УКРАЇНУ ПОРУБАЛИ НА ДРОВА

Грошові дерева ростуть тільки в країні дурнів
В Україні розгорівся черговий грандіозний скандал, який, – як і безліч аналогічних скандалів – швидше за все, залишиться без наслідків. Причиною стала доповідь британської екологічної організації Earthsight, судячи з якої лісові багатства нашої країни безжалісно розкрадаються у особливо великих розмірах. Але найголовніше, що окрім чисто економічних збитків, Україні загрожує масштабна екологічна катастрофа.
 

ТКНУЛИ НОСОМ

Неурядова структура Earthsight вивчає проблеми незаконного вирубування лісів по всьому світу, і її доповідь про Україну змусила жахнутися багатьох українських політиків, громадськість та ЗМІ. Правда, не зовсім зрозуміло, що заважало цим політикам самим провести подібне розслідування: адже браконьєрські вирубування лісів (особливо в Карпатах) – вже давно ні для кого не секрет.
Виявляється, об’єми постачання незаконної деревини в країни ЄС з однієї тільки України останнім часом стали більше, ніж з усіх країн Африки, Латинської Америки та Південно-східної Азії разом узятих! Тільки за минулий рік об’єм незаконного бізнесу перевищив 1 мільярд доларів. Попутно зазначимо, що ця сума співставна з жаданим траншем МВФ, заради якого українська влада готова підвищити ціни на газ, і остаточно загнати в злидні практично все населення країни.
Відмітимо і те, що у нас начебто (на папері) діє мораторій на експорт з України лісу-кругляку (який ЄС вимагає відмінити). І в той же час, тільки за останні чотири роки – тобто відразу після приходу до влади нинішнього режиму – експорт карпатського лісу збільшився на 75%. Цілі гірські масиви за час правління “європейських реформаторів” втратили свій лісовий покрив. На думку спадає питання: чому західно-украиїнські “патріоти” так хворобливо реагують на мови національних меншин, і в той же час спокійно дивляться, як знищують їх рідні Карпати – ареал їх власного проживання? Більше того, самі ж і знищують.
Але повернемося до теми.
“Наші дані говорять про те, що сотні державних компаній беруть участь в систематичному, свідомому порушенні великого кола правил при заготівлю лісу”, – говориться в дослідженні Earthsight.
За даними експертів цієї організації, майже 60% вирубки порушують встановлені українським законодавством обмеження – найчастіше, під надуманим приводом санітарних рубок. Дослідження 18 лісозаготівельних ділянок в чотирьох найбільших лісозаготівельних регіонах України, виконане назамовленням Earthsight, показало, що від 67% до 78% рубок є невиправданими і, отже, незаконними.
Якщо цей результат екстраполювати на національний рівень, то виходить, що незаконне санітарне вирубування складає на даний момент 38-44% від загального виробництва і експорту лісу.
За даними Earthsight, навіть якщо лісогосподарські підприємства продають деревину не безпосередньо, а відповідно до закону на аукціонах, то це часто відбувається непрозоро, і велика частина продукції в результаті потрапляє на “тіньові” лісопилки, яких, за оцінками дослідників, в Україні вже більше 12 тисяч. Там з “санітарного” лісу і роблять пиломатеріали на експорт. Відзначається, що на країни Євросоюзу доводиться 70% українського експорту деревини.
При цьому в Євросоюзі з 2013 р. діє Регламент ЄС, який встановлює критерії експорту деревини на ринок країн ЄС, – EUTR. Він прямо забороняє імпорт дерев, незаконно отриманих в країні походження, а ще вимагає від імпортерів проводити юридичні перевірки – для мінімізації ризику попадання незаконної деревини на внутрішній ринок Союзу.
Проте дослідження Earthsight показує, що цей закон не працює і деревина незаконного походження масово і систематично потрапляє на ринки ЄС. Причому серед покупців цієї деревини – три найбільші виробники дерев’яних панелей у світі, найбільша у світі паперова компанія, і другий за величиною виробник пиломатеріалів в Європі (компанії Egger, Kronospan, Swiss – Krono, корпорації International Paper, Ikea та ін.)
ВІД ВАС МИ ТАКОГО НЕ ЧЕКАЛИ!

Від опублікованих відомостей завив навіть депутат Борислав Береза – один з тих, чиїми стараннями і прийшов до влади нинішній режим.
“Розумієте??? На 1 мільярд!!! За 4 роки!!! Без адмінресурсу і кришування на усіх рівнях досягти такого об’єму вивезення з України неможливо, – звернувся він до народу через соціальні мережі. – Таке вирубування лісів – це не лише ознака системної корупції, але і наплювацьке відношення до екосистеми України і до майбутнього держави. Ті, хто цим займаються, на усіх рівнях, не планують жити в Україні. Їх діти теж не житимуть в країні із зруйнованою екологією”.
Чесно кажучи, депутатська істерика мало торкнула мого черствого серця. Швидше за все, Береза просто прикидається дурнем, тому що про хижацькі вирубування і масове вивезення лісу не писав тільки самий ледачий журналіст. І взагалі, таких скандалів в Україні – аж занадто. Тільки встигай розгрібати ці “авгієві конюшні” – було б бажання. А логіка таких, як Береза, ясна: черговий скандал вщухне, а гучний крик на наступних виборах зарахується. Хоча для справи корисніше було б не закочувати істерику у фейсбуці, а написати грамотний депутатський запит і простежити його чітке проходження по інстанціях.
Усі ми вже давно знаємо: механізм пограбування країни нинішньою владою відпрацьований до досконалості. Ні для кого не секрет, що влада (у тому числі і “патріотичні” депутати) вдень і вночі, без вихідних “пиляють бюджет” і деревину, наживаються на незаконному бурштині, контрабандному вугіллі, цигарках і т. д.
Але ось поведінка Європи в цьому випадку у багатьох може викликати шок і подив. Адже якщо називати речі своїми іменами, то виходить, що дешевий контрабандний товар допомагає “цивілізованим європейцям” конкурувати на світових ринках за рахунок розграбування природних ресурсів своєї нової колонії – України.
“Ця ситуація з вивезенням лісу-кругляку говорить про процвітання корупції не лише в Україні, але і в країнах ЄС. Процес оформлення ввезення сировини двосторонній, і митники з боку ЄС не можуть не розуміти, що порушуються закони з обох боків”, – несподівано прозрів в ефірі каналу NewsOne депутат від фракції “Батьківщина” Іван Крулько. І додав, що вивезення лісу- кругляку вигідне європейським виробникам, тому влада ЄС покриває зловживання і корупцію при незаконному імпорті лісу з України.
Таким чином, нібито “цивілізований Євросоюз” спокійнісінько скуповує контрабандну деревину, здобуту шляхом знищення європейських же лісів, і ніякі доповіді екологів його не зупинять. Нічого нового : як говорив Маркс, немає такого злочину, на який не піде капітал заради трьохсот відсотків прибутку. І у будь-якому разі, астрономічний прибуток вже отриманий.
У цьому контексті необхідно сказати і про можливу передачу української землі в приватну власність – на чому наполягають усі наші “західні партнери” і нинішній режим Порошенка. Вже зараз ЗМІ повідомляють про численні випадки зрізу родючого грунту і його незаконного переміщення, у тому числі, і за кордон (нагадаємо, що це практикували ще гітлерівці під час окупації). Страшно навіть уявити, які можуть бути маштаби вивезення чорнозему з України, коли він стане приватною власністю іноземців (через підставні фірми) і наших “домашніх” хапуг.

Олександр Полуянов