МОНЕТИЗАЦІЯ СУБСИДІЙ – РЕФОРМА, ЧИ ХАБАР ВИБОРЦЯМ?

Монетизація житлових субсидій в Україні почнеться раніше зазначеного терміну. Очікується, що вже у березні громадяни на руки отримають гроші, які вони повинні будуть направити на оплату послуг ЖКГ. У зв’язку з цим в експертному середовищі відразу ж з’явилася маса недобрих припущень і підозр про істинні наміри влади, а також побоювання про те, що ці засоби витрачатимуться не за призначенням. Спробуємо розібратися.

НАТЕ ГРОШІ, АЛЕ НЕ ВИТРАЧАЙТЕ

Нагадаємо, що спочатку влада планувала монетизувати не саму субсидію, а її заощаджену частину за підсумками опалювального сезону. В цьому випадку, за різними оцінками, від 500 тисяч до 2 мільйонів людей могли б отримати в середньому по 500 гривень.
Проте уряд несподівано для всіх вирішив змінити цю систему: 16 січня після наради у президента, участь в якому взяли прем’єр, члени уряду, представники Пенсійного фонду, “Нафтогазу”, “Укрпошти” – було прийнято політичне рішення про те, що монетизація субсидій розпочнеться з 1 березня 2019 року. Причому, гроші видаватимуться готівкою – українці, які відкрили банківський рахунок, отримають кошти через Ощадбанк, інші – через Укрпошту.
Правда, спочатку це торкнеться не всіх субсидіантів: ті, хто звернувся за субсидіями тільки в нинішньому році (за різними підрахунками це 100-150 тисяч сімей), як і планувалося раніше, отримуватимуть субсидії у безготівковій формі на свої банківські рахунки. Що ж до інших субсидіантів, то вони, як вже було сказано, з березня почнуть отримувати “живі” гроші на руки. Таких, за оцінкою міністра соцполітики Андрія Реви, на сьогодні налічується близько 4 мільйонів. Середній розмір субсидії в опалювальний період складає 1,5 тис грн – отже, загальна сума на виплати складе 6 мільярдів гривень в місяць, – розповів міністр.
Правда, експерти відразу заговорили про ризики такої монетизації – зубожілі люди можуть ці гроші банально проїсти.
“Якщо так просто перераховувати гроші для бідного населення, то може виявитися, що ці гроші люди витратять на їжу, на ліки. Коли ти голодний, ти можеш витратити ці гроші прямо зараз на хліб, тому що у бідних їжа стоїть на першому місці, а житло – на другому або навіть на третьому (після питань здоров’я). Тобто існують ризики, що якщо просто даси гроші, люди їх просто проїдять. І не тому що вони живуть з шиком або не розуміють, що потрібно з цими грошима робити, а просто тому, що вони голодні”, – відмітив економіст Олег Устенко.
Щоб уникнути цих проблем, в Кабміні вже працюють над механізмом дії на субсидіантів. Приміром, якщо людина витратила гроші не на оплату комунальних рахунків, а на хліб, ліки та ін. – то уряд припинить виплату допомоги цьому громадянинові й зажадає повернення витрачених коштів.
Як відмітив економіст Сергій Фурса, це буде сильним “гальмом” для тих, хто вирішить “проїсти” субсидії. “Якщо ви не заплатите за комунальні послуги, то у вас виникне борг. Отже, в наступному місяці ви вже не зможете претендувати на субсидію, і вам грошей не дадуть. Чи будуть люди заради однієї місячної суми ризикувати, умовно кажучи, всім, щоб потім зіштовхнутися з необхідністю оплачувати “комуналку” по повній? Є сумніви. Можливо, невеликий відсоток людей піде на це, але, в принципі, це не дуже раціонально”, – вважає експерт.

БЛАГІ НАМІРИ

На думку переважної більшості експертів, монетизацію субсидій (замість перерахування цих грошей приватним або державним компаніям) слід було впровадити вже давно. Але це доцільно робити лише у тому випадку, коли субсидії отримує 10-15% населення, але вже ніяк не 40-50% – що в принципі вважається явищем ненормальним, оскільки на такі витрати ніякого бюджету не вистачить.
Що ж до самої ідеї монетизації, то вона дійсно має ряд переваг. По-перше, це зменшує можливість для корупції. По-друге, це змусить субсидіантів економити енергоресурси і впроваджувати енергозбережні технології. Адже вже давно доведено, що українці, які отримують субсидію, практично не зацікавлені в економії.
“У нас сьогодні є дані по споживачах, які не отримують субсидії, і по споживачах, які отримують субсидії. Зокрема, споживання газу серед населення, яке отримує субсидії, приблизно в 1,8-2 рази більше, ніж у людей, які не отримують субсидії”, – сказав у зв’язку з цим віце-прем’єр Павло Розенко.
Економічний експерт Віктор Таран відмічає: отримавши “живі гроші” на руки, громадяни швидко зрозуміють, наскільки вигідна економія, і з великою вірогідністю почнуть думати про те, як утеплити і модернізувати своє житло. Таким чином, вони стануть менше платити за “комуналку”, а заощаджені гроші зможуть витрачати на інші необхідні їм потреби.
Віктор Таран спростував і всі версії опозиції, яка відразу ж звинуватила владу в підкупі громадян перед виборами. За словами експерта, роблячи такі заяви, опозиціонери лукавлять: мовляв, країна йшла до цього рішення останні чотири роки. “Питання ставилося експертами, обговорювалося міжнародними партнерами, дебатувалося в парламенті. Монетизація субсидій, як спосіб наведення ладу і створення мотивацій до енергозбереження і енергоефективності – прописана в Законі про ЖКГ 2018 року. Цим законом прямо передбачено зобов’язання – видавати субсидії “живими” грошима з 1 січня 2019 року. Тому останнім рішенням про монетизацію субсидій Кабмін просто виконав свої зобов’язання”, – заявив експерт.

ЕКСПЕРИМЕНТ НЕ ВДАВСЯ?

Правда, більшість експертів дотримуються іншої думки. Вони вважають, що нинішня монетизація субсидій – це черговий обман влади перед виборами, і продовжиться це не більше двох місяців. Вже хоч би тому, що на більше у бюджеті не вистачить грошей.
Наприклад, політолог Руслан Бортник каже:
“Монетизація субсидій – експеримент. Швидше за все, він продовжиться тільки перші два місяці. Тобто, березень – квітень, під вибори. Потім він буде згорнутий, тому що несе за собою важкі інвестиційні риски. Якщо раніше була “Юліна тисяча”, то зараз буде “Петіна повторашка”. Це фактично не завуальований спосіб підкупу виборця з високим ризиком того, що кількість неплатежів у сфері ЖКГ буде посилюватися”.
Різко розкритикував цю ідею і колишній міністр ЖКГ Олексій Кучеренко :
“Вам не здається дивним, що впродовж п’яти років все що завгодно робилося, щоб не допустити монетизації субсидій, і тут незадовго до виборів президент хоче роздати 6 мільярдів гривень. Перше питання – де він їх візьме? Напевно з бюджету. А туди платять податки українці. Використовуючи те, що в Україні немає закону про субсидії, відбувається те, що президент “в ручному режимі” впроваджує механізм монетизації і роздає гроші”, – заявив Кучеренко.
Він звернув увагу і на те, що саме перед виборами уряд хоче роздати українцям в рази більше грошей, ніж витратив за всі останні роки на енергозбережні технології.
“За чотири роки на енергозбереження з бюджету пішли два мільярди гривень. До того ж президент сказав, що уряд не знає, як правильно впроваджувати монетизацію субсидій, а він знає як це зробити краще. Тоді питання, чому ж цей “безглуздий” уряд не відправляється у відставку”? – риторично запитав колишній міністр.
На його думку, виплата субсидій готівкою буде одноразовою, оскільки монетизувати такі об’єми на постійній основі просто неможливо.
“Як економічний експерт я можу чітко сказати, такі субсидії можуть видатися лише один раз за тиждень до виборів. Тому що уряд передбачив монетизацію не на всю суму субсидій, а на різницю. Але Порошенко ж не скаже про те, що це одноразова “акція”… Тому що монетизувати такі об’єми просто неможливо”, – резюмував експерт.
А відомий громадський діяч Максим Гольдарб заявив з властивою йому прямотою:
“Порошенко вирішив в останній місяць політичного забігу роздати людям 6 млрд бюджетних грошей, задіявши для роздачі готівки штат “Укрпошти” і Пенсійного фонду. Чому саме готівкою? Тому що, перераховуючи гроші на картку, неможливо паралельно провести агітацію за нинішнього гаранта. Ми маємо справу з масштабним, на усю країну, злочином – підкупом виборців, причому засобами бюджету України і силами держустанов”.
Свою думку висловив і економіст Олександр Охріменко :
“Оскільки міністр соціальної політики України Андрій Рева оголосив монетизацію субсидій на послуги ЖКГ експериментом, то після проведення президентських виборів громадяни її можуть і не побачити. Їм заплатять у березні, перед самим голосуванням, і, можливо, в квітні, коли відбудеться другий тур і треба буде їх підгодувати. А потім скажуть, що експеримент не вдався. Це хабар і підкуп”, – відмітив експерт.
Що ж, нам залишається тільки почекати і подивитися, як усе це виглядатиме насправді.
Олександр Михайлов