ЧИМ ДАЛІ В ЛІС – ТИМ БІЛЬШЕ ДРОВ

ДЛЯ БАГАТЬОХ ОДЕРЖУВАЧІВ СУБСИДІЙ НАСТАЮТЬ ЧОРНІ ДНІ
Коли ще тільки починалося усе це безумство з астрономічним підвищенням тарифів та масовою роздачею “пряників” у вигляді субсидій, найбільш далекоглядні експерти попереджали: усе це дуже погано закінчиться. Малося на увазі те, що субсидії з часом під різними приводами уріжуть і відмінять, а ось тарифи вже ніхто знижувати не стане. Судячи з усього, цей час настав.

НЕ ЗУПИНЯТИСЯ НА ДОСЯГНУТОМУ

Іноді складається враження, що вся робота українських чиновників спрямована виключно на те, щоб як можна сильніше ускла-днити та отруїти життя простим українцям. Ось і зараз чиновники Міністерства соціальної політики України готують чергову порцію законодавчих змін до правил призначення субсидій.
Ключова мета тут гранично ясна – радикально скоротити кількість одержувачів державної допомоги. Для цього при призначен-ні пільг чиновники хочуть враховувати абсолютно будь-який доход домогосподарств з будь-яких джерел. Приміром, на рішення видавати держдопомогу впливатимуть:
※ Служба в армії – в дохід сім’ї нарахують половину одного прожиткового мінімуму.
※ Якщо в сім’ї є студенти університетів, технікумів, ПТУ, коледжів і ін. – на них нарахують дохід в один прожитковий мінімум.
※ Окремо до розрахунку додадуть отримання стипендій, допомогу при народженні дитини, пенсію, допомогу по інвалідності або безробіттю, і будь-яку іншу матеріальну держдопомогу.
※ В розрахунок візьмуть навіть заробітки школярів (їм можна працювати з 14 років).
※ В окремих випадках, один прожитковий мінімум можуть нарахувати сім’ям, які знаходяться “в складних життєвих обстави-нах” (здоров’я, що похитнулося, інвалідність, нездатність самостійно піклуватися про себе і т. д.).
Юристи говорять, що для реалізації таких “покращень” одним законопроектом не обійтися: доведеться міняти Податковий ко-декс, закон про ЄСВ, і законодавство про зайнятість населення. Враховуючи те, скільки законів треба буде переписати, усе це без перебільшення тягне на повноцінну субсидіарну реформу.

НАСТАЄ ЛАВИНА РОЗЛУЧЕНЬ

А доки усе це ще в перспективі, експерти коментують вже прийняті нові правила надання субсидій, які почали діяти з 1 травня. Нагадаємо їх:
※ Субсидія відміняється, якщо площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку – 200 кв. м.
※ Субсидію не призначать, якщо у сім’ї є автомобіль, якому менше 5 років.
※ Дані про здачу житла в оренду треба буде вносити в декларацію в розділ “інші доходи”.
※ Крім того, з 1 травня соціальна норма споживання газу для опалювання знижується з 5 до 4,5 кубометрів, а електроенергії (для опалювання) – з 51 кВт/г – до 30 кВт/г на 1 кв. метр.
※ Безробітним необхідно стати на облік в центрі зайнятості, інакше людям працездатного віку, які претендують на субсидію, органи соцзахисту “автоматом” напишуть доход в три прожиткові мінімуми (на сьогодні – 5286 грн).
※ Субсидії відберуть і у тих громадян, які перебували за кордоном більше 2 місяців. Це автоматично відсікає від державної до-помоги сім’ї, у складі яких є “заробітчани” (навіть якщо вони не прописані за вказаною адресою і не допомагають матеріально – див. наступний пункт). Такий крок в Мінсоцполітики пояснюють тим, що трудові мігранти частенько числяться на батьківщині безробітними, що полегшує їм оформлення держдопомоги. А іноді ще й допомогу по безробіттю примудряються отримувати.
※ З 1 травня при оформленні субсидій враховується не місце реєстрації, а сімейний стан. Це означає, що кандидатам на держа-вну допомогу треба буде декларувати доходи усіх членів сім’ї (подружжя і неповнолітніх дітей). Навіть тих, які зареєстровані по інших адресах.
Характерно, що саме останній пункт викликав найбільше обурення серед правозахисників, тому зупинимося на ньому деталь-ніше.
Отже, якщо раніше чоловік, дружина або інші родичі були зареєстровані та мешкали в різних приміщеннях, то кожен з них мав право на отримання житлової субсидії на своє житло – з урахуванням власних доходів, що було логічно і справедливо.
Проте останні зміни в Положення про порядок призначення житлових субсидій (пункти 9, 10) докорінно змінили цей прин-цип. Тепер при розрахунку субсидії на кожне таке житло враховуватимуться доходи відразу обох членів сім’ї.
Характерно, що при цьому соціальні нормативи житлово-комунальних послуг, як і раніше, враховуватимуться тільки на тих, хто зареєстрований в помешканні.
В результаті, якщо члени однієї сім’ї мешкають в різних приміщеннях, для розрахунку субсидії буде узятий подвійний доход цієї сім’ї.
“Доходи кожного члена сім’ї враховуватимуться двічі – при розрахунку субсидії в кожному з приміщень. В результаті, визначе-ний законодавцем обов’язковий відсоток платежів для таких сімей збільшиться також удвічі. Відповідно розмір субсидії значно зменшиться, а багато сімей взагалі втратять право на субсидію. Фактично, це дискримінаційні умови”, – зауважив адвокат Ігор Байцар.
Правозахисник переконаний, що ініціатива ніяк не сприятиме об’єднанню українських сімей. Навпаки, вона породить лавину шлюборозлучних процесів.
За словами юристів, досить поширені випадки, коли подружжя зареєстроване в різних приміщеннях, що обумовлено різними поважними життєвими обставинами. Наприклад, дружина з дітьми прописані в квартирі своїх батьків, які не дають згоду на ре-єстрацію у своєму помешканні зятя.
“При нинішніх тарифах на житлово-комунальні послуги – з перспективами їх неухильного зростання, більшість населення отримують житлові субсидії, які стали важливим елементом виживання. Тому, коли перед українською сім’єю постане проблема платити удвічі більший відсоток від своїх доходів, а може і взагалі залишитися без субсидії, у такої сім’ї просто не буде іншого вибору, як розірвати шлюб заради елементарного виживання”, – резюмував Байцар.

КОМУ ПОТРІБНО ТОЧНО ПЕРЕОФОРМИТИ СУБСИДІЮ

У таких умовах багато українців мучаться сумнівами: варто їм переоформити субсидії за новими правилами, чи ні?
У Мінсоцполітики та місцевих управліннях соціального захисту стверджують, що перепризначувати державну допомогу будуть двічі на рік – в травні та жовтні. При цьому більшості субсидіантів державна допомога нібито перепризначається автоматично. Але це за умови, якщо вони не робили дорогих покупок, не мають у власності нового автомобіля (до 5 років) і елітного житла, а також якщо у складі їх сімей немає працездатних осіб, які офіційно не працюють і декларують нульові ставки доходу.
В той же час, відзначається: у зв’язку з введенням нових правил близько 15% субсидіантів повинні будуть звернутися в органи соцзахисту для переоформлення субсидії, і повторно подати заяву і декларацію. Це в першу чергу:
※ Сім’ї, яким субсидія була призначена не на усіх зареєстрованих, а на тих, хто фактично мешкає у будинку або квартирі;
※ Сім’ї, де є непрацюючі люди працездатного віку, у яких або нульові доходи, або вони менше мінімальної заробітної плати;
※ Орендарі житла;
※ Внутрішньо переміщені особи;
※ Сім’ї, в яких сталися зміни у складі сім’ї впродовж останнього року;
※ Сім’ї, які за станом на травень 2018 мають більше двомісячну заборгованість за житлово-комунальні послуги і не погасять її до червня 2018.
Олександр МИХАЙЛОВ