І БУДЕ ВАМ ЩАСТЯ

УКРАЇНЦЯМ З 1 ГРУДНЯ ПІДВИЩАТЬ СОЦСТАНДАРТИ, А ДЕЯКИМ ПЕНСІОНЕРАМ – ПЕНСІЇ
З 1 грудня українців чекає чергова індексація соціальних виплат. Як випливає з офіційних повідомлень, майбутнє підвищення дозволить збільшити доходи найменш забезпечених громадян – як мінімум на рівень інфляції. В результаті, вже за два тижні зростуть мінімальний розмір аліментів, мінімальна і максимальна пенсії, допомога по безробіттю та ін. Як і хто “розбагатіє” в Україні після індексації – читайте в нашій публікації.

ПЕНСІЇ. ГАРАНТОВАНА УБОГІСТЬ

Як відомо, в Україні розмір мінімальної пенсії прив’язаний до прожиткового мінімуму (ПМ) для непрацездатних осіб. На сьогодні він складає 1435 грн, і саме такий розмір “мінімалки” для пенсіонерів. Але і для отримання цього мінімуму треба мати щонайме-нше 15 років стажу. Для тих, у кого стаж ще менший, передбачена державна соціальна допомога, розмір якої повинен компенсува-ти різницю між отримуваною сумою і прожитковим мінімумом.
З 1 грудня в Україні підвищуються соціальні стандарти, у тому числі – прожитковий мінімум. Отже, підвищаться і мінімальні пе-нсії – з 1435 до 1497 гривень (+62 грн). Відповідно, додадуть і всім тим, у кого пенсії трохи вище нинішньою мінімалки (1435 грн), але менше 1497 гривень – вони отримають недостаючу до нового показника доплату (хто 50 гривень, а хто і 50 копійок).
Як відмітила співробітник Інституту демографії НАН України Лідія Ткаченко, в цілому підвищення торкнеться 2,5 млн пенсіонерів ( яких в Україні близько 12 млн). В основному це ті, хто отримує звичайні пенсії за віком.
Характерно, що максимальні пенсії в нашій країні також прив’язані до прожиткового мінімуму (10 ПМ) – тому зростуть і вони: з 14350 до 14970 гривень (+620 грн). Як мовиться, “відчуй різницю”.
За словами Лідії Ткаченко, ситуація з держзабезпеченням літніх людей в Україні вкрай несправедлива – пенсію більше половини пенсіонерів отримують нижчу, ніж 2 тис грн. При цьому варто врахувати, що фактичний прожитковий мінімум (його розраховують на основі реальних цін за підсумками кожного місяця) для пенсіонера у вересні склав 2,7 тис. грн Тобто усі, хто отримує менше, фактично знаходяться за межею бідності. Не важко порахувати, скільки українських пенсіонерів животіють в крайній убогості – 80%!
Також зазначимо, що підвищена мінімальна пенсія (1497 грн) – це всього 53,5 долара, що майже в три рази менше, ніж встанов-лена ООН межа бідності ($5 в день, або $150 в місяць).

СОЦІАЛЬНІ ВИПЛАТИ І ВСЕ ІНШЕ

Зросте середній показник прожиткового мінімуму: з 1777 до 1853 грн. Цей показник не прив’язаний до якої-небудь вікової або соціальної групи населення, але його важливо враховувати тому, що від цієї величини залежать розміри субсидій, штрафів, подат-кових пільг.
Підвищаться всі соціальні виплати, розмір яких прив’язаний до прожиткового мінімуму.

Аліменти
В Україні розмір аліментів у кожному конкретному випадку визначає суд. Проте законом встановлена мінімальна межа – це про-житковий мінімум на дитину (залежно від віку). Наприклад, зараз аліменти на дитину у віці до 6 років мають бути не менше 1559 грн, а на дитину від 6 до 18 років – не менше 1944 грн. З 1 грудня ці норми ПМ підвищуються – в результаті аліменти на дитину старше 6 років складуть на рівні 2027 грн, а на дитину у віці до 6 рік – 1626 грн.
Також нагадаємо, що в Україні посилили покарання за несплату аліментів. Тепер боржникам загрожує до двох років позбавлення волі. Крім того, якщо дитина важко хвора, або має інвалідність, один з батьків, який з нею мешкає, має право сам приймати рішен-ня про лікування за кордоном.

Податки
Перша група платників єдиного податку (дохід до 300 тис. грн) платять по ставці в 10% прожиткового мінімуму. Після перерахун-ку податок складе 185,3 грн (замість 177,7 грн). Крім того, зросте і розмір пільги. Згідно із законом, якщо українець заробляє не більше прожиткового мінімуму, то платити податки треба з суми, рівної 50% ПМ. Наприклад, з грудня з доходу в 1853 грн (неповна ставка) потрібно буде заплатити податки з суми в 926 грн.

Субсидії
Розмір субсидії в Україні обчислюється по формулі: середній дохід на одного члена розділити на два прожиткові мінімуми, пом-ножити на 15% і на загальний дохід сім’ї. І якщо суми в деклараціях не міняються, то пропорційно з підвищенням прожиткового мінімуму росте і розмір субсидії.
Наприклад, якщо сукупний дохід на сім’ю з трьох осіб складає 9 тис. грн, то при прожитковому мінімумі в 1777 грн за комуналку зі “знижкою” доведеться платити не більше 1139 грн. Якщо прожитковий мінімум підвищать до 1853 грн, а доходи не зміняться, за комуналку доведеться віддавати вже 1092 грн

Допомога по безробіттю
Також до прожиткового мінімуму прив’язаний максимальний розмір виплат по безробіттю. Він не може бути більше 4 ПМ. Зараз це 7108 грн, а після прийдешньої індексації 1 грудня – 7412 грн.
До речі, мінімальну зарплату українцям підвищать тільки з 1 січня і її розмір складе 4170 грн (зараз 3723 грн). А ось істотне підвищення пенсій очікується тільки наступного року. Так, у березні 2019-го уряд обі-цяє перерахувати всі виплати з урахуванням зростання зарплат та інфляції.

Олександр Михайлов