ЗА ЧИЙ РАХУНОК БАНКЕТ?

Річний прибуток НАК “Нафтогаз” вже майже зрівнявся з доходами російського газового гіганта. І це при тому, що у 60% українських сімей в минулому опалювальному сезоні бракувало грошей на оплату газу і опалювання, і вони були вимушені оформлювати субсидії. Експерти упевнені, що “Нафтогаз” багатіє за рахунок грабіжницьких тарифів для населення, і прогнозують подальше зростання ціни газу.

АПЕТИТ ПРИХОДИТЬ ПІД ЧАС ЇЖІ

Як випливає з офіційних звітів, в 2017 році Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” збільшила чистий прибуток на 48%, в порівнянні з 2016 роком. У результаті за минулий рік НАК заробив 39,3 млрд грн, що по поточному курсу складає більше 1,5 млрд доларів. При цьому російський газовий гігант “Газпром”, який добуває і експортує колосальні об’єми енергоносіїв, за той же 2017 рік заробив 1,6 млрд доларів. У соціальних мережах вже гірко жартують: “Українці при правильному доїнні набагато ефективніші, ніж багатомільярдні запаси газу”.
У кожному жарті є доля правди : експерт з питань енергетики Валентин Землянський заявив в ЗМІ, що левову частку доходів “Нафтогазу” склали тарифи на газ, які були підняті до “космічних висот” при нинішній владі. І, судячи з усього, це ще далеко не межа.
Як відомо, головною умовою Міжнародного валютного фонду для виділення Україні чергового траншу кредиту є саме підвищення тарифів на газ для населення. Правда, 28 березня Кабмін відклав підвищення на 2 місяці, зате “Нафтогаз” підготував пропозиції, по яких ціна на газ для населення може підвищитися на 60-65%. При цьому НАК пропонує скоротити і норми для розрахунку субсидій.
Так, нині чинні норми споживання пропонується скоротити на 15%. А якщо об’єм споживання перевищуватиме норму, різниця об’ємів газу сплачується за більш високою ціною: з червня 2018 року – 10,99 тис. грн (+58%), а з жовтня 2018 року – 11,47 тис. грн (+65%) за тисячу кубометрів. Таким чином, фактично ціна для населення і промисловості зрівнюється.
Відповідно, виростуть ціни на гарячу воду та опалювання. “Якщо буде реалізований рівень цін, про який говориться, це приведе до збільшення додаткового фінансового потоку ще на 35 млрд грн на користь “Нафтогазу”, – говорить Землянський.
Якщо це станеться, то в нинішньому році НАК може отримати прибуток, який перевершить фінансові успіхи “Газпрому”. І станеться це переважно за рахунок населення.
Але і на цьому апетити “Нафтогазу” не закінчуються: він підбирає під себе практично всі основні функції газового ринку, а відповідно і фінансові потоки з них. Мається на увазі видобування, імпорт, транзит. А також останній сегмент, який “Нафтогаз” хоче підім’яти під себе, – це розподіл газу. “Генпрокуратура вимагає сплати оренди облгазами ретроспективно. Відповідно, це ще додатковий потік від 2 до 3 млрд грн, які можуть отримати “Нафтогаз”, – заявив Валентин Землянський.

ГРАБУНОК СЕРЕД БІЛОГО ДНЯ

Зазначимо, що в Україні газ власного видобудку найубогішим в Європі українцям продають в 3,5 рази дорожче за собівартість. Про це свідчить заява віце-прем’єр-міністра Володимира Кістіона. Під час круглого столу в парламенті він сказав: “Оптова ціна, по якій продає газ “Укргазвидобування”, має прибутковість більше 250%”.
Сьогодні ціна газу “Укргазвидобування” встановлена постановою Кабміну № 187 на рівні 4849 гривень за 1 тис. куб. метрів. Але якщо виходити із ствердження віце-прем’єра, то неважко вирахувати: собівартість газу власного видобутку в 3,5 рази дешевше, і складає 1385 грн за 1 тис. куб. м.
Грабіжницьку суть українських тарифів неодноразово підтверджували і експерти.
Наприклад, Валентин Землянський стверджує, що собівартість українського газу з усіма необхідними операційними витратами складає максимум $50, а продається він по $300 – тобто, діючі тарифи на газ вже і так безбожно завищені, і немає ніякої економічної необхідності піднімати їх ще вище.
З ним згодна і енергетичний експерт Марія Яковлєва: “Ми сьогодні маємо реальну можливість знизити ціну на газ, оскільки в 2015 вона була підвищена безпідставно. Якщо подивитися складову ціни, то побачимо: при загальній ціні на газ в 7000 грн, собівартість українського газу складає всього 1700 грн. Усе інше – це прибуток. Треба просто стримати апетити монополістів”.
Як відомо, газ українського видобування “Натфогаз” використовує для побутових споживачів. Але здешевлення не відбувається, хоча видобуток газу в Україні минулого року збільшився на 3,9% (добули 19 млрд кубометрів газу, що на 720 млн кубометрів більше ніж в 2016-му).
До кінця 2018 року Україна зможе забезпечити усі потреби населення газом власного видобутку. Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості Ігор Насалик. За словами міністра, для цього державна компанія “Укргазвидобування” повинна ще збільшити об’єми видобування блакитного палива. Так, прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що політика досягнення незалежності України передбачає збільшення об’єму видобутку власного газу до 20 млрд кубометрів до 2020 року.

ІМ’Я НАШОЇ УБОГОСТІ – “НАФТОГАЗ”

Чи варто говорити, що саме грабіжницькі тарифи ставлять мільйони українських сімей на межу убогості. За результатами соціологічних досліджень, в опалювальний сезон на харчування та оплату житлово-комунальних послуг українські сім’ї в середньому витрачають 84% сукупного доходу сім’ї (48% – на харчування, ще 36% – на оплату житлово-комунальних послуг).
Експерт ОО “Публічний аудит” Максим Котенко підрахував: у зв’язку із зростанням тарифів (без пропорційного зростання доходів), кількість сімей, не здатних самостійно сплачувати послуги ЖКГ, за останні три роки зросла в 5,8 рази (+483%). Якщо говорити про конкретні цифри, то в 2014 році не могли самостійно оплачувати ЖКГ 1,51 млн. сімей, а в 2017 році цей показник виріс до 8,8 мільйонів сімей.
“Тобто, сумарна кількість бідних в 2017 році склало 24,64 мільйона людей або 58,7% від усього населення України”, – заявив експерт. І нагадав, що в 2014 році бідних було 4,2 мільйона українців, що складало 9,2% від загальної чисельності населення держави.
“За три останні роки кількість бідних людей, що не мають можливості самостійно сплачувати свої побутові потреби, зросло на 20,4 мільйона осіб. Майже половина населення України (49,5%) за три роки поповнила армію бідняків”, – підсумував Котенко.
Але, згідно із законами фізики, якщо десь убуває – то десь і прибуває.
“Ми повинні розуміти, що єдина структура, яка зацікавлена в підвищенні цін на газ, – НАК” Нафтогаз України “, який отримає більш високий прибуток і великі грошові вливання”, – відмітив політолог Вадим Денисенко. Він також нагадав, що відповідно з фінансовим планом “Нафтогазу” на 2018 рік, передбачається збільшення витрат на центральний апарат компанії до астрономічної суми в 2 з гаком мільярда гривень. Відповідно, середня зарплата в центральному апараті повинна складати 156 тис. гривень в місяць (у вищого керівництва вона вже давно перевалила за мільйон). “У мене виникає питання, чи треба піднімати ціну на газ, у тому числі і для того, щоб 150-200 працівників отримували таку зарплату?”, – риторично запитує Денисенко.

Олександр ПОЛУЯНОВ