ТАРИФИ – ВГОРУ, СУБСИДІЇ – ДО НИЗУ

Так уже повелося, що останніми роками з початком опалювального сезону на перший план виходить тема тарифів і субсидій. Проте нинішній рік в цьому плані можна вважати унікальним: разом з прийдешнім подорожчанням газу, в проекті держбюджету на 2019 рік на субсидії закладено коштів значно менше, ніж у минулому (55 млрд грн – проти 71 мільярда в 2017-му). Зрозуміло, що такий непопулярний крок в уряді намагаються обгрунтувати “поважними” причинами.

Одним з аргументів влади при скороченні витрат на субсидії є нібито неправильно розраховані норми споживання. Мовляв, попередньо завищені норми по електроенергії, воді та газу привели до диспропорції в нарахуванні необхідних субсидій. Але в міру того, як норми споживання переглядаються (тобто – урізуються) – зменшуються і розміри субсидій.
Так, в ході недавнього виступу у Верховній Раді (під час години питань до уряду) міністр соціальної політики Андрій Рева розкрив статистику по “надмірно нарахованих субсидіях”. Він повідомив, що за рахунок “завищених нормативів” на газ в 2016 році держава втратила 15 млрд гривень, в 2017 – 8 млрд гривень, а за перше півріччя 2018-го – ще 5 млрд грн.
За його словами, це свідчить про те, що “ми сьогодні з вами з бюджету, з кишені кожного платника податків платимо те споживання, яке є більшим, ніж навіть можна собі уявити”. А скорочення норм споживання газу допоможе значно заощадити ресурси.
Нагадаємо, що з 1 травня 2018 року соціальна норма на газове опалювання була скорочена до 4,5 куб м. на 1 кв. метр опалюваної площі.
Другим аргументом влади у справі урізування субсидій, і навіть повної відмови в державній допомозі, являються масові махінації самих субсидіантів. Слід визнати, що вони дійсно мають місце – що і недивно при грабіжницькій тарифній політиці влади.
“Тільки за чотири роки електроенергія подорожчала в 3,5 рази, природний газ – 7,5 рази: коштував 93 копійки за кубометр, а сьогодні вже 7 гривень, і уряд лякає нас черговим підвищенням ціни. Холодна вода подорожчала в 5,3 рази, гаряча – в 5 , опалювання – в 11 , квартирна плата – в 2,7 рази” – підрахував представник керівництва Федерації профспілок України Роман Дацко.
У таких умовах багато українців не можуть встояти від спокуси відповісти обманом на грабіж. Найбільш поширеним прийомом громадян для отримання “необгрунтованих” субсидій є приховування своїх реальних доходів.
За словами Андрія Реви, деякі українці з офіційним нульовим доходом можуть дозволити собі купівлю дорогих гаджетів або автомобілів, вартістю в декілька сотень тисяч гривень, а багато субсидіантів взагалі не потребують соціальної допомоги і здатні самостійно сплатити комунальні послуги. Міністр нагадав, що програма субсидій створювалася і запускалася виключно для тих сімей, які живуть на межі виживання і не можуть сплатити комунальні послуги. Всі інші тільки намагаються зловживати соціальною допомогою, залишаючи без грошей тих людей, які дійсно цього потребують.
“Було виявлено, що окремі громадяни отримували субсидію і здавали це житло вже з оформленою субсидією… Фактично 1 млн домогосподарств – це ті домогосподарства, які включали громадян працездатного віку і мали доходи або менше прожиткового мінімуму, або доходи взагалі відсутні. Це приблизно півтора мільйони громадян”, – заявив директор департаменту Мінсоцполітики Віталій Музиченко.
Як повідомлялося раніше, в субсидії відмовлять і тим, хто отримує перекази з-за кордону, або один з членів сім’ї тривалий час знаходиться за межами України.
А щоб мати можливість отримувати якнайповнішу інформацію про людей, що претендують на субсидії (відповідно – і закрити для них усі “лазівки”), готується законопроект № 8602, згідно з яким пропонується створення загальної системи реєстрів.
На практиці об’єднання реєстрів повинне не стільки полегшити життя рядовим українцям при отриманні різного роду довідок, скільки дати додаткові “козирі” соціальним службам, які зможуть оперативно звіряти дані про українців, що претендують на державну допомогу (у тому числі і субсидії).
Правда, експерти попереджають, що від загальної бази може бути і немало шкоди, якщо не забезпечити належну безпеку зберігання даних. Важливо розуміти, хто буде адміністратором реєстру, і хто зможе вносити туди дані або їх коригувати. Адже вже зараз не рідкість, коли, за $500 зловмисники вносять правки в реєстр і переписують квартири або інше майно на себе. “Звичайно, в суді можна це оскаржити, але на той час квартиру вже три рази перепродадуть”, – прокоментував нововведення експерт Олександр Федиєнко.

Олександр Полуянов