ФОРМУЮЧИ ДЕМОКРАТІЮ

У Києві з 3 по 6 травня проходила конференція міжнародної організації молодих соціалістів IUSY “BLACK SEA AREA COOPERATION LEADERSHIP CONFERENCE 2018”, яку організовувала українська організація Союз Молодих Соціалістів (СМС – молодіжне крило Соціалістичної партії Олександра МОРОЗА). Для українського соціал-демократичного руху ця подія важлива. Вона допомагає звірити підходи і напрямки діяльності молодіжних лівоцентристських рухів у Європі, переконатись у правильності вибраних орієнтирів нашою «молодіжкою».

Назва конференції вже сама за себе говорить про головні тематичні питання: «Shaping Democracy» – «формуючи демократію». Її програма виявилась насиченою. Зокрема, розглядались питання демократичних перетворень у країнах регіону, трансформаціях системи влади, питання регіональної безпеки, проблеми гендерної рівності у наших державах, соціально-економічні зміни у процесі суспільних трансформацій тощо.
У відкритті конференції взяв участь Василь ЦУШКО – заступник голови Соціалістичної партії Олександра Мороза. У своїй промові він наголосив, що сьогодні міжнародному молодіжному соціалістичному руху необхідно консолідуватись навколо вимог Міжнародної декларації прав людини, та зосередити свої зусилля на збереженні миру. «Сьогодні світ знаходиться на межі 3-ї світової війни, – сказав у промові В. Цушко, – та від вас, як майбутніх лідерів своїх країн, залежить: чи ми збережемо мир, чи керувати вже буде нічим».
Під час роботи конференції для її учасників була організована екскурсія до Верховної Ради. Після екскурсії відбулась зустріч у форматі «питання-відповідь» з Головою Верховної Ради України II та V скликань, головою Партії Олександром МОРОЗОМ. У своєму виступі він наголосив, що головним для України питанням збереження її державності є зміна системи влади. «До булави потрібно голови» – саме таким був його головний посил для молодих соціалістів та соціал-демократів. Учасники конференції з інтересом спілкувалися з О.Морозом, задавали питання, долучались до дискусії. Адже багато проблем, про які він говорив, актуальні й для інших країн регіону: корупція, проведення антисоціальної політики, консолідація та зосередження влади в одних руках, міграція молоді до Західних країн тощо.
Конференція проходила напередодні великого свята – Дня Перемоги. Учасники конференції, знаючи про факти брудних провокацій з боку деяких радикальних та націоналістичних угрупувань в Україні, не відмовились від традиції, – поклали квіти до пам’ятника невідомому солдату у Парку Слави.
У жвавих дискусіях прийнята фінальна резолюція конференції, у якій, зокрема, зазначена необхідність «мирного політичного врегулювання збройного конфлікту на Сході України та відновлення територіальної цілісності України з широким залученням до цієї справи всіх мирних жителів регіону». Організації – члени BSAC IUSY висловили також підтримку боротьби українського народу проти олігархату, підкреслили небезпеку розвитку радикальних націоналістичних рухів.
Як підсумок роботи конференції в резолюції сказано:
«Організації IUSY BSAC працюють над:
※ забезпеченням та створенням можливостей для всіх жінок та дівчат брати участь у політичній, економічній та інших сферах для підтримки демократії;
※ забезпеченням рівних можливостей і прав на медичне обслуговування, освіту, гідні умови праці для всіх, щоб забезпечити комплексне вирішення людських проблем;
※ пропозиціями стосовно умов для молодих людей, щоб вести конструктивний діалог щодо мирного вирішення конфліктів у регіоні.
Резолюція завершується зверненням:
«Ми закликаємо міжнародне співтовариство продемонструвати підтримку у встановленні миру в регіоні. Ми закликаємо всіх молодих людей протистояти несправедливості та приєднатися до нашої боротьби за створення соціал-демократичного суспільства !!!»

ДО РЕЧІ

СМС ТА IUSY


В міжнародній організації роботі комітету BSAC завжди приділяється особлива увага. Кожен рік відбувається конференція у рамках комітету в окремій країні цього регіону.

В 2014 році конференція проходила в Болгарії, 2015 – Грузії, 2016 – Румунії, 2017 – Молдові. В цьому році прийшла черга України. Такому вибору сприяло і обрання на черговому з’їзді IUSY (проходив у Чорногорії) міжнародного секретаря СМС Євгенії Лук’янченко до складу Контрольної Комісії IUSY. За українку проголосували 121 з 145 делегатів, хоч конкуренція була значною: на чотири місця до Контрольної Комісії претендувало 9 кандидатів з різних куточків світу. Це перший випадок за історію існування IUSY, коли до її вищих керівних органів обрано представника від України. Таке посилення ролі СМС на міжнародній арені природно викликало бажання провести захід у Києві.
Вперше за всю історію існування комітету BSAC в конференції взяли участь всі країни, що входять до складу комітету. Лише один цей факт показує наскільки важливий вплив Києва на ситуацію в регіоні. З іншого боку, це підтвердження серйозності роботи СМС з іноземними молодіжними соціалістичними та соціал-демократичними організаціями.
До роботи в конференції долучились й учасники з інших регіонів та організацій – соціал-демократи Австрії, молоді соціалісти Італії, молодіжне крило соціал-демократичної партії Швеції SSU, представники міжнародного фонду «Улоф Пальме Центр».

НАША СПРАВКА

З історії IUSY


IUSY (International Union of Socialist Youth) – це найбільша в світі молодіжна політична організація. Міжнародний союз молодих соціалістів —об’єднання соціалістичних, соціал-демократичних і лейбористських молодіжних організацій з більше 100 держав світу.

Союз створений у 1907 році в Штутгарті. Першим його президентом став Карл Лібкнехт. Сьогодні членство у цій організації підтвердили 150 молодіжних політичних організацій та рухів зі всього світу. Україна в IUSY представлена Союзом Молодих Соціалістів, який у 2006 році став її повноправним членом.
Для більш ефективної роботи у величезній структурі IUSY створені різні регіональні комітети: Африканський, Латинської Америки, Центрально-європейський тощо. Україна входить до складу комітету Причорноморського регіону – Black Sea Area Committee (BSAC). Окрім нашої країни до нього входять Білорусь, Вірменія, Грузія, Туреччина, Росія, Болгарія, Румунія, Молдова та Азербайджан. У цих країнах багато спільних проблем та викликів. Зокрема, тут майже всі країни знаходяться у так званому «транзитному стані» – переході від посттоталітарних режимів до консолідованих демократій. Деякі країни демонструють успіхи в цьому процесі, але здебільшого спостерігається тенденція до згортання демократичних перетворень. Подібні тенденції особливо характерні для нашої Батьківщини. Також у регіоні відбуваються багато субетнічних та регіональних військових конфліктів, спричинених геополітичним трансформаціями у світі: Придністров’я, Нагорний Карабах, Донбас, Крим, Осетія, Абхазія та курдські конфлікти.
Віталій РОМАНЧЕНКО,
голова СМС