ТИСНУТЬ НА ВСІХ ФРОНТАХ

Новий перерахунок субсидій: як уріжуть і у кого заберуть державну допомогу.
Практика масових субсидій вводилася не з метою полегшити життя народу, а щоб збити потужну хвилю народного обурення після багатократного підвищення цін на газ. Потрібно визнати, що у влади це вийшло. Крім того, виплата субсидій перетворилася на велетенську корупційну годівницю для влади і олігархів. І ось тепер влада перейшла до другої частини свого плану – під різними приводами людей почали позбавляти субсидій. Про те, до чого слід готуватися українцям в нинішньому опалювальному сезоні – в нашому матеріалі.

НОВОВВЕДЕННЯ

Не за горами початок опалювального сезону, а це означає, що витрати українців на комуналку різко зростуть. Люди масово потягнуться за субсидіями, і вже через декілька тижнів у відділеннях Мінсоцполітики створяться величезні черги, проте в Кабміні попереджають: завдяки новим правилам і зростанню доходів цього року “пільговиків” буде значно менше. Тим, хто вже зараз отримує “знижку”, її розмір перерахують, а іншим доведеться оформляти субсидію за новими правилами. І зробити це зможуть далеко не усі українці.

ХТО ПОВИНЕН ОНОВЛЮВАТИ ДОКУМЕНТИ

За новими правилами нарахування субсидії, які діють з травня 2018 року, громадянам треба обов’язково оновити документи ( зново написати заяву і заповнити декларацію про доходи), якщо:
◆ в домогосподарстві мешкають особи, що не мають доходів;
◆ дохід хоч одного працездатного члена сім’ї менше, ніж розмір мінімальної заробітної плати (3723 грн);
◆ працездатні члени сім’ї не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування впродовж трьох місяців (819,06 грн х 3 = 2457,18 грн);
◆ є особи, які зареєстровані в приміщенні(будинку), але фактично в нім не мешкають;
◆ внутрішньо переміщені особи;
◆ особи, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою;
◆ особи, що є орендарями помешкань (будинків).

НОВІ ПРАВИЛА

Крім того, в цьому опалювальному періоді діятимуть чотири нововведення, про які людям, що розраховують на субсидії, обов’язково варто знати (їх впровадили з травня цього року) :
1. Обов’язковий платіж повинні платити усі без виключення. Раніше ця оплата не була обов’язковою. Якщо люди економно використали газ, воду, електроенергію і вкладалися в розмір субсидії , або коли на особових рахунках жителів були переплати, то вони обов’язковий платіж могли не платити. Навесні це правило відмінили і тепер обов’язковий платіж повинні платити всі. У кожного ця сума буде різною, оскільки залежить від сукупного доходу всіх членів сім’ї.
2. Працюючих поставили перед вибором. Громадянам, які працюють за кордоном, а в Україні вважаються безробітними (і їм нараховувалися субсидії), уряд запропонував два варіанти:
◆ Чесно декларувати свої доходи, отримані за кордоном і платити страхові внески до Пенсійного фонду.
◆ Людям працездатного віку органи соцзахисту автоматично нарахують дохід у розмірі трьох прожиткових мінімумів – 5286 грн (1762 х 3).
Вони також повинні сплатити єдиний соціальний внесок за три місяці в розмірі, не менше за мінімальний. Це 22% від мінімальної заробітної плати (819,06 грн х 3 міс. = 2457,18 грн).
Якийсь з варіантів працівники повинні прийняти, інакше втратять право на субсидії.
3. Починати економити треба вже з жовтня. Ті, хто економно використовує газ, електроенергію і хоче у кінці року за заощаджені енергоносії отримати “премію” (135 грн за заощаджені 150кВт / ч і 695 грн – за 100 куб. газу), повинні економити вже з першого місяця опалювального періоду, оскільки норми споживання енергоносіїв зменшили. Так в місяць на 1 кв. м опалювальної площі в опалювальний період виділяють 4,5 куба газу (раніше було 5 кубів) або 30 кВт /г (було 51 кВт / г).
4. Нечесно отримані субсидії змусять повернути. Працівники соцзахисту радять не хитрувати і в декларації про доходи вказувати правдиві дані про доходи, тому що про неправдиві дані рано чи пізно стає відомо і тоді громадян змусять повернути суму отриманих субсидій. Наприклад, тільки у Львові минулого року таких сімей було 219 і вони вимушені були повернути субсидії майже на 1,5 млн грн.

ЯК ВПЛИНУТЬ ДОХОДИ

Зараз українці отримують комунальні знижки з урахуванням ще торішніх зарплат і пенсій. Проте в жовтні розмір знижки порахують з урахуванням доходу сім’ї за перші шість місяців цього року. Як відомо, за цей час зросли соціальні стандарти (пенсії, мінімальна зарплата), тому і субсидії при перерахунку виявляться нижчі. Приміром, сім’я з трьох осіб з двома мінімальними зарплатами до перерахунку могла віддавати за комуналку приблизно 576 грн. В цей опалювальний сезон така ж сім’я з двома вже підвищеними мінімалками платитиме вже не менше 780 грн.

СУБСИДІЙ СТАНЕ МЕНШЕ. ХТО ВТРАЧАЄ ЗНИЖКУ

На даний момент з субсидіями для народу склалася суперечлива ситуація. Як відомо, в минулому опалювальному сезоні допомогу від держави отримувала практично кожна друга сім’я. Але з тієї миті виросли офіційні доходи і посилилися правила – тому “комунальних знижок” начебто повинно бути менше.
З іншого боку, в Кабінеті міністрів вже прийняли рішення про підвищення ціни газу для населення – а це свідчить, що виростуть тарифи і на тепло, і на гарячу воду. Відповідно й розміри субсидій повинні збільшитися, а кількість субсидіантів – зберегтися хоч би на рівні минулого опалювального сезону.
Але в уряді своя арифметика. За словами чиновників, в результаті такого розкладу розмір субсидій для тих, хто збереже право на знижку – дійсно збільшиться, але самих субсидіантів стане менше. За різними оцінками, в результаті нових правил субсидії можуть втратити від 20% до 40% сімей, які ще минулого року отримували таку допомогу від держави.
Правда, подати заяву на субсидію мають право всі. Якщо, приміром, в квартирі площею 120 кв.м живуть два пенсіонери і у них немає інших доходів, служба соціального захисту повинна прислати комісію, яка досліджує умови життя. Спеціальним рішенням чиновники можуть дати субсидію навіть тим, хто офіційно на неї не може претендувати.

ХТО НЕ МАЄ ПРАВА НА СУБСИДІЮ

1. Власники квартир, площа яких перевищує 120 кв. м або індивідуального будинку – 200 кв. м (окрім дитячих будинків сімейного типу і прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року мешкають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлена опіка або опікування ).
Раніше таких обмежень не було, допомога призначалася в межах соцнорм на житлову площу. Проте тепер зменшили і самі норми – до 48,9 кв. м на домогосподарство з однієї людини (було 62,5 кв. м). Також на 20-30% зменшились норми, що субсидіювалися, на газ, воду, електроенергію. Це означає, що виплати зменшаться, адже соцстандарти (і мінімальні доходи) зросли, а доля оплати “комуналки”, що покривається державою, навпаки, стала меншою через урізання норм споживання.
2. Власники транспортних засобів (окрім мопеда), з дати випуску яких пройшло менше п’яти років. Виключення є тільки для тих, хто отримав транспортні засоби безкоштовно або придбав на пільгових умовах через підрозділи соцзахисту.
3. Володарі дорогих покупок. Громадяни, які впродовж 12 місяців перед зверненням за субсидією, купили або отримали право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб, будівельні матеріали, інші товари довгострокового споживання або одноразово сплатили будь-які послуги на суму понад 50 тис. грн, втрачають право на субсидію.
Хоча можливі виключення. Віталій Музиченко навів приклад:
“Припустимо, сім’я зробила покупку на суму понад 50 тис. грн . Але це – єдине житло, куплене до того ж в кредит. У такому разі теж може бути призначена субсидія – на комісії, в індивідуальному порядку. І акт обстеження умов проживання в домогосподарстві – обов’язковий документ для розгляду такої справи на комісії. Соціальний інспектор виїжджає на місце, робить перевірку, заносить все в акт, і на підставі цього акту комісія вже приймає рішення”.
4. Боржники. Тим домогосподарствам, які мають заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг більше двох місяців (на суму, що перевищує 340 грн), субсидію не перерахують, поки вони не погасять заборгованості.

ПЕРЕКРИЛИ “ЛАЗІВКИ”

Не секрет, що для отримання субсидій деяке подружжя фіктивно розводилися, хоча як і раніше мешкали разом. Тепер субсидія призначається на домогосподарство з урахуванням доходів усіх людей, зареєстрованих за цією адресою, тому штамп про розлучення в паспорті не має значення.
Якщо людина живе не за місцем реєстрації – наприклад, діти прописані разом з батьками, але мешкають окремо – їх доходи все одно врахують при призначенні субсидії. Але є виняткові випадки: наприклад, діти зареєстровані разом з пенсіонерами, а працюють в іншому місті, або знаходяться в тривалому відрядженні. За наявності документальних підтверджень такі особи можуть бути виключені із складу домогосподарства.
Діти, що мають власне житло, але не бажають виписуватися з батьківської неприватизованої квартири (людина, що не мешкає там, після смерті батьків втрачає право на цю житлоплощу), повинні вибирати: або вони утримують своїх батьків і сплачують компослуги, щоб потім отримати їх житло, або реєструються за місцем проживання, як годиться згідно із законом.
Олексій Градов