БУДЕМО ЗДОРОВІ?

Цинічна брехня української пропаганди з приводу “успішних реформ” найнаочніше проявляється в медицині. Адже життя і здоров’я – це найцінніше, що є у людини. Про вбивчі результати “реформи охорони здоров’я”, яка просувається, громадянкою США Уляной Супрун, при повному благословенні української влади, написано чимало. Про це ж говорять об’єктивні дослідження авторитетних міжнародних організацій, а їх дані наочно ілюструє саме життя.

САМА ХВОРА НАЦІЯ В ЄВРОПІ

Днями стали відомі результати оновленого рейтингу здоров’я, складеного Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). В ньому Україна знаходиться на 97-му місці з 156.
“Пияцтво, неправильне харчування, малорухомий спосіб життя та порожні гаманці виводять Україну в лідери списку самих хворих націй Європи і світу. Україна в рейтингу здоров’я займає сумне 97-е місце з 156, пропустивши вперед не лише розвинені західні країни, але і ввесь колишній СРСР: Білорусь знаходиться на 54-му рядку, Росія – на 73-му, Молдова – на 75-му. Гірше, ніж в українців, здоров’я і медобслуговування тільки у мешканців бідних арабських країн, Африки і Афганістану. Українці в середньому живуть на 10-12 років менше, ніж європейці. Причому з року в рік здоров’я середньостатистичного українця погіршується. Найбільше співвітчизники страждають від хвороб системи кровообігу, органів дихання, травлення, сечостатевої системи”, – говориться в звіті ВООЗ.
Також відзначається, що в трійці самих нездорових регіонів знаходяться Київ, Дніпропетровська та Івано-Франківська області, де медики фіксують найвищий рівень захворюваності цими недугами. Серцево-судинні захворювання є причиною 68% смертей в Україні, і це удвічі більше, ніж у країнах Євросоюзу. Серед головних причин прогресуючої недуги, крім усього іншого, вказується і прихильність до шкідливих звичок.
Так, відповідно з дослідженнями Всесвітнього банку, більше 30% українців палять. Причому, середній вік початку паління неухильно знижується, і на сьогодні складає 16 років. Цікаво, що більше схильні до паління чоловіки з початковою та жінки з вищою освітою.
Кожен п’ятий (20%) українець понад міру “заглядає в чарку”, і це явище явно переважає серед чоловіків (80% з тих, що зловживають). Зловживання алкоголем зазвичай починається змолоду (28% у віковій групі 18-29 років) та досягає пікових значень в групі 40-49 років (36,7%), після чого починає знижуватися. Але не тому, що з віком ці люди “беруться за розум”, а тому, що вони починають активно вимирати. До речі, по смертності чоловіків працездатного віку Україна вже давно займає одне з перших місць у світі.
Майже 30% українців мають надмірну вагу, а ще 20% страждають від ожиріння (всього – 50%, тобто кожен другий). Причому, до надмірної ваги більше схильні чоловіки, а жінки – саме до ожиріння. Крім того, більшість наших громадян ведуть малорухомий спосіб життя – найбільшою мірою це явище переважає серед міських жителів і збільшується залежно від зростання матеріальної забезпеченості. Підраховано, що тільки 12% українців мають достатній рівень рухової активності, тоді як в країнах ЄС цей показник досягає 50-60%, а в Японії – усі 80%!

УРОЧИСТІСТЬ ФУФЛОМІЦИНІВ

Звичайно, стан здоров’я кожної конкретної людини значною мірою залежить від самої людини. Але не можна заперечувати і того очевидного факту, що загальне погіршення здоров’я населення обумовлене бідністю (відповідно – неможливістю лікуватися) і деградуючою системою охорони здоров’я, при якій кваліфікована медична допомога стає все менш доступною для населення. Підсумок закономірний: близько 70% громадян країни займаються самолікуванням.
Так, за даними Держстату, минулого року на купівлю ліків українці витратили майже вдесятеро більше грошей (53,6 млрд грн), ніж Мінохоронздоров’я (5,9 млрд грн). При цьому госпітальні продажі (закупівля ліків медустановами) склали 4,38 млрд грн.
Від зіставлення цих цифр стає якось ніяково, але ще цікавіше те, що українці активно купують ліки з недоведеною клінічною ефективністю. Говорячи словами доктора Комаровського – “фуфломіцини”. Згідно з даними дослідження, на такі препарати пішла майже чверть коштів, які українці віднесли в аптеку. Тобто, майже 14 млрд грн.
Слід зазначити, що з 10 найпопулярніших в українських аптеках препаратів, чотири відносяться саме до ліків, чию ефективність офіційна медицина вважає недоведеною.
Такі препарати медики часто називають пустушками. Вони не рекомендовані для основного лікування безліччю медичних інституцій, включаючи ВООЗ. Крім того, у більшості країн світу існують протоколи лікування, в кожному з яких вказано, які препарати призначати при тому або іншому захворюванні. Лікувати не по протоколах в цивілізованих країнах заборонено, а кожен препарат обов’язково проходить перевірку на ефективність – в умовах страхової медицини викидати гроші платників податків на пустушки ніхто не ризикує.
В Україні лише кілька років тому прийняли Національний перелік основних лікарських засобів. А практика використання міжнародних протоколів лікування тільки-тільки починається.
Сьогодні в Україні зареєстровано близько 13 тисяч найменувань лікарських засобів. Проте різні ліки можуть мати одну і ту ж діючу речовину. Той же парацетамол випускається в різних формах і різними компаніями, так що ціна на нього може відрізнятися в рази. Всього в країні зареєстровані 1500 діючих речовин. Саме їх повинні вказувати в рецепті лікарі, а далі пацієнт сам повинен вирішити, хоче він купити ліки за 9 грн або за 99 грн.
Чому ж в Україні процвітає ринок “фуфломіцинів”? Експерти називають три причини: недовіра до медицини, самолікування і неконтрольована реклама медикаментів. Адже усім відомо, що за списком ліків треба йти не до лікаря, а прямо в аптеку до фармацевта, який точно щось порадить. До того ж, реклама всіляких ліків по телевізору і в газетах вселяє у багато людей впевненість в тому, що без консультації лікарів спокійно можна обійтися – в пресі ж поганого не порадять.
Чималу роль в популярності “фуфломіцинів” грає і той факт, що багато лікарів отримують певну винагороду від фармкампаній за те, що виписують пацієнтам пустушки.

ЗАМАЛЬОВКИ З НАТУРИ

Але в житті все-таки бувають випадки, коли по гострій необхідності все ж доводиться звертатися по допомогу до лікарів. Але і тут нас можуть чекати вкрай неприємні сюрпризи. Напевно, майже кожен українець може розповісти який-небудь жахливий випадок, що стався з ним, або з його знайомими, в лікарні. Про це ж регулярно повідомляють і українські ЗМІ. Ось лише кілька характерних прикладів.
*Народного артиста України, мультиплікатора Давида Черкаського з інсультом декілька годин тримали в коридорі лікарні і не могли доставити в реанімацію бо зламався ліфт. Ось що про це написав бізнесмен Олександр Меламуд на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook.
“Учора був інсульт у Черкаського. Швидка відвезла в районну лікарню. У мене сарай краще виглядає. Поклали на першому поверсі в коридорі, оскільки реанімація на шостому, а ліфт не працює. Через пару годин все-таки включили (відремонтували) ліфт і підняли його в реанімацію. Сьогодні отримали дозвіл на транспортування, перевезли його в іншу лікарню. Правда ліфт знову включили не відразу … А інші літні люди на шостий і з шостого поверха йшли пішки. Їх в ліфт не пустили! Економія електроенергії”, – написав він.
*У лікарні Львова дитина із складним відкритим переломом і кровотечею 5 годин спливала кров’ю. Її змогли прооперувати лише через п’ять годин після отримання травми, бо справжній безлад у “відреформованій” системі охорони здоров’я України.
Цією жахливою історією поділився батько потерпілого Сергій Мутін на своїй сторінці в соцмережах.
“Оператор розпитує основні дані і видає сакральну фразу: “Немає вільних машин”. Я запитую орієнтовний час очікування. Відповідь: “Близько години”! Швидка, б…! Малий втрачає свідомість, як можу, ставлю з підручних матеріалів шину, хапаю на руки і везу в 8 травматологію. Там черга, людей 20, заношу в кабінет.
Лікарі, молоді хлопці, всіляко намагаються допомогти, як можуть. Але у них немає нічого. Навіть з чого зробить шину! Шину!!! В травматології майже мільйонного міста! Немає бинтів! Немає анальгіну для знеболення. Все треба купувати навіть для невідкладних випадків. Нічого немає!”, – розповів Мутін.
За його словами, побачивши, що хлопчик втратив дуже багато крові, лікарі порадили везти його в дитячу обласну лікарню.
“Хапаю сина і в машину. У малого відкрилася кровотеча. Все в крові, джгут зняли раніше. Бачачи стан, підбігають хлопці-лікарі з цього відділення. Обробляють, закривають рану. Все без наркозу і знеболення. Дитина кричить не своїм голосом.
Прошу зробити укол для знеболення. Кажуть, без санкції (чи головного, не знаю) лікаря не можуть. Лікаря немає, він на операції”, – ділиться жахливими спогадами батько хлопчика.
Проте на цьому труднощі з “сервісом” в лікарні не закінчилися. Чоловік розповів, що дитину направили на рентген, проте згодом виявилось, що він не працює. Апарат лагодили півгодини, і за цей час хлопчик кілька разів втрачав свідомість від болю.
Після того, як знімок все ж зробили, пацієнта нарешті повезли на оформлення, яке також зайняло 30 хвилин : хворих реєструвала всього одна співробітниця, до того ж біля її стійки зібралася черга з десяти хворих.
Знову прошу дати знеболююче. Але лікаря немає. Приходить лікар, увесь мокрий, оперував. Через хвилин 30 говорить готувати до операції, дати анальгін з димедролом. Везу я і санітарка у відділення.
Черга в операційну. Ми треті. Ще раз прошу дати те, що знеболює! Санітарка говорить: “Даруйте, нікому вколоти, на поверх одна медсестра і та на операції”!
Запитую, як так?! Ми третю годину у вас і нікому вколоти. Опускає очі – говорить, усі поїхали в Польщу і Чехію. Я пропоную вколоти самому. Вмію, знаю! Відповідає, не можна. Син просто в несамовитості від болю. Після травми йде четверта година!!! Забирають на операцію через майже п’ять годин після травми”, – пише Мутін.
В той же час він відзначив, що усі його претензії торкаються не лікарів, а хаосу в державній системі охорони здоров’я.
“Всі ці люди-лікарі здійснюють подвиг, працюючи в таких умовах. Хірург-лікар, який вийшов і робив операцію, був в мокрому костюмі.
Він стояв і рятував дітей нон-стоп. І не сидів у себе в приймальні. Усі, хто нас зустрічав, як могли допомагали, але і вони безсилі в цьому безладі нашої ублюдочної системи охорони здоров’я. Дно. А ці тварюки лікуються у Феофанії і за кордоном”, – гнівно підсумував він свій пост.
Як відмітив президент товариства захисту прав пацієнтів Віктор Сердюк, більше 30% пацієнтів гинуть в реанімації в результаті зношеності та виходу з ладу всіх систем апаратури життєзабезпечення. Це і є істинна оцінка “реформи охорони здоров’я” у виконанні нинішньої влади.

Олександр Полуянов