МЕДРЕФОРМА: КРОКИ У ВІЧНІСТЬ

ДИТИНА ПОМЕРЛА ВІД НОВОВВЕДЕННЯ СУПРУН: ЇЇ ЛІКУВАЛИ ПО ТЕЛЕФОНУ
12-річному хлопчикові з села Страбичово Мукачівського району Закарпатської області поставили діагноз і призначили лікування по телефону. Через сім днів такого “лікування” хлопчикові стало гірше, батьки привезли його в обласну лікарню в Мукачево, але було вже пізно – через чотири години він помер в реанімації. Як з’ясувалося, у дитини був кір, а його лікували від ангіни. В Україні це перша відома жертва реформи, коли лікування призначають на відстані.

ВІЗИТ ДОДОМУ НЕ ОБОВ’ЯЗКОВИЙ

У 2016 році, відразу ж після свого призначення на пост, в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун повідомила, що Мінохо-ронздоров’я готує нововведення, які допоможуть поліпшити комунікацію людей з медиками. Ноу-хау полягало в тому, що відте-пер лікарі лікуватимуть українців по телефону.
“Час лікаря є цінним і обмеженим громадським ресурсом. Кожен пацієнт повинен розуміти, що, йдучи до нього додому, лікар не допомагає щонайменше трьом іншим пацієнтам. Як показує досвід європейських країн, можливість поспілкуватися зі своїм медпрацівником по телефону є однією з послуг, яка найбільш цінуються пацієнтами”, – пояснили в Мінохоронздоров’я.
На щастя, ці “революційні зміни” ще не запрацювали повною мірою – як зізнаються самі лікарі, немає інструкцій, які питання можна вирішувати по телефону чи скайпу, а які – ні. Діяти ж на свій страх і ризик більшість порядних лікарів не наважуються.
“Відповідально заявляю: по телефону неможливо поставити діагноз. Не бачачи пацієнта, не обстеживши його, не поставивши йому навідні питання, неможливо встановити, в чому проблема, і призначити правильне лікування. І вже ні в якому разі не мож-на ігнорувати виклик до дітей, даючи поради видалено – в цьому випадку лікар здійснює злочинну халатність. І дуже сумно, що до скоєння такого злочину його підштовхує керівництво Мінохоронздоров’я. По телефону можна тільки проконсультувати, як приймати препарати, де здати аналізи, до якого фахівця звернутися”, – заявив лікар швидкої допомоги Віктор Скоморохов.
Небезпечною утопією називає лікування по телефону і сімейний лікар з Черкас Валентина Тесленко. На її думку, по телефону можна дати консультацію, куди звертатися у разі забиття, порізу або ж виписати додаткові препарати хворим із вже поставленим діагнозом, хворим, які давно знаходяться під наглядом у лікаря.
“Але і це припустимо лише у тому випадку, якщо перебіг хвороби не прогресує. У будь-якому разі треба призначити аналізи і вивчити їх результати. Більше того, іноді пацієнти плутаються і не можуть чітко пояснити, що болить. На слух нереально прави-льно поставити діагноз – це нонсенс”, – стверджує терапевт з 15-річним досвідом роботи.
Одним з головних аргументів на користь лікування по телефону в Мінохоронздоров’я називають обмежений доступ до медич-ної допомоги в сільській місцевості. Мовляв, пацієнтові не треба буде йти 10 км – досить зв’язатися з лікарем по скайпу, щоб отримати вичерпну консультацію. Але нові технології не приживаються і в селі. Як показує практика, люди там переважно ліку-ються народними засобами, а якщо вже притисне – звертаються у фельдшерсько-акушерський пункт.
“Наші медсестри завжди допомагають, працюють цілодобово, якщо проблема нескладна – ну там простудився, поранився, серце защеміло. А ось якщо щось дуже серйозне, тоді відправляють в амбулаторію, де приймають лікарі, благо від нас це недалеко – 3 км. А якщо вже зовсім погано, тоді швидку викликаємо з району. Завжди приїжджає, до нас недалеко і дороги хороші”, – розповідає голова сільради з Черкащини Володимир Чайка.
Самі ж сільські жителі зізнаються, що до консультацій по телефону вони відносяться з недовірою, інтернетом користуватися не вміють, а з медпрацівником звикли спілкуватися безпосередньо і міняти традиції не збираються.
Але начальство наполягає на реформах – тому можна прогнозувати, що жертв буде значно більше.
До речі, що стосується кору (від якого помер хлопчик із Закарпаття), то за останні тижні рівень захворюваності цим недугом ви-ріс на 35%. Влада визнає, що взяти ситуацію під контроль і захистити громадян країни від цього захворювання вони не можуть.
Для довідки: Кір є гострим інфекційним вірусним захворюванням з високим рівнем сприйнятливості. Характеризується високою тем-пературою (до 40,5 градусу), запаленням слизових оболонок порожнини рота і верхніх дихальних шляхів, а також висипом на шкірі. Пере-дається повітряно-краплинним шляхом. Основним чинником зниження захворюваності є вакцинація.

НАПРИЗВОЛЯЩЕ

Продовжуючи медичну тему, варто звернути увагу на ще одну проблему: сьогодні склалася ситуація, коли хворі на діабет україн-ці можуть залишитися без життєво необхідного препарату – інсуліну. Тисячі людей, які не можуть жити без щоденної ін’єкції інсуліну, ризикують до кінця року залишитися без препарату через брак коштів у бюджеті країни.
Про це повідомила 12 листопада голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець.
“Причина – в катастрофічному недофінансуванні в поточному бюджеті потреб хворих цукровим діабетом. Так, якщо потреба в коштах на 2018 рік для забезпечення хворих цукровим діабетом препаратами інсуліну складала 1,4 млрд гривень, то у бюджеті уряду передбачили на ці цілі 720 млн гривень, тобто лише 52% від потреби”, – написала Богомолець.
За її словами, місцеві бюджети, намагаючись уникнути катастрофи, додатково виділили 290 млн грн. Але навіть з цими кошта-ми потреби хворих в інсуліні вдалося покрити лише на 72,8%.
“Ще 27% хворих – а це десятки тисяч українців – були кинуті напризволяще. Тому до кінця року нам вкрай необхідно було знайти для хворих цукровим діабетом ще 293 мільйони гривень, інакше ми могли б отримати багато смертей”, – відмітила парла-ментар.
Під тиском народних депутатів та громадських організацій Кабмін 7 листопада прийняв рішення про перерозподіл залишкових коштів, але замість необхідних 293 млн грн виділив на забезпечення хворих інсуліном тільки 178 мільйонів гривень.
“Це означає, що тисячі хворих діабетом залишаться на кінець року без інсуліну, їх життя буде поставлено під загрозу. Щоб уни-кнути подібних ситуацій в майбутньому, у бюджеті наступного року Кабмін повинен передбачити достатньо грошей для покрит-тя потреб громадян в інсуліні на 100%”, – підсумувала вона.
За словами Ольги Богомолець, на сьогодні на діабет в Україні хворіють 1,5 мільйона громадян. Причому щороку кількість хворих збільшується на 5-7%. Тому питання повноцінного забезпечення хворих ін-суліном переходить в розряд питань національної безпеки.

До речі
У останньому (вересневому) рейтингу здоров’я Всесвітньої організації охорони здоров’я, українців ви-знали однією з самих хворих націй в Європі, і однією з найбільш неблагополучних у світі: наша країна зайняла тільки 97-й рядок серед 156 держав планети.

Олександр Михайлов