МРІЯТИ НЕ ЗАШКОДИТЬ

Де і як проводять відпустки українці?
Як відомо, “слуги народу” іноді все-таки згадують про своїх “панів” (тобто – народ), і в такі рідкісні періоди у них спостерігаються напади несподіваного прозріння. Ось і нещодавно (11 липня) нардеп від “Самопомочі” Ганна Романова на засіданні Верховної Ради заговорила про проблеми маленьких українців у справі здійснення свого конституційного права – на відпочинок. За її словами, дача і родичі в глибинці – це тепер мало не єдиний варіант проведення літньої відпустки.

Для більшості наших співгромадян словосполучення “літній відпочинок” свідчить лише як чергова відпустка на роботі – і не більше. При цьому сам цей “відпочинок” і “оздоровлення” найчастіше полягає або в “постільному режимі” біля телевізора, або в дачно-городній працетерапії. Не вміємо відпочивати?
Читач напевно пам’ятає тост з кінокомедії “Кавказька полонянка” – “вип’ємо ж за те, щоб наші бажання співпадали з на-шими можливостями”. Там один нещасний горець хотів купити будинок, але не мав можливості; міг купити козу, але не мав бажання. Щось подібне показують останні соціологічні дослідження – про плани українців на літо – 2018. При цьому слід зазначити, що ні про що надприродне – типу Багамських островів або коралових рифів – наші люди в основній своїй масі на-віть не мріють. Так, межею мріянь майже половини українців є звичайний пансіонат, санаторій, або будинок відпочинку на березі Чорного або Азовського моря. Ще близько чверті респондентів (23,5%) хотіли б з’їздити куди-небудь за кордон, вчини-ти круїз, щоб “подивитися світ”. І лише 6% опитаних ні на що не проміняють активний відпочинок в селі.
Проте сувора життєва реальність вносить свої корективи, і насправді все буде набагато прозаїчніше. За статистикою, яку при-водять соціологічні служби, 64% громадян України цього року взагалі відмовилися від літнього відпочинку. Причина банальна – відсутність коштів. Мимоволі згадується Микола Рубцов :
“Стукну по карману – не звенит.
Стукну по другому – не слыхать.
Если только буду знаменит,
То поеду в Ялту отдыхать.”

Ні, не поїду я в Ялту відпочивати. Тому що і не дзвенить, і не знаменитий. Доведеться вчинити тур в Чорнобаївський рай-он, що на Черкащині де стоїть моя сільська хата. Світська бесіда за вечірнім чаєм з бабою Шурою мені там забезпечена. Пей-зажів навкруги достатньо. А як візьму уранці сапу, та піду полоти картоплю, то назву це відпочинком в стилі “велнесс” (по нашому – фізичні навантаження і здорове харчування).
Судячи з опитувань, більше половини трудящих (60%) стверджують, що відпустку вони присвятять рішенню своїх наболілих проблем – таких, як ремонт квартир, допомога престарілим і хворим батькам в селах і тому подібне. Тобто, про який би то не було повноцінний відпочинок, а тим більше – оздоровлення, тут взагалі говорити не доводиться. Ще близько 11% на час від-пустки поїдуть вирішувати продовольчу проблему на власні фазенди. А інші або взагалі нікуди не поїдуть (села і дачі у них немає, а грошей на “організований відпочинок” – тим більше), або вчинять нетривалий вояж в межах України. В основному – на Чорне або Азовське море, причому більшість – або повними “дикунами”, або в наближеному до цього стані.
У країні, де 48% населення не може купити собі необхідних продуктів, а 31% – одяг, дивуватися з такого розкладу не дово-диться. Але навіть нормальний відпочинок на батьківщині у нас пов’язаний з великими проблемами.
“Сьогодні квитки на потяг на популярні туристичні напрями купити неможливо. При цьому бюджет країни втрачає міль-йони гривень через те, що не розвиває власну туристичну індустрію”, – заявила в зв’язку з цим Ганна Романова. І відмітила, що по Україні неможливо подорожувати і на автомобілі, оскільки у більшості українських сімей немає грошей на ремонт автомо-біля після поїздки по “убитих” українських дорогах.
Правда, у нас все-таки є незначний прошарок людей, які можуть собі дозволити відпочинок за кордоном. За даними соціо-логії, таких налічується зовсім небагато – не більше 2-3%. Але і у них, як з’ясувалося, не все гладко.
“Ті з українців, які вибирали відпочинок в інших країнах – Туреччині, Тунісі, також зіткнулися з хаосом і колапсом в авіапе-рельотах. Тисячі громадян України застрягли в аеропортах Туреччини, Тунісу, Грузії і Албанії, тому що стали жертвами шахра-їв-туроператорів і ненадійних авіаперевізників”, – підкреслила Ганна Романова.
Як пояснила народний депутат, з подібною ситуацією українці стикаються не лише цього року, проте влада не робить ні-яких заходів, щоб позбавити ліцензій туроператорів та авіаперевізників, які обманюють своїх клієнтів.
“Їх навіть не перевірили. Держава не захищає своїх громадян”, – сказала вона. І додала, що літаки, на яких українці літають на курорти, в народі називають “скотовозками”. Середній вік таких машин більше 30 років і закуповують їх чартерні компанії в Сомалі, Еритреї, Нігерії та Ефіопії.

До речі
Кожен сьомий працюючий українець (14,5%) цього року взагалі не братиме відпустку – за власним бажанням. Частина з них боїться втратити робоче місце, а інші сподіваються, що, отримавши одночасно відпускні та зарплату, вони зможуть заплатити борги і звести кінці з кінцями.

Олександр Полуянов