни настроїв немає. Адже влада стверджує, що Україна не може існувати без допомоги МВФ – значить, уряд і далі виконуватиме всі вимоги Фонду, які ведуть країну до боргової ями, а народ – в злидні.
Незважаючи на негативну оцінку ситуації в країні, люди не готові до масових протестних акцій. І хоча українці у своїй більшості не підтримують антисоціальну політику влади, більше половини опитаних заявили, що не вийдуть на вулиці, щоб захистити свої права та інтереси.
Зі свого боку, експерти стверджують: навіть якщо в результаті масових фальсифікацій президентом буде оголошений непопулярний Петро Порошенко, люди вже не вийдуть на новий майдан.
“Люди навчені гірким досвідом, що участь в акціях протесту не приносить бажаних результатів. Тому маловірогідно, що їх можна буде умовити знову вийти на вулиці”, – говорить директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський.
А керівник МВС Арсен Аваков вже заявив, що не допустить нового майдану. Це означає, що проти протестуючих (якщо вони все-таки будуть) будуть кинуті не лише всі сили поліції, але і всілякі “активісти-екстремісти”.

ЛЮДИ – ЗА МИР, ВЛАДА – ЗА ВІЙНУ

Та все ж найбільше зараз Україні бракує миру – такої думки дотримується 67% українців. І важливо, що з травня 2018-го кількість тих, хто дотримується такої точки зору, зросло на 5%.
Те, що війна в Донбасі є головною проблемою для українців, підтвердило і інше дослідження, проведене з 16 по 29 січня Центром соціальних і маркетингових досліджень “Социс”, Київським міжнародним інститутом соціології, і Центром Разумкова. Згідно з висновками соціологів, 61,2% опитаних визнали найважливішою для країни проблемою війни на сході України. На другому місці – низькі зарплати і пенсії (53,7%), на третьому – високі тарифи на “комуналку” (52,7%).
“Всі вже зрозуміли жахіття війни, і добровільно віддавати життя на Донбасі більше ніхто не хоче. Та і заради чого воювати? Люди розчаровані: низький рівень життя не дозволяє їздити до “відкритої Європи”, корупцію не побороли, в країні безкарно діють націоналісти, а поліція не контролює ситуацію на вулицях. Люди відчувають розчарування, оскільки вони стояли на Майдані зовсім за інші ідеї”, – прокоментували настрої українців в Центрі Разумкова.
За словами експертів, керівництво країни знає про настрої населення, але воно не готове йти на поступки і припиняти військові дії в Донбасі – оскільки в цьому не зацікавлене.
“Якщо непідконтрольні території повернуться до складу України, то Донбас однозначно не голосуватиме за представників нинішньої влади. Керівництво країни це чудово розуміє, тому закінчення військових дій найближчим часом не буде. І хоча мир – це головне бажання більшості українців, думка населення з цього питання на Банковій нікого не хвилює”, – вважають в Соціалістичній партії Олександра Мороза.

ПОЛІТИЧНІ ПЕРСПЕКТИВИ

На думку Михайла Погребинського найбільш вагомим соціологічним чинником, який здатний вплинути на майбутні президентські вибори, може стати високий антирейтинг Петра Порошенка.
“Антирейтинг Порошенка може стати головним чинником, який йому перешкодить обратися на другий термін. Навіть якщо в другий тур він зможе потрапити, те колосальне невдоволення теперішньою економічною і політичною ситуацією спрацює проти нього”, – підкреслює експерт.
В той же час, результати останнього опитування показують: 16,6% українців вважають, що чинний президент зможе переобратися на другий термін. Ще вище ця цифра в даних Центру “Социс”, Київського міжнародного інституту соціології і Центру Разумкова – 20,5%.
В цілому, починаючи з 2011 року, число українців, які негативно оцінюють політичний і економічний курс країни, традиційно перевищує кількість тих, хто з упевненістю дивиться в завтрашній день. Єдине виключення – відразу після Майдану (на початку 2014 року), коли народ знаходився на піку ентузіазму, число песимістів впало до історичного мінімуму – 48%. Проте вже через рік 72% заявили про незгоду з ситуацією в країні.
Проте, невдоволення українців курсом країни не варто розцінювати, як розчарування в прозахідній орієнтації влади, – вважає Михайло Погребинський.
Як свідчать результати опитування, прибічників прозахідної орієнтації України зараз 38,8% і лише 6,8% підтримали курс на союз із Росією. Найбільше число респондентів – 48,5% від загального числа – виступили за “власний шлях розвитку з опорою на власні ресурси”.
При цьому більшість кандидатів в президенти України (у тому числі Тимошенко і Зеленський) виступають за вступ країни до НАТО.
В той же час, як вважає Михайло Погребинський, доля Донбасу залежить переважно від характеру стосунків між Росією і Заходом, а не від українських внутрішньополітичних розкладів.
“Коли напруженість хоч трохи спаде, з’явиться хороший шанс для врегулювання конфлікту на південному сході України. Але у разі погіршення стосунків між Москвою, Брюсселем і Вашингтоном, врегулювати кризу на південному сході буде неможливо”, – вважає політолог.
Олександр Полуянов