КОМУ ВІЙНА, А КОМУ МАТИ РІДНА

ГАЗ – ЯК ПРИЧИНА ЗУБОЖІННЯ НАРОДУ ТА ДЖЕРЕЛО КАЗКОВОГО ЗБАГАЧЕННЯ ДЛЯ ВЛАДИ

Українців готують до нових космічних платіжок за комуналку. З осені газ для населення може різко подорожчати. За попередніми прогнозами, ціни на нього злетять відразу на 65-70% – тобто, з нинішніх 7 грн/куб. – до 11-12 гривень за кубометр.

ВСЕ ВИЩЕ, І ВИЩЕ, І ВИЩЕ

Про те, що газ для населення дорожчатиме, і нинішні “стабільні” тарифи – це тільки невелика передишка у безперервному пог-рабуванні народу “європейськими реформаторами”, експерти попереджали і раніше. НАК “Нафтогаз” настоював на перегляді цін ще в жовтні минулого року, а в нинішньому квітні він запропонував Кабміну свій варіант підвищення тарифів, де закладено плюс 60-65% до нинішньої ціни. На поступовому “вирівнюванні” вартості газу для населення та промисловості постійно наполягає і МВФ.
“Якщо газ подорожчає на 65-70%, це одразу потягне за собою тарифи на гарячу воду і опалювання. Згодом напевно подорожчає і електрика. Буде загальний колапс, тому що платити такі суми за комуналку більшість українських сімей просто не зможуть”, – стверджує експерт у сфері енергетики Валентин Землянський.
Тобто, незважаючи на літній період, українцям вже зараз варто готуватися до непідйомних платіжок.
“У тарифі на опалювання та гарячу воду вартість газу – це 80%. Тому і тепло, і гаряча вода водночас рекордно подорожчають”, – попереджає співголова Фонду економічних стратегій Дмитро Марунич. За підрахунками, може йтися про зростання тарифів приблизно на 50%.
Для ілюстрації візьмемо столицю. Якщо зараз тариф на опалювання в Києві складає 1,34 тис. грн/1 Гкал (чи 31,33 грн/кв. м для будинків без лічильників), то, з урахуванням нової ціни на газ, він може підскочити до 2 тис. грн/1 Гкал (чи близько 47 грн/кв. м). Таким чином, якщо в минулому опалювальному сезоні обігрів середньостатистичної квартири в Києві площею 50 кв. м кошту-вав близько 1,6 тис. грн в місяць, то в наступному опалювальному сезоні доведеться платити вже близько 2,4 тис. грн
Те ж саме з гарячою водою. З нинішнього тарифу в 80,6 грн за кубометр ціна може підскочити майже до 121 грн.
І це тільки те, що на поверхні. Поки незрозуміло, як відреагують постачальники холодної води і електрики, але в тому, що вони теж проситимуть НКРЕКП переглянути їм тарифи, ніхто не сумнівається.
В результаті стандартна “двушка”, за яку в холодну пору року доводилося платити (в цілому) близько 3 тис. грн в місяць, ризи-кує подорожчати до 4,5-5 тис. грн
Аналогічні розрахунки кожен зможе зробити сам для свого міста.
За експертними прогнозами, при такому рівні тарифів в субсидії потребуватиме вже не половина українських домогосподарств (як зараз), а як мінімум 70-80%. “А запланована у бюджеті на цей рік на субсидії сума в 71 млрд грн загрожує трансформуватися в 100 млрд грн”, – говорить Землянський.
Він також прогнозує, що українці, яких залишать наодинці з рекордними тарифами, просто перестануть платити, що лише по-силить кризу на енергоринку. Втім, в новому законі про житлово-комунальні послуги передбачено введення з 2019 року пені на прострочені платежі по комуналці. Так що експерти попереджають: українцям почнуть налічувати величезні штрафи, а найбільш злісних боржників – позбавлятимуть житла.

ШКУРА НЕВБИТОГО ВЕДМЕДЯ

А в цей час керівництво “Нафтогазу”, яке на всю країну прославилося своїми астрономічними зарплатами та преміями (за раху-нок грабіжницьких тарифів для нас з вами), – вирішило відсвяткувати “історичну перемогу” над “Газпромом”. Причому, відсвятку-вати у своєму фірмовому стилі – шляхом виплат колосальних бонусів членам ради директорів.
Нагадаємо, що йдеться про гучний судовий процес, у рамках якого Стокгольмський арбітраж у кінці 2017 року виніс ухвалу на користь “Нафтогазу” за контрактом на постачання газу. А в лютому 2018 р. суд також прийняв рішення по суперечці відносно транзиту газу, по якому “Газпром” зобов’язаний виплатити українській компанії $4, 63 млрд.
І ось члени наглядової ради “Нафтогазу” вирішили, що вони можуть витратити 1% від суми виграшу собі на премії – а це 46,3 мільйонів доларів ( кажуть, що на 5-6 осіб).
Щоправда, тут виникає одне, але дуже велике (на 20 мільйонів доларів) питання. Річ у тому, що у рамках все того ж судового ро-згляду “Газпром” подав зустрічний позов – на стягнення вже з “Нафтогазу” заборгованості за російський газ – і Стокгольмський арбітраж його задовольнив. В результаті виявилось, що російський монополіст повинен виплатити українському не 4,63 млрд доларів, а 2,56 мільярда (після вирахування заборгованості). Відповідно, 1% з цієї суми – це вже не 46,3 мільйона доларів, а 25,6 мільйона.
Але тут криється просто чудова родзинка української бюрократії. Бо в контрактах ради директорів “Нафтогазу” говориться про те, що вони можуть отримувати бонуси у “виграних справах”, а про штрафи у справах “програним” – ні слова. Так що, не приче-пишся.
Але і це ще не все. Виявляється, і суму в $2, 56 млрд поки що передчасно вважати “виграною”.
Як відомо, російський “Газпром” вже направив до апеляційного суду округу Свеа ще одну заяву – про повну відміну рішення Стокгольмського арбітражу по суперечці між “Газпромом” і “Нафтогазом України” по транзитному контракту.
Не взяти до розгляду подібного роду апеляцію суд округу Свеа просто не має права. Юристи говорять, що це займе ще як міні-мум рік-півтора. Може затягнутися і сам суд апеляційної інстанції : аж до призначення ще одній або навіть двох додаткових екс-пертиз. Після чого справа повернеться до повторного розгляду. Тобто, в результаті за часом усе це займе десь два з половиною або три роки. А до цього ніяких виплат з боку “Газпрому” не буде. Втім, топ-менеджмент “Нафтогазу” це вже не хвилює. Як повідо-мила прес-служба компанії, першу половину цієї суми у розмірі $20, 7 млн “переможцям” вже виплатили, залишок виплачувати-муть найближчим часом. І ці гроші – явно не з каси Газпрому, а з наших з вами платежів за газ.
“Це корупція. Фактично це гроші за знищення газового ринку України і перспектив нашої ГТС. Логіка виплати таких грошей у вигляді премій відсутня…
Ця премія незаслужена, її отримали не в результаті ефективної роботи. Більше того, в самому судовому процесі інтереси Украї-ни захищала норвезька юридична компанія, якій вже заплатили за роботу, і це гроші українського народу”, – заявив у зв’язку з цим експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
Він пояснив, що ні в одній успішній країні світу топ-менеджери не отримують таких бонусів за свою роботу у розмірі $46, 3 млн, тим паче, що реальних грошей країна ще не отримала, оскільки “Газпром” оскаржує рішення суду.
Проте у вищих українських чиновників і політиків своя логіка: як можна більше і швидше “нацарювать” – і звалити за кордон.

Олександр ПОЛУЯНОВ