ЗИМУВАННЯ БУДЕ СУРОВИМ

МОРОЗИ І ТАРИФИ – ГОЛОВНІ ВОРОГИ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ ЦІЄЇ ЗИМИ
Україна увійшла до найважчого опалювального сезону за всю свою історію. Повною мірою українці це відчують в грудні-січні, коли отримають нові платіжки – спочатку за газ, а потім – і за опалювання. Як відомо, з 1 листопада ціни на газ збільшилися на 23,5% – до 8500 грн за 1000 кубічних метрів, а з 1 грудня на 16% підвищаться тарифи на тепло та гарячу воду. Все менше сімей в змозі оплачувати непомірні платіжки за послуги ЖКГ, тоді як коштів на субсидії у бюджеті критично бракує.

СЛОВО І СПРАВА

Підвищення ціни на газ для населення, на яке влада пішла заради отримання чергової фінансової “ін’єкції” від Міжнародного валютного фонду, дуже б’є по кишенях громадян. Правда, “батьки нації” відчайдушно демонструють оптимізм, обіцяючи народу пом’якшити наслідки цього кроку. Так, в одному з телевізійних шоу представник Кабміну у Верховній Раді Вадим Денисенко клятвено завірив: усі, хто потребує, отримають субсидії, а кількість субсидіантів не лише не скоротиться, але навіть збільшиться. За підрахунками прем’єр-міністра Гройсмана, загальне число одержувачів субсидій повинно скласти 7 мільйонів – і грошей у бюджеті на це вистачить.
По цій темі висловився і президент Петро Порошенко, що закликав уряд розширити програму субсидування населення.
“Ми повинні захистити людей, розширити програму субсидій, збільшити кошти на виконання цієї програми, щоб від зростання тарифів не постраждали найменш захищені верстви населення і взагалі будь-хто, для кого це підвищення є критичним”, – заявив Порошенко. І все б добре, та тільки ці слова влади вступають в жорстке протиріччя з їх же власними діями, які якраз і спрямовані на урізування витрат на субсидії. Ось лише голі факти, проти яких “не попреш”.
Так, з початку 2018 року (січень-вересень) субсидії були призначені 3 мільйонам 156 тисячам українських домогосподарств, що майже на 60% менше, ніж за аналогічний період 2017 року. При цьому в грошах загальна сума призначених за вказаний період субсидій скоротилася в 4,3 рази в порівнянні з січнем-вереснем минулого року.
Крім того, в квітні уряд посилив правила призначення субсидій. Згідно з новими правилами, втрачають права на допомогу : сім’ї, що мають у власності автомобіль, якому менше п’яти років (окрім мопеда і авто, наданого органами соціального захисту населення); квартиру, площа якої перевищує 120 кв. м, а будинок – 200 кв. м (окрім дитячих будинків сімейного типу і прийомних сімей). Припинилося нараховування допомоги і громадянам працездатного віку, що декларують себе як безробітні, але не зареєстровані офіційно в цьому статусі в центрі зайнятості. Їм органи соцзахисту рахують дохід у розмірі трьох прожиткових мінімумів, тобто 5286 грн.
Тільки ці заходи відсікли від субсидій до 20-30% домогосподарств.
Нарешті, з проекту державного бюджету на 2019 рік (прийнятого в першому читанні депутатами Верховної Ради) слідує: витрати на субсидії будуть знову скорочені до 55 млрд грн, що на 16 млрд менше аналогічного показника цього року (71 млрд). Більшість експертів вважають, що в умовах збільшених тарифів вказаних коштів катастрофічно бракуватиме. На їх думку, реально на субсидії в 2019 році знадобиться як мінімум 80-90 млрд гривень.

ДЕДАЛІ СТРАШНІШЕ

За словами експерта Олексія Куща, влада сподівається якось дотягнути до запланованих наступного року президентських і парламентських виборів, а ось потім, вже в наступному опалювальному сезоні (2019-2020) може початися “справжня катастрофа”.
Вже зараз значна частина коштів, призначених для виплати субсидій, йде на погашення боргів, що раніше утворилися, “при цьому нарощування боргів прискорюватиметься”.
“З урахуванням тих бюджетних показників, які є зараз, грошей через якийсь час не вистачатиме на погашення старих боргів, не кажучи вже про те, щоб покривати якісь поточні платежі. Відповідно, у кінці наступного року новий президент і новий уряд зіткнуться з необхідністю приймати дуже непопулярні рішення – їм доведеться або секвестувати бюджет (урізувати статті витрат – ред.), що може привести до соціального вибуху, або скорочувати якісь інші статті бюджетних витрат і перекидати гроші, що звільнилися, на виплату субсидій. Але ясне одне, що наступного року знайти джерела тільки за рахунок доходів бюджету не вийде”, – відмітив Кущ.
Не варто забувати і те, що це підвищення – далеко не останнє. МВФ вимагає від України підвищення ціни на газ до імпортного паритету – в наступному опалювальному сезоні доведеться платити за газ від 12 до 14 гривень за кубометр. Згідно з постановою Кабміну, яку потім було видалено з урядового порталу, ціни на блакитне паливо зростуть в 3 етапи. З 1 травня 2019 року по 31 грудня 2019 року ціна на газ для населення повинна складати приблизно 9851 грн за тисячу кубометрів. А з 1 січня 2020 року “ринкова” ціна на газ для населення буде мінімум 12,3 тис. грн.
У таких умовах, очевидно, що країну чекає криза неплатежів.
Як відомо, з 1 грудня НАК “Нафтогаз України”, згідно з Кодексом газотранспортних систем, отримає право відключати тепломережі від постачань газу за борги.
“З 1 грудня за дорученням НАК “Нафтогаз” ми будемо зобов’язані відключати теплозабезпечуючі організації у будь-який період незалежно від температури. Це ставить під загрозу отримання тепла у будинках українців в опалювальний період. Матимемо чималі проблеми по забезпеченню теплом жителів Львівщини”, – змалював безрадісну перспективу голова правління ВАТ “Львівгаз” Юрій Войсович.
І така ж ситуація склалася в усіх інших областях України. Адже на сьогодні тільки підприємства теплокомуненерго мають близько 50 млрд грн боргів за газ. Крім того, на 500 млн щомісячно росте заборгованість у населення. Держава частенько затримує виплати субсидій і навіть до кінця цього року грошей може не вистачити, бо 81% від передбачених в державному бюджеті витрат на ці цілі вже витрачено.
Дефіцит коштів у населення приведе до зростання неплатежів, і у результаті тисячі людей можуть виявитися під загрозою замерзнути.
Усе це може закінчитися грандіозним колапсом усієї комунальної сфери – адже фінансування недоотримує вся інфраструктура. Вона не оновлюється роками, оскільки відсутні кошти на ремонт старих труб, закупівлю нового устаткування і сировини. І може настати момент, коли такі техногенні катастрофи, як в Алчевську в 2006 році, де через прорив магістральної труби без тепла взимку залишилися більше 70 тис. людей, можуть поширитися по всій Україні.
Наслідки кричущої некомпетентності нинішньої влади, що грабує українців під “патріотичними” гаслами і обіцянками “європейського” життя, доведеться ліквідовувати десятиліттями. А поки громадяни вимушені знемагати під тяжкістю непомірних тарифів ЖКГ, ризикуючи при цьому банально замерзнути.

До речі
За останні 13 років рахунки за комуналку середньостатистичної української сім’ї зросли в 26 разів. Колись українці витрачали на оплату ЖКГ лише 3% від зарплати, а тепер – до половини своїх доходів.
Різке зростання сталося в 2014 році – до 8% середнього доходу, в 2015-му – 12%, в 2016-му – 20%. Вже в 2017 році, за даними Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), в Україні серед країн Європи був найвищий рівень витрат на оплату комунальних послуг по відношенню до рівня доходів. Витрати українців на оплату ЖКП були близько 40%, що в 1,6 разу вище за середньоєвропейський показник. І це при тому, що Україна займає останнє місце серед європейських країн за рівнем середньої заробітної плати і пенсії.

Олексій Градов