ГІРКІ ПЛОДИ ПЕНСІЙНОЇ РЕФОРМИ

Про “підводні камені” пенсійної реформи написано чимало. Проте життя регулярно підкидає усе нові факти, які свідчать: всі нововведення нинішньої влади лише погіршують положення більшості простих українців.

ЯК ОБДУРИЛИ КОЛГОСПНИКІВ

У сільській місцевості навряд чи можна знайти літню людину, яка б не працювала важко усе своє життя. Проте на “заслуженому відпочинку” майже усі вони виявилися на межі бідності: їх пенсій бракує навіть на самі елементарні потреби – прогодуватися, купити ліки і заплатити за “комуналку”.
Минулого року уряд з гордістю рекламував пенсійну реформу, обіцяючи осучаснити пенсійні виплати. Лунали заяви, що буде усунена “величезна несправедливість” при нарахуванні пенсій. Змучені хронічною убогістю люди похилого віку чекали підняття виплат хоч би на рівень інфляції.
І ось відбулося. Так, у багатьох пенсіонерів пенсії дійсно зросли, і у деяких – значно (на одну-дві тисячі і більше). Але практично усі ці “щасливчики” мешкають у великих містах. У селах більшість людей, які відпрацювали по 30-35 років в колгоспах, отримали надбавку у розмірі 50-150 гривень. А деяким (у кого немає такого стажу) і зовсім “додали” від 10 копійок до 60 гривень!
І якщо врахувати, що “осучаснення” пенсій викликало зростання цін на всі життєво важливі продукти і товари, то сільські пен-сіонери (та і багато міських) стали жити ще гірше, ніж до пенсійної реформи.
“Люди повністю розчаровані політикою нинішньої влади. Скрізь невдоволення, розчарування, ненависть і апатія”, – прокомен-тував Василь Цушко свої враження від поїздок в глибинку.
Але і це – ще не всі “принади” пенсійної реформи. Згідно з новим пенсійним законодавством, для отримання пенсії за віком з 2018 року треба мати стаж роботи не менше 25 років. Впродовж подальших 10 років ця межа підвищуватиметься на 1 рік щоріч-но, внаслідок чого мінімальний стаж в 2028-му складе 35 років.
По суті це означає, що більшість громадян України, які мешкали і мешкають в сільській місцевості та працювали в колгоспах, сільськогосподарських кооперативах, фермерських господарствах і сільськогосподарських підприємствах (організаціях), – не мати-муть права на своєчасне призначення пенсії. Адже ще в результаті “реформ” Кучми у кінці 90-х років були ліквідовані колгоспи та сільськогосподарські кооперативи, після чого більшість селян залишилися без офіційної роботи. А нових офіційних робочих місць створено не було.
Люди, які забезпечували продовольчу безпеку держави, працюючи при цьому за копійки, сьогодні – після збільшення мініма-льного робочого стажу – можуть розраховувати лише на жебрацьку соціальну допомогу.
Щоб оцінити масштаби трагедії, досить подивитися на статистику: в сільській місцевості мешкає 5 млн. пенсіонерів, а в окре-мих регіонах їх кількість перевищує 60% усього населення. При цьому найстаріші з них не можуть підтвердити жоден робочий день до 1972 року – тоді у селян не було трудових книжок. В результаті, після розпаду СРСР у багатьох громадян безслідно пропа-ли цілі періоди трудового стажу, що понизило і без того мізерні виплати.
Ось і вимушені сільські люди похилого віку і старенькі до самої смерті виживати за рахунок городів та здачі в оренду своїх паїв.
Правда, зараз в уряді начебто обіцяють селянам підвищення пенсійних виплат в 2019 році. Можливо, так і буде – влада, яка вже скомпрометувала себе усіма “реформами”, спробує якимсь чином підвищити свій рейтинг перед виборами. Але чи не зжере зрос-тання цін за лічені місяці ці добавки? І де гарантія, що після виборів ці виплати триватимуть?

ЧОГО ЧЕКАТИ МАЙБУТНІМ ПЕНСІОНЕРАМ

Українці, яким зараз 20-30 років, пенсію отримувати будуть, але їх доходи сильно впадуть. Про це заявила експерт з пенсійних питань Галина Третьякова.
Річ у тому, що в 2019 році набувають чинності нові правила розрахунку пенсії: коефіцієнт оцінки стажу понижений з 1,35% до 1%. Іншими словами, якщо раніше за кожні 10 відпрацьованих років належало 13,5% від розрахункового заробітку, то тепер буде усього 10%.
За оцінками експертів, це призведе до того, що середня пенсія складатиме тільки 26% від середньої зарплати по країні, хоча по нормах Міжнародної організації праці цей показник повинен складати не менше 40%.
Наприклад, якщо людина заробляла 10 тисяч гривень, то його “нормальна” пенсія має бути на рівні 4 тис. грн. Проте в Україні при зарплаті в 10 тис. грн, і маючи 35 років стажу, можна претендувати на пенсію близько 2,7 тис. грн. Причому розмір пенсії по відношенню до зарплати знижуватиметься з кожним роком.
Якщо ж зарплата була хоч трохи нижча середньої, то доведеться задовольнятися лише жалюгідною мінімалкою.
У зв’язку з цим нинішні 30-40-річні українці все частіше ставлять питання: чи варто взагалі платити податки державі та внески до Пенсійного фонду, якщо в старості держава тебе обдере, як липку? І чи не краще відкладати гроші “на старість” самостійно – щоб потім не залежати від примх чиновників? Тим паче, що економісти на простих прикладах вже довели: “заробляти” на пен-сію, платячи податки державі – менш вигідно, ніж самому регулярно відкладати “на старість” такі ж суми.

ЗАМАЛЬОВКА З НАТУРИ: “ЩАСЛИВА ПЕНСІОНЕРКА” З РЕКЛАМИ

Мешканка Чернігова Раїса Кузьменко, яка стала символом “щасливого українського пенсіонера” в агітаційному ролику президе-нта Порошенка, три чверті своєї пенсії витрачає на комуналку і голодує. Крім того, вона зайняла три тисячі гривень на ліки, і досі чекає підвищення пенсії. Цю картинку показали в сюжеті телеканалу ТСН.
У холодильнику пенсіонерки тільки молоко та запаси консервації. Фруктів або м’яса давно не було. “За що мені жити? Я узяла пляшку молока, закип’ятила, і мені цього вистачає на тиждень. Домашнє, все на ринку купується. Я теж яблучка хочу, якусь апе-льсинку”, – говорить Раїса Кузьменко, пенсія якої складає 1 900 гривень. З цієї суми півтори тисячі жінці доводиться віддавати за комунальні послуги.
Зате в телевізійному ролику на підтримку президента – Раїса Кузьменко стала зразком щасливого пенсіонера. “Я пропрацювала 43 роки. Нарешті отримала велику пенсію”, – вимовляє пенсіонерка у ролику.
Режисер, який їй диктував, що потрібно озвучити в ролику, приїхав з Києва. Як її знайшов, вона не знає. Сам режисер від ко-ментарів відмовився, але заздалегідь в листуванні з ТСН написав, що сам був здивований малою пенсією Раїси Кузьменко, і споді-вається, що їй цю пенсію підвищать.
“Таким категоріям людей повинні підвищити. Гройсман навіть указ місяця півтора назад підписував… І також я не глава Пен-сійного фонду… Нехай їй допомагають її сини, яких у неї багато, і які залишили її наодинці з цією пенсією”, – написав режисер.
Раїсі Кузьменко 82 роки, з яких 43 вона пропрацювала вахтершею і швачкою. Живе сама, хоча має чет-веро дітей і шестеро онуків. Грошей у них, пояснює, не бере, тому що ті теж ледве виживають. Жінка нещодавно хворіла – гроші на ліки довелося зайняти. У Пенсійному фонді пояснили, що пенсія Лариси Кузьменко вище за прожитковий мінімум і підвищення очікується лише в грудні – на дев’ять гривень.

До речі
З початку 2016 року середня зарплата в Україні зросла на 80%, а соціальні допомоги та мінімальна пенсія – лише на 30%. Основні продукти за цей час подорожчали на 50-80%. Таким чином, бідні групи населення стали жити набагато гірше.

Олександр ПОЛУЯНОВ