ВИВИХ МОЗКУ

Судячи з усього, Петро Порошенко вже настільки увірував у власну велич і непогрішність, що навіть перестав критично осмислювати те, що говорить і робить. Мовляв, народ і так “проковтне”. Суспільству постійно нав’язуються маячні ідеї в стилі “чорне – це біле”: офшори – це добре, високі ціни на газ і електрику – крок в Європу, корупція – свідоцтво демократії і так далі. Спроби дебілізації населення вже увійшли до системи.

ПОРОШЕНКО ПЕРЕМІГ БЕЗРОБІТТЯ

Тепер ось виявилось, що і масова втеча українських заробітчан за рубіж – це теж перемога євроінтеграції. Президент Петро Порошенко заявив, що трудова міграція – це зовсім не втрата людського потенціалу і поглиблення страшної демографічної кризи. Це не свідоцтво відсутності перспектив для самореалізації людей в Україні та їх відчайдушного соціально-економічного становища. На думку гаранта, це “інтеграція” в трудовий ринок Європейського Союзу.
При цьому в самій Україні “немає проблеми з безробіттям”, тому що вітчизняні працедавці часто-густо скаржаться на нестачу співробітників. Про це заявив президент Петро Порошенко на розширеній урядовій нараді з питань децентралізації і регіонального розвитку у Вінниці.
“Вже немає проблеми безробіття, є проблема з точністю до навпаки. Зрозуміло, що це середня температура по палаті – десь людям ніде працювати, а десь на кваліфіковану робочу силу полюють рекрутери, у тому числі й іноземні”, – підкреслив Порошенко.
За його словами, цьому сприяє підписання Угоди про асоціацію з ЄС, дія якої створює вільний рух товарів, послуг, капіталів та робочої сили.
“Україна стає частиною європейського ринку праці. Це є об’єктивним чинником – з цим стикалися усі нові члени ЄС і сусідніх країн. Але цей чинник спонукає власників бізнесу і топ-менеджмент збільшувати зарплати в країні. Хочу сказати, що тенденція дуже позитивна”, – сказав Порошенко.

ТЕНДЕНЦІЯ – ВТЕЧА

А тепер спробуємо поставити усе це з голови на ноги, і подивитися на проблему об’єктивно.
Попри те, що за межами України вже працює майже половина працездатного населення, у тих громадян, хто ще залишається тут, чітко простежується все та ж тенденція – втеча. Практично усі соціологічні дослідження останніх років показують, що третина від населення, яке залишилося, має намір покинути батьківщину. Велика частина – назавжди. При цьому всього десять відсотків молодих людей у віці від 18 до 30 років має намір після роботи за кордоном повернутися додому.
Показове в цьому сенсі опитування, проведене серед студентів львівських вищих навчальних закладів. Вісімдесят відсотків опитаних має намір назавжди покинути Україну з тим, щоб жити і працювати в Європі. І це в “столиці” українського націоналізму! Що ж говорити тоді про інші регіони і пануючі там настрої молоді?
Характерно, що така тенденція в середовищі молодих українців відображає настрій їх батьків. Соціологічні опитування свідчать: більше половини українців, які мають дітей, хотіли б, щоб їх нащадки вчилися, працювали і жили за межами України. У цьому сенсі львівське опитування серед студентів показує лише те, що батьки нині свідомо налаштовують своїх дітей на еміграцію. Хоча, якщо дивитися в корінь, найефективніше це робить сама влада, яка усіма своїми діями просто виштовхує українців за кордон.

ЗАЧИСТКА ТЕРИТОРІЇ ВІД АБОРИГЕНІВ

За оцінками польських експертів, в найближчі двадцять років – при поточному рівні зростання ВВП в 4-5% в рік – їм знадобиться близько 10 млн. трудових мігрантів. Половину (тобто 5 мільйонів) вони мають намір отримати з України.
Не можна скидати з рахунків і Росію, де нині працює близько трьох-чотирьох мільйонів українців. При цьому українська влада постійно заявляє про готовність розірвати усі відносини з РФ, ввести візовий режим, посилити правила в’їзду українців на територію країни-агресора і так далі.
Іншими словами, перед нашими співвітчизниками на повний зріст встане банальний вибір: або назад додому в убогість, або зміна цивільного статусу в гостях. Питання, що саме виберуть мільйони українців, працюючих в Росії, – швидше риторичне. Тим паче, що і пенсії там вище, і освіта для дітей трохи краща, і медицина дешевша і якісніша. Те, що при цьому Україна втратить 3-4 мільйони працездатних громадян (плюс, можливо, членів їх сімей) – це дрібниця, яку ніхто і не помітить.
Залишається лише одне питання: хто ж залишиться тут, щоб наповнювати бюджет країни податками, а пенсійний фонд – відрахуваннями для оплати пенсій нинішнім людям похилого віку? Адже при таких розкладах, скоро на одного працюючого у нас буде три-чотири пенсіонери.
Наслідки такої політики очевидні: це як мінімум повна деградація соціальної сфери (медицина, освіта), а також якнайглибша криза пенсійного забезпечення і соціальних виплат.
Крім того, коли підійде черга виходу не пенсію тих, хто зараз оплачує пенсію нинішніх пенсіонерів, то їм вже і оплачувати буде нікому. І ця ситуація стане очевидною в найближчі п’ять років, а то і раніше.
Так що прогнози вітчизняних демографів про те, що до 2040 року населення України складатиме не більше 25 млн. чоловік, мають усі шанси збутися. При цьому дві третини з них будуть старші 50 років.

ЗАМАЛЬОВКИ ДО ПОРТРЕТА

Німецька радіостанція Deutschlandfunk звинуватила Петра Порошенка в тому, що він займається окозамилюванням, замовчуючи розгул корупції, а також “заробляє на війні”.

“Антикорупційний закон, який президент вніс до парламенту, не був схвалений Венеціанською комісією, ЄС, Міжнародним валютним фондом (МВФ) і Всесвітнім банком, тому що цей закон забезпечував самому президентові контроль над боротьбою з корупцією”, – говориться в повідомленні радіостанції.
Порошенку також докоряють в тому, що він особисто заробляє на конфлікті, який триває на південному сході країни. Як повідомляє Deutschlandfunk, тільки за останній час приватні підприємства президента отримали державні замовлення у розмірі 800 тисяч євро, у тому числі підряд на ремонт фрегата у розмірі більше 400 тисяч євро.
Олександр МИХАЙЛОВ