КАПКАНИ УКРАЇНСЬКОЇ ОСЕНІ

Найближчими місяцями українців чекає різке зростання цін і тарифів
Наближається чергове зростання цін на продукти харчування та комунальні послуги, що стало останнім часом однією з найбільш обговорюваних тем у вітчизняних ЗМІ. Судячи з повідомлень, які надходять, нищівного удару по гаманцях українців слід чекати вже цієї осені. І хоча експерти розходяться в оцінці темпів та конкретних масштабів подорожчання, але в тому, що ціни значно зростуть, не сумнівається ніхто.

ПОДОРОЖЧАЄ ВСЕ

Ще в серпні аналітики споживчого ринку попередили, що середня ціна на хліб в магазинах скоро підскочить на 30-40% і складе близько 15-16 гривень за буханець. І без того дороге м’ясо цієї осені стане набирати в ціні від 1 до 1,2 грн в місяць. В першу чергу йдеться про яловичину, тому, що поголів’я корів постійно скорочується.
Свинина також дорожчатиме, але не так значно. Через подорожчання кормів і енергоносіїв слід чекати і підвищення вартості молочної продукції.
Подорожчають і крупи. Причому, найбільше в ціні наберуть “найдемократичніші” з них – перлова, ячнева та пшоняна. На 30-40% підвищаться ціни і на овочі.
Але перекинути на їжу гроші, заощаджені на інших статтях витрат, українці теж не зможуть – адже і там їх чекає “капкан”. Днями прем’єр-міністр України Володимир Гройсман анонсував зростання цін на газ – на вимогу Міжнародного валютного фонду. Таким чином, вартість кубометра блакитного палива, за оцінками українських економістів, підніметься до 11-12 гривень.
Услід за газом автоматично підскочать тарифи на опалювання, гарячу воду і утримання житла. При цьому слід врахувати, що паралельно влада збирається різко скоротити кількість одержувачів субсидій, що ще більше обмежить купівельну спроможність населення.
Слід розуміти: окрім додаткових витрат на комуналку, підвищення тарифів ЖКГ спровокує додаткове зростання цін практично на все – адже вони входять в собівартість продуктів харчування і послуг.
Також прогнозується подорожчання палива. Зараз, приміром, дорожчає навіть автогаз, на який перейшли водії, які бажають заощадити. Подорожчання палива заправники зв’язують з девальвацією гривні : курс долара за місяць виріс більш ніж на 1 грн, що, за приблизними підрахунками експертів, еквівалентно подорожчанню літра палива в роздрібних мережах на 60-65 коп.
Через зростання цін на паливо в деяких регіонах перевізники вже виступають за підняття ціни проїзду в маршрутках, мотивуючи це у тому числі і підвищенням вартості паливно-мастильних матеріалів.

ПОТРІБНО МЕНШЕ ЇСТИ?

Усі ми пам’ятаємо, як минулого року міністр соцполітики Андрій Рева приголомшив співвітчизників заявою про те, нібито українці надто багато їдять. Мовляв, німці на продукти витрачають тільки 14% своїх доходів, а українці – більше 50%, і пояснив це більш високою культурою харчування.
“Їх культура харчування дуже відрізняється від нашої. Враховуючи, що ціни на продукти приблизно однакові в Україні та Німеччині, вони їдять менше не тому, що у них немає можливості, а тому що така культура. І тому вони витрачають менше в порівнянні з нашими людьми”, – заявив міністр в ефірі телеканалу “112”.
З усього цього напрошувався глибокодумний висновок: якби українці не витрачали так багато грошей на їжу, то у них би залишалося більше грошей на одяг, техніку, відпочинок, розваги та ін.
При цьому український чиновник дипломатично змовчав, у скільки разів українська зарплата менша за німецьку (адже наші 50% – це у декілька разів менше, ніж їх 14%) .
Крім того, він обійшов увагою той факт, що німці дійсно їдять значно менше хліба і картоплі (традиційна їжа бідних), ніж українці, та зате в 2 рази випереджають жителів України по споживанню молочних продуктів, в 2,5 рази
– фруктів і в 1,5 рази – м’яса.
Як відомо, тоді це викликало цілу бурю обурення і трохи не привело до звільнення чиновника. Але, мабуть, в уряді знову назріла необхідність хоч якось виправдати і “науково обгрунтувати” політику затягування поясів. І ось вже головний рупор офіційної пропаганди – Держстат, знову витягнув на світло божий брехливий постулат міністра Реви. Так, в Державній службі статистики підрахували, що українці багато їдять – перевищують стандартну норму в 2790 кілокалорій аж… на 200 кілокалорій.
Хоча насправді всім зрозуміло, що і це – від бідності: люди вимушені купувати найдешевші, але калорійніші продукти, просто для того, щоб елементарно тамувати відчуття голоду. А це в першу чергу хлібо-булочні вироби, макарони, картопля, крупи, дешева ковбаса та ін. На якісніше і збалансоване харчування у людей просто немає грошей.
Наприклад, українець з’їдає близько 12-14 кг риби на рік. При цьому рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я мінімальна норма споживання риби і морепродуктів складає мінімум 20 кг на людину в рік, а 3/4 від цієї цифри повинна складати морська риба.
За даними глобального дослідження компанії Nielsen, українці вибирають найдешевші продукти харчування, але при цьому витрачають на них майже половину своїх статків.
Встановлено, що середні щомісячні витрати київської сім’ї на продукти харчування і товари повсякденного попиту складають близько 3,14 тисяч гривень. (92 євро на момент дослідження). “Між тим аналогічні витрати домогосподарств в Мінську досягають 192 євро, у Варшаві – 178 , у Вільнюсі – 231 , в Москві – 269 “, – говориться в даних дослідження.
Така помітна різниця пояснюється не дешевизною українського продовольства, а жорстокою необхідністю економити на їжі – українці часто віддають перевагу менш дорогим, але калорійнішим продуктам.

КОМПЛЕКС ПРИЧИН

У зв’язку зі сказаним у когось може виникнути питання: чому в “аграрній наддержаві”, на побудову якої узяв курс президент Порошенко, харчування для людей постійно дорожчає?
На думку експертів, зростання цін на продукти харчування в Україні пов’язане не лише з девальвацією гривні, подорожчанням енергоносіїв, неврожаєм та ін., але й із загальним станом справ в агропромисловому секторі.
“За останні роки українське сільське господарство стало втрачати традиційні ринки збуту, що зараз негативно позначається на обсязі виробництва в цілому. А коли немає виробництва, автоматично виникають проблеми і з насиченням внутрішнього ринку.
Останнім часом український аграрний експорт розвивався за рахунок рапсу, соняшнику, пшениці, – але навіть по зернових Україну зараз тіснять Росія і Казахстан. З іншими галузями аграрного сектора – ще гірше. Овочі, фрукти, баштанові ще нещодавно йшли в Росію. Зараз же українська влада ці напрями сама для себе закриває, виробники втрачають сенс працювати. Наприклад, зараз в садах частенько навіть не збирають урожай яблук і груш, вони обсипаються і гниють – тому що нікуди збувати: Європі не треба, а Росія закрита. В той же час, росте імпорт продовольства. Наприклад, якщо раніше з Польщі завозили тільки м’ясо і сало, то тепер лінійка імпорту продуктів харчування відчутно розширилася”, – говорить економіст Володимир Галушко.
За його словами, розраховувати на дешевші імпортні продукти українцям теж не варто. “Деякий час постачальники імпортної продукції можуть тримати низькі ціни – але лише для того, щоб остаточно задавити українських виробників. Але після того, як вони доб’ються монопольного становища, вони неминуче піднімуть ціни”, – підкреслив експерт.
У свою чергу, багато експертів і політиків вважають, що новий виток подорожчання продуктів та підвищення тарифів неминуче приведе до зростання соціальної напруги. І як наслідок – до прискореної втечі українців за кордон.
“Нещодавно міністр закордонних справ України Павло Клімкін відкрито заявив, що країна втрачає через трудову міграцію по мільйону мешканців в рік, і що в Польщі зараз знаходиться майже півтора мільйони українців одночасно. Так от, після чергового зростання тарифів і цін на продукти харчування, відтік громадян з України збільшиться ще більше. Незважаючи на якісь адміністративні спроби стримати цей процес, народ ще активніше побіжить на всіх напрямках. Усе це говорить про те, що звитяжна риторика президента і Кабміну про їх “великі звершення” абсолютно не відповідає реальності. Насправді, ситуація в економіці України просто катастрофічна”, – резюмував Василь Цушко, заступник Голови Соціалістичної партії Олександра Мороза.
Олександр Михайлов