ТЕЛЕВІЗОР І ВИБОРИ

КОГО ПІДТРИМУЮТЬ ЗМІ УКРАЇНСЬКИХ ОЛІГАРХІВ?
Коли ви можете впливати на величезну кількість людей, то автоматично отримуєте значну вагу в політичних торгах. Тому й потрібні ЗМІ фінансово-промисловим групам – задля впливу на маси. Якщо простіше – задля збереження своїх грошей, комфорту та знищення недругів.
Від того, кого підтримує або з ким воює олігарх, часто прямо залежить інформаційний контент його медіа.
Нинішня реальність настільки сувора, що великий телеканал за півроку може вивести невідомого політика у рейтинги кандидатів на найвищу посаду в державі або навпаки – легко очорнити морального авторитета. І це не дивно, адже понад 80% українців досі дізнаються новини з телевізора.
Саме тому перед стартом виборчої кампанії важлива відповідь на питання: кого підтримують українські олігархи?

Автор цих рядків спробував відповісти на вищезгадане питання, зміксувавши інформацію певних джерел по кожному олігарху з власним аналізом інформаційного контенту на ТБ, а також моніторингами новин і ток-шоу, які проводить видання “Media Sapiens”.
Популярні телеканали, радіостанції, інтернет-видання і газети зосереджені в руках Ріната Ахметова, Ігоря Коломойського, Дмитра Фірташа, Сергія Льовочкіна, Віктора Пінчука, Петра Порошенка та інших.

РІНАТ АХМЕТОВ

Це не просто найбагатший українець. У його руках найпопулярніший сьогодні український телеканал – ТРК “Україна”, частка телеперегляду якого в усіх програмах телеканалів в листопаді склала 11,24%.
Моніторинги новин за жовтень-листопад показують, що на “Україні” регулярно і під будь-яким приводом піарять лідера “Радикальної партії” Олега Ляшка. Уважний перегляд новин цього телеканалу справляє стійке враження, що без Ляшка нічого не відбувається.
Олігарх серйозно впливає на лідера радикалів. Настільки серйозно, що у керівництві його партії опинився колишній топ-менеджер холдингу Ахметова Юрій Зінченко.
Інший політик, якого почала активно піарити “Україна”, це депутат “Опоблоку” Олександр Вілкул.
Підозріло часто на каналі згадують про Петра Порошенка. Його показують сильним головнокомандувачем, який словесно атакує Кремль і обіцяє церковну незалежність. Також не гребують використовувати надто “паркетні” меседжі, на кшталт: “Соціальний захист людей — пріоритет чиновників усіх рівнів, – наголосив Петро Порошенко”.
Компліментарні сюжети про президента з’являються у новинах каналу Ахметова по три-чотири рази на тиждень.
Наші джерела у різних парламентських фракціях розповідають, що у найбагатшого українця чи не найкращі ділові стосунки з Порошенком серед усіх інших олігархів. Причина – формула ціни вугілля, яку використовують для вироблення електроенергії “Роттердам+”.
У самий розпал дружби Ахметова і Порошенка на каналі “Україна” почала вести ранкову програму дружина президента.
Пізніше саме на “Україні” вийшов цикл спецрепортажів чорного піару “Слідами грантоїдів”, у яких “мочили” активістів і народних депутатів, які критикують Порошенка.
Так само на каналі часто піарять прем’єра Володимира Гройсмана, екс-прем’єра
Арсенія Яценюка, з яким в олігарха давні стосунки, близького друга й віце-прем’єра часів Януковича Бориса Колеснікова, та колишнього бізнес-партнера Сергія Таруту.
Співрозмовники в парламенті та бізнесових колах переконують УП, що до першого туру президентських виборів Ахметов підтримуватиме одразу трьох кандидатів: Порошенка, Ляшка та кандидата, якого після виключення Юрія Бойка з фракції “Опозиційний блок”, висуне партія опозиціонерів. Дуже ймовірно, що це буде саме Вілкул.
Наші джерела також розповідали про досить хороші стосунки олігарха з Тимо-шенко, але контент його телеканалу підтримку не демонструє. Водночас жодної критики ЮВТ на каналі немає.

ІГОР КОЛОМОЙСЬКИЙ

У Коломойського дуже непрості відносини з чинним президентом, однак в його руках залишається серйозний ресурс у вигляді телеканала 1+1. У листопаді частка телеперегляду склала 9,23%.
Згідно з моніторингами теленовин, найчастіше на каналі у позитивному світлі згадують про кандидата в президенти Олександра Шевченка, який разом з Коломойським був бізнес-партнером по гірськолижному курорту “Буковель”.
Все частіше на 1+1 піарять шоумена Володимира Зеленського, ніби навмисно натякають, що в другому турі він може перемогти будь-якого конкурента.
Крім того, регулярно, але ненав’язливо згадують про Юлію Тимошенко. Тут лідерку “Батьківщини” показують винятково у позитивному світлі.
Натомість в новинах 1+1 не бояться критикувати Порошенка. Значно відвертіше на каналі Коломойського президента “мочать” у програмі “Гроші”, в якій систематично розповідають про його бізнес та офшори.
Такий агресивний тон – це наслідок особистої образи Коломойського на президента. Олігарх вважає, що саме Порошенко відібрав у нього “ПриватБанк”, що призвело до втрати його надсерйозного фінансового інструмента в межах всієї країни.
Джерела в різних партійних таборах та в оточенні олігарха переконують УП, що на виборах Коломойський підтримуватиме, в основному, Тимошенко, Зеленського, та того ж Олександра Шевченка. Він зацікавлений, щоб до другого туру ЮВТ потрапила зі співвласником “Студія 95”, а не з кимось іншим.
Технічний кандидат Шевченко підходить Коломойському як суперник Порошенка на Західній Україні – у своєму регіоні він може відкусити у президента цінні 1-2% голосів.

ВІКТОР ПІНЧУК

В орбіті Пінчука перебуває одразу кілька популярних телеканалів. Передусім йдеться про ІСTV (минулого місяця частка перегляду 10,65%), СТБ ( 8,72%), та “Новий канал”(7,31%.), який є суто розважальним, і на якому немає політики.
На відміну від інших олігархів, у Пінчука немає сформованих квот у парламенті. Цю прогалину він без проблем замінює талантом знаходити спільну мову з усіма політиками. Чітко на нього орієнтуються лише кілька депутатів.
Як стверджують джерела в оточенні Пінчука, на президентських виборах олігарх взагалі не поспішає робити явних ставок. Мовляв, перед стартом кампанії він завбачливо даватиме доступ до своїх телеканалів як Тимошенко, так і Порошенку, Зеленському, Гриценку чи будь-яким іншим сильним претендентам, а далі діятиме по ситуації.
На ІСТV та СТБ регулярно подають позитивні сюжети як про Порошенка, так і про Тимошенко. Там не говорять поганого і про прем’єра Гройсмана, та традиційно хвалять екс-президента Кучму, зятем якого є Пінчук.
Останніми тижнями на ICTV почали схвально відгукуватися про Гриценка.

ДМИТРО ФІРТАШ І СЕРГІЙ ЛЬОВОЧКІН

Головний медіаресурс олігарха Фірташа і колишнього голови АП часів Януковича Льовочкіна – телеканал “Інтер”. Колись він був “першою кнопкою” та найпопулярнішим каналом в Україні, але після Революції Гідності та початку війни на Донбасі “Інтер” суттєво втратив позиції: у листопаді частка телеперегляду каналу склала 4,86%.
Останніми місяцями “Інтер” активно піарить Юрія Бойка та “Опозиційну платформу – За життя”, через яку Бойка і Льовочкіна виключили з “Опоблоку”.
Примітно, що після розколу в “Опозиційному блоці” з “Інтера” зник Олександр Вілкул і перейшов на “Україну”.
Натомість впродовж листопада на “Інтері” добре відгукуються про Ляшка, з яким не так давно Льовочкін злісно ворогував.
“Наразі у них пакт про ненапад”, – сухо коментує появу “радикала” на телеканалі високопоставлене джерело з оточення екс-глави АП.
Співрозмовники, близькі до Ляшка, розшифровують цей пакт так: Льовочкін дає “радикалу” інформаційний майданчик за умови, що той не критикуватиме Бойка, Медведчука та їхню опозиційну платформу.
Рідше, але систематично й однаково позитивно на “Інтері” інформують про діяльність і Порошенка, і Тимошенко.
Цікаво, що за минулий місяць на каналі Фірташа-Льовочкіна двічі піарили міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Пікантності ситуації додає той факт, що не так давно вони були, м’яко кажучи, недругами. В 2015-му Аваков не пускав Фірташа в Україну, а в 2016-му Льовочкін звинувачував Авакова у підпалі “Інтера”.
Джерела в “Опозиційному блоці” стверджують, що на президентських виборах опо-олігархи активно просуватимуть Юрія Бойка. Ціль – не президентське крісло, а велика фракція у наступному парламенті, тобто осінні парламентські вибори.
Паралельно вони медійно не заважатимуть як Тимошенко, так і Порошенку.

ВІКТОР МЕДВЕДЧУК

Кум Путіна Віктор Медведчук в традиційному значенні не є олігархом і юридично не володіє жодним медіа в Україні, але де-факто, далеко не бідна людина. Він має відношення до каналу “112 Україна”, частка переглядів якого у листопаді складала 1,16%, та до іншого телеканалу – “NewsOne” з часткою 0,72%.
Офіційним власником 112 каналу є громадянин Німеччини Едуард Катц. Як з’ясували журналісти “Радіо Свобода”, Катц виявився продавцем вживаних авто. Про зв’язок телеканалу з Медведчуком свідчить його постійне цитування, поява його в ефірах, а також призначення генеральним продюсером 112-го Артема Марчевського, якого журналісти пов’язують з кумом Путіна.
Згідно з аналізом за жовтень-листопад, на телеканалі активно згадують в позитивному світлі про Юрія Бойка, Вадима Рабіновича і їхню опозиційну платформу. Бойко тут перманентно засуджує дії влади, роздає коментарі.
Це пояснюється тим, що Медведчук був одним з головних ініціаторів об’єднання партії “За життя” із “Опоблоком” на президентські та парламентські вибори.
Не менш цікава історія з “NewsOne”. Раніше його формальним власником був батько нардепа Євгена Мураєва – Володимир Мураєв, який 29-го серпня передав управління телеканалом Андрію Портнову, колишньому заступнику голови АП часів Януковича.
Вже у жовтні власником корпоративних прав на “NewsOne” став нардеп “Опоблоку” і близький соратник Медведчука Тарас Козак.
Впродовж дня на цьому каналі виходить безліч дивних програм. Наприклад, у програмі “Суб’єктивні підсумки” ведучими можуть бути то міністр транспорту часів Ющенка Євген Червоненко, то колишня соратниця Януковича Олена Лукаш або взагалі екс-міністр з питань житлово-комунального господарства уряду Тимошенко Олексій Кучеренко. Їхні виступи зводяться до критики чинної влади.
Але безперечно родзинкою “NewsOne” є В’ячеслав Піховшек. У нього тут аж дві авторські програми – “Хронологія дня” і “Хронологія тижня”, де він ледь не говорить устами Медведчука.
Окрема тема розмови – ток-шоу на “112 каналі” і “NewsOne”. На них зазвичай приходять одні й ті ж гості. Найчастіше це згаданий вже Червоненко, близькі до Медведчука депутати Нестор Шуфрич і Василь Німченко, “опоблоківці” Юрій Павленко та Наталія Королевська.

ПЕТРО ПОРОШЕНКО

Президенту України належить “5 канал”, частка телепереглядів якого поступово зменшується. У листопаді вона склала 0,31% (у 2014 р. складала 0,82%).
Згідно з моніторингами, в новинах “5 каналу” системно і позитивно інформують про діяльність Порошенка.
У підсумкових новинних випусках каналу, в основному, показується та політична картинка дня, яку хочуть бачити на Банковій – з мінімальною кількістю критики на дії влади та максимальним піднесенням найменших вдалих її кроків.
Інформацію про інших кандидатів на 5-му навряд знайдете – в новинах про них зайвий раз не згадують.
Окремо на Порошенка активно працює канал “Прямий”, яким офіційно володіє екс-регіонал Володимир Макеєнко. У нього давні відносини з президентом. В 2000 році він навіть був членом парламентської групи Порошенка “Солідарність”.
Згідно з моніторингами ток-шоу Матвія Ганапольського, (виходить на “Прямому”), там без зайвих церемоній цькують всіх конкурентів Порошенка.
Ще один канал, який на виборах, імовірно, працюватиме на Порошенка – це ЗІК. Телеканал належить сім’ї бізнесмена Петра Димінського, який переховується за кордоном від українських правоохоронців через смертельне ДТП.
За матеріалами: Роман Кравець, https://www.pravda.com.ua/