НАДІЯ ВМИРАЄ ОСТАННЬОЮ

Ось вже більше двох місяців діють нові правила нарахування субсидій. За цей час багато українців вже побували у своїх територіальних управліннях соцзахисту – і далі цей потік тільки наростатиме. Хтось отримав відмову, а багато хто зіткнувся із спірними ситуаціями, відповіді на які частенько не знають і самі співробітники “соцзабезів”. У цьому матеріалі ми розглянемо найбільш поширені спірні моменти, які виникають при оформленні субсидій.

ЧЛЕН СІМ’Ї ПРОПИСАНИЙ, АЛЕ РЕАЛЬНО З ВАМИ НЕ ПРОЖИВАЄ

Буває так, що в рідній домівці прописані повнолітні діти працездатного віку, що вже давно виросли. Але насправді вони там не мешкають – поїхали вчитися або працювати, переїхали жити до чоловіка чи жінки, або з’їхали до житла, яке винаймають.
Заповнюючи декларацію на отримання субсидії, ви все одно зобов’язані їх там вказати з усіма паспортними даними та до-ходами. Крім того, якщо вони у шлюбі, а також якщо у них є свої діти, то і членів їх сімей теж слід перерахувати.
Але щоб їх доходи не враховувалися при нарахуванні субсидії, необхідно в полі “Позначка” зробити уточнення “Зареєстро-ваний, але не мешкає” – і прикласти документ, що підтверджує їх проживання за іншою адресою. Це може бути довідка з місця роботи, навчання або договір оренди житла.
При цьому слід врахувати, що з травня місяця свідчення сусідів і акт обстеження, складений інспектором, не є підставою для того, щоб не враховувати їх доходи при розрахунку субсидії.
Заповнивши декларацію, треба написати заяву в комісію, приклавши до нього документи, що підтверджують проживання членів сім’ї за іншою адресою.
Але є нюанс – якщо діти і батьки живуть в одному населеному пункті, і є тільки довідка з місця роботи або навчання, а дого-вір оренди житла (де живуть прописані у вас члени сім’ї) відсутній, довести роздільне проживання буде неможливо.

ПОДРУЖЖЯ В РОЗЛУЧЕННІ

Якщо ви знаходитеся в розлученні, але з вами мешкає неповнолітня дитина, навіть якщо колишній чоловік/дружина про-писаний за іншою адресою, їх дані все одно необхідно внести в декларацію.
Але щоб дохід колишнього чоловіка не був врахований при нарахуванні субсидії на ваше домогосподарство, напишіть заяву в комісію і прикріпіть довідку з ЖЕКу або селищної ради про те, що саме з вами мешкає дитина.
Ті батьки, у кого є неповнолітні діти, але вони не мешкають з ними і не прописані у них, повинні все одно вказати їх в де-кларації.
Якщо неповнолітня дитина прописана у когось з родичів, то в декларації власник особового рахунку зобов’язаний буде вка-зати і дані його батьків. Але щоб не втратити субсидії або не зменшити її розмір, слід написати заяву в комісію з проханням не враховувати їх доходи, прикріпивши відповідні документи про проживання за іншою адресою.

ДОВЕДЕТЬСЯ СХОДИТИ В РАГС

Якщо бажаючий отримати субсидію знаходиться в зареєстрованому шлюбі – навіть якщо подружжя фактично не мешкає ра-зом і прописане по різних адресах – при заповненні декларації необхідно вносити дані чоловіка /дружини і його дохід. При цьому слід вказати серію і номер паспорта, а також номер ідентифікаційного коду. Отже рівень “благополуччя” подружжя “за документами” відіб’ється на можливості отримати пільги. У такій ситуації краще оформити розлучення згідно із законом.

ЯКЩО ОФІЦІЙНИЙ ДОХІД МЕНШЕ МІНІМАЛКИ

Після зміни правил нарахування субсидій в травні цього року почастішали випадки, коли в органах соцзахисту відмовляють в субсидії людям, у яких офіційний дохід менше мінімальної зарплати. У таких ситуаціях опиняються ті, хто працює, напри-клад, на пів ставки, або сім’ї, в яких дружина знаходиться в декретній відпустці, а у чоловіка мінімальна зарплата.
В цьому випадку (при відмові з такої причини) в управлінні соцзахисту повинні дати письмову відповідь з вказівкою при-чини відмови: “Дохід менше мінімальної зарплати, не сплачений ЄСВ”. Далі ви повинні написати звернення в комісію з про-ханням розглянути ваш випадок, надавши довідки про дохіди і відмову в призначенні субсидії. Після розгляду вашої індивіду-альної ситуації, проведення обстеження житлово-побутових умов і складання акту повинно бути винесено рішення про приз-начення пільг.

ПРИЧІП – ТЕЖ ТРАНСПОРТНИЙ ЗАСІБ

Згідно з новими правилами призначення субсидій, тим, у кого є транспортний засіб молодше за п’ять років, в субсидії буде відмовлено автоматично. У зв’язку з цим вже відомі випадки, коли відмовляють в субсидіях навіть тим, хто зареєстрував тільки що куплені причепи. Адже вони теж ставляться на облік, у них є свої номерні знаки – тобто вони вважаються транспортним засобом і не відносяться до тих, які видані органами соціального захисту (на такі нові автомобілі заборона не поширюється).
Щоб не втратити субсидію через нового причепа, слід звернутися в комісію і зробити заявку на обстеження житлово-побутових умов, а до заяви прикласти експертну оцінку причепа. Якщо вартість купівлі менше 50 тис. грн, то заборона на субсидію буде знята.

ЩО ВХОДИТЬ В ЗАГАЛЬНУ ПЛОЩУ БУДИНКУ

Ще одним неприємним нововведенням стали обмеження на площу житла. Для приватного будинку – це 200 кв. м, для ква-ртири – 120 кв. м. Плутанина в основному виникає в приватних будинках, де в технічній документації вказана площа усіх під-собних і господарських приміщень. Пам’ятайте: претендувати на субсидію можна лише у тому випадку, якщо в техпаспорті на будинок вказана цифра менше 200 кв. м. Відповідно, це сумарна площа усіх житлових, опалюваних, неопалюваних і підсоб-них приміщень, тобто враховуються тераси, лоджії, лазні і сауни, а також цокольні поверхи і підвали.

НА ЩО ЗВЕРНЕ УВАГУ ІНСПЕКТОР

У нинішньому році значно розширили права інспекторів, які проводять огляд житлових умов і складають акт на підставі своїх спостережень. Остаточний вердикт виносить комісія, на засіданні якої інспектор і говорить своє вагоме “так або ні”.
Під час візиту до людини, що бажає отримати субсидію, інспектор обов’язково зверне увагу на коштовну побутову техніку, нові меблі і ремонт. При цьому якщо у вас не буде чеків, які доводять, що, наприклад, нову кухню за 60 тис. грн ви купили три роки тому або ремонт в кімнаті обійшовся цього року менш ніж 50 тис. грн, то в субсидії вам відмовлять.

ЯКЩО ЧЛЕН СІМ’Ї ПРАЦЮЄ НЕОФІЦІЙНО

Якщо людина працездатного віку офіційно не працевлаштована, і при цьому не стоїть на обліку в центрі зайнятості, теоре-тично претендувати на субсидію вона все-таки може. Правда, його дохід органами соцзахисту вважатиметься як три прожит-кові мінімуми – 5523 грн.
Крім того, для права претендувати на субсидію доведеться сплатити єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду за три останні місяці розрахункового періоду. Розмір ЄСВ : 819х3=2457 грн. Такий внесок безробітним доведеться робити кожного разу при перепризначенні субсидії, тобто у травні та жовтні. Для цього слід звернутися в Державну фіскальну службу з про-ханням надати реквізити для сплати ЄСВ. Правда, узявши до уваги розміри вказаних дохідів, а також необхідність регулярних платежів, доцільність оформлення субсидії виявляється дуже сумнівною.

ПІДПРИЄМЦІ ТЕЖ МОЖУТЬ ОТРИМУВАТИ СУБСИДІЮ

Якщо раніше приватні підприємці не входили до групи осіб, які можуть розраховувати на субсидію, то в нинішньому році це стало можливим. Але тільки якщо вони платять єдиний податок. Дохід таких людей вважатиметься залежно від групи, по якій вони платять податок. Так, для платників податку першої групи щомісячні дохіди вказуватимуться як один прожитковий мінімум, тобто 1841 грн; для платників другої групи – як два, 3682 грн, і третьої – 5523 грн. При цьому ці числа – постійні ве-личини і не залежать від реального прибутку в тому або іншому місяці.

ЧИ МОЖНА ОТРИМАТИ СУБСИДІЮ СІМ’ЯМ, ДЕ Є ЗАРОБІТЧАНИ

За новими правилами, якщо людина знаходилася за кордоном більше 60 днів, то претендувати на отримання субсидії вона не може. Це пов’язано з тим, що звичайне таке тривале перебування за кордоном пов’язане із заробітками, тобто у людей є неофіційний дохід.
Але юристи стверджують: навіть якщо людина офіційно не працевлаштована і була за кордоном більше 60 днів, формальне право на отримання субсидії вона все-таки має. Для цього вона повинна обов’язково мати нехай навіть мінімальний, але офіційний дохід в Україні, наприклад пенсію, сти-пендію або допомогу по догляду за дитиною, і сплатити єдиний соціальний внесок за останні три місяці періоду, який враховуватиметься при нарахуванні субсидії (2457 грн).
Олексій Градов