УСТАНОВКА НА ГЕНОЦИД

В Україні тривають експерименти над хворими людьми і медициною: з початку квітня почне діяти перший етап медичної реформи, прийнятої з подання в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун. Його суть полягає в тому, що тепер громадяни зможуть вибирати свого лікаря, а терапевти, педіатри та сімейні лікарі прийматимуть пацієнтів після підписання з ними декларації про співпрацю.

ДОГОВІРНІ СТОСУНКИ

Отже, в Україні стартувала договірна система стосунків між лікарем і пацієнтом.
Як відомо, інформаційна кампанія по вибору свого “лікаря” була запущена ще минулого року. Ось основні нюанси цього нововведення :
*В угоді, яку підписуватиме пацієнт, будуть перераховані послуги та ліки, які можна отримати безкоштовно.
*Вибирати лікаря та медустанову можна без прив’язки до місця прописки.
*Скористатися допомогою спеціалізованого лікаря (наприклад, ендокринолога, кардіолога, хірурга, невропатолога та ін.) після введення реформи можна тільки після направлення сімейного терапевта. Самостійне звернення до такого лікаря оплачуватиметься самим пацієнтом.
*Держава платитиме лікареві щорічно 370 гривень в рік за одного пацієнта, без урахування його віку.
Мінохоронздоров’ям затверджений і спеціальний Порядок, згідно з яким оптимальний об’єм практики для сімейного лікаря складає 1800 пацієнтів, для терапевта – 2000 пацієнтів, для педіатра – 900 дітей. Проте, залежно від особливостей населеного пункту, кількість пацієнтів може мінятися.
“Наприклад, якщо сімейний лікар працює в селі, де мешкає більше 2 тис. людей, то усі жителі зможуть обслуговуватися у нього. Без медичної допомоги не залишиться ніхто”, – заявила в зв’язку з цим Супрун.
Іншими словами, лікарі повинні будуть працювати більше. А персонал невеликих провінційних лікарень в сільських районах, де не так багато клієнтури, але особливо дефіцитні послуги лікаря, житиме на копійчану зарплату – або звільнятися.
Характерно, що з цим “реформаторським проривом” українців привітали навіть лідери країн Великої сімки (G7). “Ми вітаємо Україну з початком реформи охорони здоров’я, орієнтованої на пацієнта. Ми раді, що починаючи з сьогодні, 2 квітня, усі українці мають можливість підписати декларацію зі своїми сімейними лікарями для отримання безкоштовної первинної медичної допомоги”, – сказано в повідомленні G7 в Twitter.

НАШ ІДЕАЛ – МОЗАМБІК?

Правда, українські експерти чомусь не розділяють оптимізму лідерів провідних світових країн. Наприклад, народний депутат і доктор медичних наук Тетяна Бахтєєва упевнена, що “медична реформа – це установка на геноцид”. Тим паче, що вона була прийнята депутатами порушуючи Конституцію України, без консультацій з медичним співтовариством, і в обхід усіх профільних інстанцій.
За її словами, в Україні спостерігається гостра нестача сімейних лікарів, їм явно бракує кваліфікації, тому вони частенько не справляються з правильною діагностикою складних захворювань. “Медична допомога сімейного лікаря, який приходитиме додому, не маючи необхідної апаратури, приведе зрештою до того, що люди помиратимуть від звичайних захворювань при невідповідній якості лікування”, – заявила Бахтєєва.
З нею згодні й інші провідні експерти України.
“В Україні всього 12 тисяч сімейних лікарів – що в 2,5 разу менше від наших потреб. Більше того, 70% з них – це люди передпенсійного і пенсійного віку. До 2020 року – коли за планом уряду повинен закінчитися перехідний період реформи – у нас взагалі сімейних лікарів не буде”, – нарік відповідальний секретар Національної медичної палати Сергій Кравченко.
А президент Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів Віктор Сердюк підрахував: при фінансуванні галузі в розрахунку по $100 в рік на одну людину “можна побудувати медицину виключно як в Мозамбіку” (куди, до речі, їдуть працювати українські лікарі).
Медик роз’яснив, що 370 грн, які отримуватиме лікар за одного пацієнта, – це менше $14 з $100, які йдуть на реформу первинної медицини.
“У Мозамбіку 600 лікарів і 4-5 лікарень на 30 млн населення. І вже скоро у нас буде 600 лікарів і 5 лікарень. Ось коли на усю Україну залишиться всього 2 тис. лікарів, тоді і зарплата у них буде по $1 тис. Це те, що можна зробити за $100 на одного українця і за $14 на “первинку”. У Польщі виділяється $1 тис. на людину, у Білорусії – $500 “, – заявив лікар.
Але і це ще не усе : дотошні експерти підрахували, що навіть нікчемні 370 гривень на пацієнта – це брехня і блеф. Річ у тому, що тільки на обіцяну підвищену зарплату лікарів і медсестер доведеться витратити близько 7 млд грн, а у бюджеті 2018 року на реформу медицини виділені 13 мільярдів. І якщо решту 6 мільярдів розділити на усе населення України, то залишається лише 142 гривні на пацієнта в рік.
Виходячи з таких мізерних сум (хоч 142 грн, хоч 370 грн), говорити про якусь нову якість української медицини не доведеться – все буде зведено до того, що громадяни будуть вимушені платити за лікування з власної кишені.
До речі, гарантований пакет послуг, який оплачуватиметься державою, поки що теж не визначений. Вважається, що в нього повинні увійти: консультація лікаря, вакцинація, загальний аналіз крові, сечі, аналіз на холестерин, діагностика і лікування травм, отруєнь, патологічних станів у вагітних і так далі. Але як там буде насправді – ніхто не знає.
Що стосується спеціалізованого або вузькоспеціалізованого лікування (послуги алергологів, гінекологів, кардіологів, мануальних терапевтів, нейрохірургів, логопедів і т. д.), то вони будуть безкоштовними за наявності напряму від сімейного лікаря. Інакше доведеться платити по певних тарифах, які переглядатимуться Мінохоронздоров’ям щороку. І якщо врахувати явну спрямованість реформи на бюджетну економію та комерціалізацію медицини, то тут українців напевно чекають неприємні сюрпризи – “задоволення” буде не з дешевих.

СПРАВА ЙОЗЕФА МЕНГЕЛЕ

Чи варто дивуватися, що “медична реформа” є однією з самих непопулярних в народі, викликаючи все більше відторгнення як серед простих людей, так і серед фахівців. Дійшло до того, що 3 квітня профільний комітет Верховної Ради рекомендував звільнити Уляну Супрун із займаної посади. “Тепер проект постанови може бути винесений у будь-який момент до парламенту. Головне, щоб була політична воля для відставки Супрун”, – сказала член парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець.
Члени комітету також підкреслили, що Супрун порушує українське законодавство, виконуючи обов’язки міністра охорони здоров’я упродовж більше ніж пів року, а також не має необхідної освіти.
За словами депутата Ігоря Шурми, Супрун не змогла виразно відповісти ні на одне питання, яке їй задавали депутати від різних фракцій. При цьому “гріхів” за нею накопичилося досить. Так, за час її роботи досі не розроблена концепція розвитку національної охорони здоров’я та стратегії її впровадження. Депутати звинуватили Супрун в тому, що вона проголосувала за зниження фінансування системи охорони здоров’я на третину в 2018 році (від передбачених 5% ВВП). За цілий рік не було проведено жодної колегії охорони здоров’я, усі рішення приймалися кулуарно. Ситуація із закупівлею ліків і вакцин вже близька до катастрофічної, а 10 тисяч випадків хвороби на кір, які зареєстровані в країні, не визнаються епідемією, а розглядаються як ситуативні випадки.
За словами членів Комітету, в. о. міністра абсолютно не володіє статистичними даними по захворюваності та смертності в Україні по особливо небезпечних інфекціях. Вона не знає, скільки сімейних лікарів не вистачає в країні для проведення реформи, і не змогла відповісти, чому в країні немає закону про екстрену медичну допомогу.
І як “вишня на торті”: Україну позбавили права голосу на Асамблеї Всесвітньої Організації Охорони здоров’я за несплату членських внесків.
В результаті Комітет визнав Супрун “професійно неадекватною” і зажадав терміново поставити питання про її звільнення із займаної посади.
Від себе додамо: це стало б великим подарунком для усього українського народу, оскільки експерименти Супрун (з явного благословення її українських і зарубіжних покровителів) сприяють лише погіршенню якості та зниженню доступності медицини. Що зрештою сприятиме зростанню смертності наших співгромадян. Не даремно в народі вона має дуже характерні прізвиська “Доктор Смерть” і “Внучка Менгеле” *. Причому, в останньому випадку ще невідомо, хто з них – Супрун або Менгеле – повинні ображатися за таке порівняння.
_____________________
*Йозеф Менгеле – німецький лікар і кат, що проводив медичні досліди на в’язнях концтабору Освенцим під час Другої світової війни. Менгеле особисто займався відбором в’язнів, які потрапляли в табір, проводив злочинні експерименти над ув’язненими. Його жертвами стали десятки тисяч чоловік.
Олексій ГРАДОВ