ІМПЕРІЯ ЗАВДАЄ УДАР У ВІДПОВІДЬ

РОСІЯ ВВОДИТЬ САНКЦІЇ. ЧИ ЗАВДАСТЬ ЦЕ СЕРЙОЗНОГО ЗБИТКУ УКРАЇНІ?
1 листопада прем’єр-міністр країни-агресора Дмитро Медведєв підписав постанову про введення економічних санкцій проти України – у відповідь на раніші аналогічні дії України. Під них потрапляють 68 українських компаній і 322 фізичні особи. Вказується, що ці санкції передбачають блокування “безготівкових грошових коштів, цінних паперів та майна на території Росії і заборону на перерахування коштів (виведення капіталу) за межі Росії”.

ОГОЛОСІТЬ УВЕСЬ СПИСОК, БУДЬ ЛАСКА

Під обмеження потрапили депутати Верховної Ради, судді Конституційного суду України, підприємці, чиновники адміністрації Порошенка, керівники органів виконавчої влади і великих компаній, юридичні особи, контрольовані великими українськими олігархами.
У список потрапили спікер Верховної Ради Андрій Парубій, а також майже всі народні депутати з фракцій, що голосували за “антиросійські” закони. Під санкціями виявилися голови фракцій : Артур Герасимов (“Блок Петра Порошенка”), Максим Бурбак (“Народний фронт”), Олег Березюк (“Самопоміч”), Олег Ляшко (“Радикальна партія”) і Юлія Тимошенко (“Батьківщина”).
Президент Петро Порошенко в список не потрапив, але в переліку є його син, депутат Олексій Порошенко.
Немає в списку санкцій і прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, зате є присутнім цілий ряд міністрів. Тут глава МВС Арсен Аваков, його заступники, міністр інфраструктури Володимир Омелян, віце-прем’єр В’ячеслав Кириленко, міністр культури Євгеній Нищук, очільник Міносвіти Лілія Гриневич, в.о. керівника Мінохоронздоров’я Уляна Супрун.
В опублікованому документі говориться, що фігурантів списку тепер чекає заморожування безготівкових грошових коштів, цінних паперів і майна на території Росії. Також їм забороняється перерахування коштів за межі РФ.
Як пояснюють експерти, персональні санкції створять серйозні проблеми для фігурантів списку. За їх словами, у значної кількості цих осіб є бізнес в Росії і власність в Криму, на яку теж буде накладений арешт. При цьому постанова уряду РФ не передбачає заборони на в’їзд на територію країни.
Введення санкцій практично відразу ж прокоментував президент Порошенко – за його словами, рішення російської влади не стало для нього несподіванкою.
“За невеликим винятком це список дуже достойних людей… включаючи мого сина, включаючи половину моєї адміністрації, велику кількість народних депутатів, більшість членів коаліції, членів українського уряду”, – заявив він.
“Хочу сказати, що знаходження в списку-це як якась державна нагорода. Принаймні, це так сприймається”, – додав український президент. Самого себе, очевидно, він вважає негідним такої “високої нагороди” – оскільки його – незважаючи на фабрику “Рошен” в Липецьку – в список не включили.
Взагалі, після публікації списку санкцій в середовищі українських політиків почалося справжнє сум’яття, що час від часу переходить в гризню. З одного боку, тих українських політиків, які не потрапили в “чорний список Путіна”, можна запідозрити в змові з Кремлем. А це напередодні виборів – страшний удар по репутації.
Так, Олег Ляшко вже кинув свою каменюку в город чинного президента: “До речі, а чого Порошенка немає в списку санкцій? Так само, як Путін і Медведєв відсутні в списку санкцій, прийнятого Україною. Свій свого бачить здалека”?, – заявив Ляшко.
А скандальний олігарх Ігор Коломойський, відповідаючи на питання, чому його немає в списку, заявив: “Мені здається, що цей список редагувався на Банковій (у Адміністрації президента України – ред.). Порошенко особисто викреслив мене, давнього ворога Путіна, зі списку, щоб показати нашим американським партнерам, що я нібито став агентом Кремля”.
Але і включення в список не гарантує спокійного життя – адже, за логікою наших стратегів, це може бути відволікаючим маневром з боку хитрого і підступного ворога, який таким чином “вибілює” і відводить підозру від своїх агентів. “У мене одна думка: багато людей, які є в тому списку, – це легалізація або підсилення російських агентів в Україні”, – заявив голова фракції “Самопоміч” у Верховній Раді Олег Березюк.

НЕОДНОЗНАЧНА РЕАКЦІЯ

На перший погляд, простим українцям турбуватися начебто нема про що. Більше того, російські санкції навіть допоможуть зберегти обличчя Петру Порошенку, який вже декілька десятків разів оголошував Росії “остаточне прощай”.
Всі ми також бачили, як в різних телевізійних ток-шоу депутати, міністри і експерти бадьоро повідомляли, що ніякі обмежувальні заходи з боку Росії нам не страшні. А економіка України – при повній підтримці наших західних партнерів (і всієї світової спільноти) – витримає і не таке.
І ось – відбулося. Проте, якщо проаналізувати теперішні коментарі фахівців, то їх реакція явно неоднозначна. Розглянемо основні “напрями думки”, які сьогодні лунають в українських ЗМІ.
*Напрям перший : заперечення важливості прийнятих санкцій.
Багато аналітиків взагалі не бачать жодної проблеми: мовляв, ми перші рішуче порвали всі економічні зв’язки з країною-агресором, так що її шпилькові укуси нам не страшні. Проблема лише в тому, що це відверта брехня – товарообіг між Росією та Україною останнім часом неухильно ріс (у 2017 році – майже на 30%), причому головним інвестором нашої країни за офіційними даними є саме Росія.
*Напрям другий : нібито з санкціями буде навіть набагато краще, ніж без них.
“Імпорт переорінтуємо, знайдемо інші ринки збуту, встановимо кооперацію з країнами Сходу”, – упевнено обіцяють аналітики-оптимісти. Правда, при цьому вони уникають відповідати на питання, що заважало це робити п’ять останніх років?
*По-третє, стверджують, що цими санкціями Росія шкодитиме виключно самій собі. Як повідомляє УНІАН, “Путіна захльостує обурення з приводу непокірності України, що стає на ноги, тому він вирішив якось завадити цьому становленню”. Навіть собі на шкоду.
*І нарешті – конспірологія на тему “За допомогою санкцій Росія втручатиметься в наші вибори”.
Про це в ефірі одного з українських каналів розмірковував, наприклад, Костянтин Грищенко (колишній міністр закордонних справ України) : “Росія покаже, кого вона хотіла б бачити майбутнім президентом України, адже нинішня наша влада їй не подобається. Ми побачимо, хто піддасться санкціям, а кого росіяни підтримають. З цього буде зрозуміло, на кого робить ставку Росія”.

ЦЕ НЕ ЖАРТИ

Український політолог Кость Бондаренко вважає, що окрім деяких фізичних осіб, санкціям піддасться цілий ряд галузей української економіки. За його словами, вже є певний документ, в якому це детально описано.
При цьому він назвав передбачувані галузі, відносно яких введуть санкції.
“Це хімічна промисловість. Зазвичай під санкції підпадають і виробники сільськогосподарського сектора. І, можливо, під санкції підпаде частина фінансового сектора”, – заявив Бондаренко.
До речі, з сільським господарством ситуація виходить досить неприємна: в той час, як Росія вже практично не залежить від українських постачань продуктів харчування, Україна велику частину мінеральних добрив закуповує в РФ.
Втім, якщо скласти воєдино всі висловлювання економістів і політологів, то в цілому картина виходить досить похмура.
За словами експертів, на сьогодні Росія вже може відмовитися від постачань з України продукції приладобудування, устаткування для ракетної та авіаційної галузей. Річ у тому, що під тиском західних санкцій в РФ активно ведеться робота по імпортозаміщенню, і російська економіка налагодила власне виробництво цієї продукції.
Крім того, санкції торкнуться сектора нафтопереробки.
“Україна, як це не парадоксально, на 50% залежить від російського бензину. Просто Україна вважає, що його постачає Білорусія, що в принципі правда. Але ось нафтопродукти у Білорусію надходять з РФ – 20 млн тон на рік (пільговий об’єм). І ось тут усе це можна серйозно обмежити, і це призведе до того, що в українських партнерів будуть серйозні проблеми”, – припустив російський політолог Дмитро Абзалов.
Він також відзначив, що серйозна проблема для України – постачання російського вугілля.
“Якщо в Україну через Росію не поставлятиметься вугілля ЛДНР і російське вугілля, то забезпечити завантаження металургійного комплексу України буде проблематично. Якщо закупити вугілля в Польщі, то воно буде значно дорожче”, – констатував Абзалов.
Від себе додамо, що Росія також поставляє на Україну твели для атомних станцій, а також газ – хоча і складним шляхом через Європу.
Українські експерти також вказують, що санкції у вигляді заборони кредитування і вивезення капіталу можуть сильно послабити позиції українських аграріїв, хіміків, фармацевтів, переробників, і представників інших секторів економіки.
Словом, для української економіки, яка і так переживає далеко не кращі часи, російські санкції можуть виявитися дуже і дуже хворобливими.
Як відзначив директор фонду “Українська політика” Кость Бондаренко, санкції Росії проти України насправді є відповіддю Путіна на санкції Заходу – а наша країна просто знову виявилася “крайньою” у бійці двох геополітичних гігантів.
“По суті, стався обмін санкціями: США і Європа посилюють обмежувальні заходи проти Росії, а Москва вводить санкції проти Києва, який підтримують Америка і Європа”, – заявив Бондаренко.
Олександр Полуянов