УКРАЇНА – НЕ ЄВРОПА

ЄВРОПЕЙЦЯМ І В СТРАШНОМУ СНІ НЕ ПРИВИДИТЬСЯ ВІДДАВАТИ ЗА КОМУНАЛКУ 40% ДОХОДІВ
Після ухвалення закону (хай і чисто формального) про створення Антикорупційного суду, від нашого уряду цілком логічно чекати і підвищення цін на газ для населення. Адже саме ці дві вимоги є головними умовами наших західних кредиторів для продовження кредитування України. А заради отримання чергового траншу збанкрутіла влада піде на будь-яку підлість.

НА КРАЮ ПРІРВИ

Вже зараз – без будь-яких додаткових законів і постанов – для українського уряду не існує ніяких перешкод для підвищення тарифів на газ для населення. Річ у тому, що з подання ще попереднього голови уряду Арсенія Яценюка (при спільництві з екс- головою Нацбанку Валерією Гонтарєвою), Україна взяла на себе відповідні зобов’язання перед МВФ. Тому і повинна виконувати те, що погоджувала в документах. Йдеться про сумнозвісну постанову уряду №187, згідно з якою ціна на газ для українців повинна встановлюватися за принципом “імпортного паритету”.
“Постанова Кабміну № 187 – це не лише спеціальні зобов’язання, але і відповідна формула. Згідно з нею, ми вже з червня або липня можемо отримати газ по 11-12 тисяч гривень за тисячу кубометрів – виключно згідно з буквою закону. Не потрібно навіть нічого приймати додатково”, – констатує енергетичний експерт Валентин Землянський.
У зв’язку з цим, він підкреслив: якщо є прийнятий документ, то його треба або виконувати, або прийняти інший, який би зміг анулювати чи відкоригувати попереднє рішення. Проте українській владі зараз критично важливо отримати від МВФ черговий транш, а без підвищення цін на газ це вкрай проблематично.
“Їх політика (МВФ – прим.) спрямована на входження транснаціональних корпорацій. Говорять, що українську делегацію повинен очолити Коболєв. А саме він і є ідеологом підняття цін. Тому цілком імовірно, що ми йдемо за сценарієм, коли влітку підвищення вартості складе – 11-12 тисяч за тисячу кубометрів, а взимку – 13-14 тисяч”, – відмітив експерт. Відповідно, на 45-50% підвищиться вартість опалювання і гарячої води.
При цьому експерти відзначають: таке катастрофічне подорожчання поставить на межу виживання не лише мільйони українських сімей, але й істотно вдарить по бюджету. Адже якщо на сьогодні в головному кошторисі країни на субсидії виділено 71 млрд. гривень, то після зльоту цін на газ субсидії зажадають до 90% домогосподарств.
“Ні в одній країні світу не йдуть на такі підвищення цін. Тим паче, що і нинішні ціни явно завищені. Адже реальна ціна газу, навіть з урахуванням імпорту, не перевищує 4 тисяч гривень за тисячу кубів”, – заявив Землянський.
Та ще раз підкреслив: таке подорожчання – не вимога МВФ, українська сторона сама взяла на себе ці зобов’язання. “Яценюк разом з Коболєвим та Гонтарєвою прописали, що для стабілізації держбюджету і бюджету НАК “Нафтогаз України”, ми підвищуватимемо тарифи”, – розповів експерт.

КУДИ Ж ВАС ПОСЛАТИ?

При цьому практично усі незалежні експерти підкреслюють: газ української здобичі має бути дешевший за європейський. А прагнення підняти ціни в Україні до європейського рівня, є цинічним грабунком нашого населення.
“Згідно ст.13 Конституції, увесь вміст надр належить народу, а не добувним компаніям. І коли цей ресурс компанії продають вам втричі дорожче, маючи рентабельність 200% в місяць – наркобарони просто нервово палять в стороні від таких прибутків”, – відмітив науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Всеволод Степанюк.
Як пояснив експерт, значну частину споживання населенням і комунальною сферою можна забезпечити газом власного видобутку.
“Його середня собівартість – 70 доларів, а продають його по 200-300 доларів. Важко назвати це економічною політикою. А ці ціни впливають на формування інших цін на різні послуги – усім потрібно платити комуналку”, – заявив Степанюк.
А економічний експерт Максим Галайда для наочності опублікував порівняльну таблицю вартості послуг ЖКГ в Україні та у ряді країн колишнього СРСР і ЄС (див. нижче).
Як видно з таблиці, громадяни України (за наявності середньої зарплати і без субсидій) витрачають на послуги ЖКГ в середньому близько 40% своїх доходів. Після чого на життя залишається всього €132.
Слідом за Україною в списку стоїть ще одна країна “кольорової революції”, що перемогла, – Грузія. Її жителі витрачають на комунальні послуги в середньому 27% своїх доходів. Правда, їм на життя залишається значно більше – €213. На третьому місці – Сербія. У її жителів після сплати житлово-комунальних послуг залишиться близько €271.
Краще всього в цьому відношенні громадянам Швейцарії : вони платять за послуги ЖКГ в середньому всього 3% від загальної суми своїх доходів, залишок складає €4272.
“І коли Вам розповідатимуть, що в Україні невеликі тарифи, набагато менші, ніж в Європі – скористайтеся цією таблицею і пошліть цих оповідачів в … (у Європу тобто) “, – в серцях написав Галайда на своїй сторінці в Facebook.
Олександр Полуянов