ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУ

ЯК БУХГАЛТЕР З ОДЕСИ ДОБИВАЄ В УКРАЇНІ СІЛЬСЬКИХ ПЕНСІОНЕРІВ
В країні триває скандал, пов’язаний з рішенням керівництва “Укрпошти” про можливе закриття 7 тисяч поштових відділень, переважно в сільській місцевості. Як відомо, це загрожує масовими звільненнями співробітників, а головне – колосальними проблемами для мільйонів простих людей.

БЕЗ НОЖА РІЖУТЬ

У листопаді голова “Укрпошти” Ігор Смілянський знову “обрадував” народ тим, що “Укрпошта” може закрити до 7 тисяч відділень і звільнити 30% працівників – якщо не будуть підвищені тарифи на доставку пенсій.
Правда, трохи пізніше президент Порошенко заявив, що в проекті держбюджету на 2019 рік передбачені 500 млн грн, які планують направити на оплату доставки пенсій, а також повідомив, що керівництво компанії нібито пообіцяло не скорочувати сільські відділення.
Проте, напруженість зберігається: по-перше, Смілянський спочатку вимагав більше мільярда, а по-друге, за останній час держава “осучаснила” “Укрпошту” до статусу ПАТ (публічне акціонерне товариство), у якого свої органи управління, – і навіть Президент України не має прямого статутного права впливати на підприємство.
І що буде дальше насправді – ніхто толком сказати не може.
Як відомо, “Укрпошта” – монополіст поштового зв’язку, компанія входить в сферу управління Міністерства інфраструктури.
Окрім поштового напрямку, “Укрпошта” розвиває також фінансові послуги, торгівлю та іншу комерційну діяльність. У кожному поштовому відділенні сьогодні можна купити не лише марки, конверти і листівки, але і мило, пральний порошок, туалетний папір, інші госптовари.
На сьогодні по країні налічується близько 11,5 тисяч відділень. У штаті до недавнього часу налічувалося 76 тисяч працівників, з яких 33 тисячі, – листоноші, 13 тисяч – оператори поштового зв’язку.
Але вже скоро може виникнути ситуація, коли поштові відділення почнуть масово закриватися – і в селах, і у великих містах. “Прогресивний менеджер” Ігор Смілянський пояснив це тим, що в середньому кожне відділення “Укрпошти” щомісячно зазнає збитки на суму близько 3 тис. гривень.
Якщо це станеться, то тисячі листонош залишаться без роботи, а десятки тисяч українців – без можливості отримати посилку, відправити лист або навіть заплатити за комунальні послуги.
Але найстрашніше, що мільйони сільських людей похилого віку можуть залишитися без пенсій. За даними менеджерів пошти, на доставці однієї пенсії вони втрачають 19 грн, і якщо Пенсійний фонд не заплатить за доставку більше грошей, вони погрожують припинити доставку пенсій.
Для жителів сіл це означає смерть, оскільки не всі в змозі поїхати в місто, відкрити рахунок у банку і отримувати гроші на картку. Та і в селі шматок пластика нічого не коштує – банкоматів немає. За грошима потрібно їхати в місто, а велика частина українських сіл відрізана від цивілізації бездоріжжям і відсутністю транспорту.
В той же час, економісти відзначають, що менеджери “Укрпошти” маніпулюють цифрами. Так, в Україні налічується 11 667 відділень “Укрпошти”, через які минулого року 4 686 784 пенсіонери отримали пенсії. Річний дохід компанії – 5,5 млрд грн, причому з них 1,4 млрд грн отримані від Пенсійного фонду, а якщо точніше – з держбюджету. Тобто, четверту частину всього свого доходу підприємство отримує від держави, але при цьому дирекція хоче ще підвищити тарифи.

ГЕНІАЛЬНІ ІДЕЇ

В цілях економії “Укрпошта” збирається залишити тільки 4,3 тисячі відділень з нинішніх 11,5 тисяч. Процес вже запущений: в 2017 році закриті 827 філій, в 2018-му – більше 700 “економічно невигідних” відділень.
Але найграндіозніші зміни заплановані на 2019 рік – і автором цього “антикризового плану” є Ігор Смілянський, якого призначили на посаду в квітні 2016 року. Одесит, що відучився в США на бухгалтера та юриста, тепер намагається повністю розвалити роботу пошти в рідній країні, і йому це успішно вдається. Його не можуть навіть звільнити – 17 серпня 2018 року він підписав трирічний контракт, і тепер повинен залишатися на посаді до 30 червня 2021 року.
На нещодавній зустрічі з журналістами в Слов’янську головний листоноша Смілянський розповідав про свої досягнення: за два роки, впродовж яких він очолює підприємство, йому вдалося збільшити виручку на 20% – тоді як впродовж попередніх років вона виросла всього на 1%. Правда, його “геніальні” реформи частенько викликали хвилю обурення у населення.
Наприклад, в 2017 році “Укрпошта” через низькі тарифи припинила приймати платежі ЖКГ в Києві, але після скандалу через 4 місяці компанія домовилася з ГІОЦ (Головним інформаційно-обчислювальним центром) і продовжила приймати платежі.
Проте виникла інша проблема. Через низькі зарплати з пошти почали масово звільнятися співробітники: середня зарплата на підприємстві складала близько 3 тис грн, при цьому люди отримували і того менше, працюючи на пів ставки.
В той же час генеральний директор Смілянський заробляє в місяць 744 тис грн. Не скаржаться і його підлеглі: за минулий рік перший заступник гендиректора компанії по фінансах отримав 6,5 млн грн, хоча ще в 2016 році його зарплата була в два рази менше – близько 3,2 млн грн за рік. Якщо скласти заробіток 32 керівників “Укрпошти” за 2017 рік, вийде близько 64 мільйонів гривень – трохи менше того, що виділяється на зарплати всього іншого персоналу.
При цьому якість роботи поштових відділень стала гірша. Люди, які традиційно отримували там пенсії та платили за комунальні послуги, вже переходять у банки, оскільки через відсутність операторів пробитися до поштового віконця – нереально.

СЕЛО БЕЗ ПОШТИ

Ще одне досягнення Смілянського – це пілотний проект “Укрпошти” – “Сільське відділення”, який з червня цього року реалізується в Чернігівській області. Як сказано в документах – з метою “поліпшення якості обслуговування”.
Задумка полягає в тому, що замість стаціонарних поштових відділень в село кілька разів в тиждень приїжджає мобільна поштова бригада (начальник відділення, водій-кур’єр і листоноша), які привозять з Чернігова кореспонденцію, пенсії і приймають платежі від населення. Якщо село налічує до 100 жителів, машина являється раз на тиждень, до 500 жителів – двічі, до 1200 – тричі. Звичайно, якщо доїдуть по тих дорогах, які не ремонтувалися вже років двадцять або ж взагалі не існували.
Зазначимо, що мешканці сіл Чернігівської області вже вимагають відкрити закриті поштові відділення і повернути назад їх місцевих листонош.
“Влітку, в гарну, суху погоду, ще можна було прийти до машини, яка в наше село приїжджала раз на тиждень, а зараз починаються холоди і негода. Зараз хоч-не-хоч, а доведеться йти, тому що іншої можливості купити газету або ж заплатити за світло, отримати пенсію – немає. А у відділення можна було прийти двічі в тиждень, там же сховатися від дощу, погрітися в мороз, поспілкуватися з односельцями”, – розповідає Світлана Моргун з села Даничі.
А Тетяна Ковтуненко з села Олександрівка говорить, що до них в село автопошта кілька разів не доїжджала. Більше того, коли вона доїжджає, то не завжди працює термінал, заплатити за комуналку неможливо. Доводиться чекати наступного приїзду “мобільних листонош” або ж просити односельців заплатити в місті.
“Якщо раніше наші листоноші ходили по селах, розносили пенсію, і неходячі люди похилого віку могли їм подзвонити і замовити принести якийсь товар, та той же хліб, то тепер люди похилого віку цього позбавлені. Самі в магазин не дійдуть, а допомоги чекати нема звідки. Ті, приїжджі усі роблять похапцем, навіть не можуть з людьми поговорити, розповісти останні новини”, – відмічає Тетяна Ковтуненко.
Сьогодні жителі Чернігівщини відмовляються від передплати на газети і журнали та від їх купівлі, а пенсію і платежі переводять у банки, якщо живуть недалеко від райцентру. А ті, хто доживає дні у віддалених селах, чекають виїзну пошту.
Разом з тим менеджери “Укрпошти” вже будують плани на наступний рік так само вчинити з жителями сіл в ще декількох областях, а в 2020-2021 роках охоплять своїм нововведенням всю Україну.

До речі
Б’ють тривогу і представники друкованих видань, які вважають, що продажі їх продукції впали через завищення тарифів на оформлення передплати і доставку газет, через неякісне надання послуг передплатникам, подвійної плати за одну послугу.
Днями Національна спілка журналістів України, Українська асоціація медіабізнесу, Асоціація “Незалежні регіональні видавці України” і колективи друкованих ЗМІ України направили звернення до президента Петра Порошенка – з вимогою звільнити Ігоря Смілянського з поста гендиректора ПАТ “Укрпошта”. Це звернення підтримали редакції більше 100 національних і регіональних газет, серед яких “Голос України”, “Сьогодні”, “Факти і коментарі”, “Дзеркало тижня” та ін.

Олексій Градов