ХАЙ БУДЕ СВІТЛО! АБО АПЕТИТ ПРИХОДИТЬ ПІД ЧАС ЇЖІ

Судячи з усього, при антинародній владі олігархату зростання тарифів на житлово-комунальні послуги не закінчаться ніколи. Монополісти йдуть на будь-які хитрощі, вигадують усе нові лазівки для того, щоб “економічно обгрунтувати” чергове пограбування народу. Та ще й цинічно прикриваються при цьому “світовим досвідом” і “європейською практикою”.

І ЖАРТИ У ВАС БЕЗГЛУЗДІ

Вже з 1 квітня – якраз в день сміху, в Україні вступить в силу RAB- регулювання тарифів на постачання електрики, що спричинить нове її подорожчання. Вже близько 30 обленерго звернулися з відповідними заявами в Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), щоб погодити підвищення цін.
Правда, поки що йдеться тільки про підвищення тарифів для непобутових споживачів – установ, підприємств і організацій : з 1 квітня вони зростуть на 5-20%, залежно від області.
Побутових споживачів це нововведення поки не торкнеться. Проте не варто радіти, адже кінець кінцем бізнес включить ці витрати у вироблювану їм продукцію (у тому числі – продукти харчування), і у результаті споживачеві все одно доведеться платити більше.
Більше того, в НКРЕКП вже оголосили про свої плани істотно збільшити вартість електроенергії для українців в липні 2019 року – мовляв, нинішній тариф покриває усього лише 51% від економічно обгрунтованої вартості електрики, і енергетики вже буквально потопають у збитках.
За словами представників НКРЕКП, в Україні один з найнижчих тарифів на електричну енергію серед європейських країн (про найнижчі зарплати і пенсії вони “делікатно” промовчали). При цьому підсумковий тариф для населення повинен збільшитися через підвищення вартості палива на міжнародних ринках, падіння національної валюти, інфляції і т. п.
За підрахунками НКРЕКП, вже сьогодні “ринковий” тариф нібито складає 2,5 грн за кВт – тоді як громадяни України, як справжні ”халявщики’’, платять за кожний кВт всього 0,9 грн (при використанні до 100 кВт) і 1,68 грн за кВт (при використанні понад 100 кВт).

ТИ ПАМ’ЯТАЄШ, ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЬ?

В зв’язку з цим варто нагадати, що відносно нещодавно, на початку 2015 року, Нацкомісія по регулюванню енергетики і комунальних послуг анонсувала поступове (у 5 етапів) підвищення тарифів на електроенергію для побутових споживачів – і перший етап почався вже 1 квітня того ж року. Тоді влада стверджувала, що після проходження усіх п’яти етапів, а саме до 1 березня 2017 року, Україна вийде на економічно обгрунтовані тарифи, і на цьому зростання цін на електроенергію закінчиться.
Нагадаємо, що до 1 квітня 2015-го діяли такі тарифи: до 150 кВт/год в місяць – 30,84 коп/ кВт, 150-800 кВт/год в місяць – 41,94 коп/кВт, від 800 кВт і більше – 134,04 коп/кВт.
Проте після цієї дати (01.04.2015) категорії споживачів “оптимізували”: мінімальний об’єм споживання скоротився з 150 до 100 кВт/год в місяць, “середнячки” отримали тариф від 100 до 600 кВт/год, а “марнотрати” – від 600 і більше. Відповідно, підтягнулися і тарифи: при споживанні до 100 кВт/ год в місяць ціна збільшилася на 19% (37 коп./кВт), при споживанні від 100 до 600 кВт/год в місяць стали платити вже по 63 копійки за 1 кВт/год (+ 50%), а домогосподарства з об’ємом споживання понад 600 кВт/год в місяць – 1,4 грн за 1 кВт/год.
Повторимося: тоді в уряді стверджували, що і це набагато нижче ринкової вартості електроенергії – а до заповітної “ринкової межі” ми підійдемо тільки до 1 березня 2017 року.
Підішли: рік тому мінімальний (“пільговий”) тариф підвищився з 71,4 до 90 копійок за кВт/год, а починаючи з 101-го кіловата усі стали платити за загальним тарифом – 1,68 грн/кВт (було – 1,29 грн при споживанні від 100 до 600 кВт, і 1,638 грн при споживанні понад 600 кВт).
І ось, через всього один рік після цього “останнього” підвищення, виявилось, що і це – усього 51% від ринкового тарифу. У зв’язку з цим виникає тільки одне питання: коли ж ви вже наїстеся?

ДЛЯ ДОВІДКИ

ЩО ТАКЕ RAB-ТАРИФИ?

Як говорять експерти, це просто інша (європейська) методологія розрахунку тарифу на електрику. Зараз тарифи в Україні рахують по формулі “витрати плюс прибуток” – і вже цим прибутком компанії розпоряджаються на власний розсуд.
Нове ж тарифоутворення включає ще і інвестиційну складову. Тобто в них закладають кошти на модернізацію мереж. Ідея проста : в Україні хочуть зробити енергетику цікавою для інвесторів, щоб вони приходили і вкладали гроші в нові лінії ЛЕП, трансформаторні станції і багато що інше.
Але тут же виникає резонне питання: а як проконтролювати використання цих коштів? Особливо в умовах тотальної української корупції та повного беззаконня монополістів? Що перешкодить компаніям отримувати додаткові (нібито “інвестиційні”) прибутки, і просто їх тупо привласнювати, списуючи ці гроші на які-небудь інші витрати?

ЩО ТА СКІЛЬКИ?

Фахівцями підраховано, скільки по нині чинним тарифам коштує одна година роботи найчастіше використовуваних електроприладів. При цьому врахуємо, що тариф при споживанні до 100 кВт/год в місяць складає 90 копійок, а при споживанні від 100 кВт/год в місяць – 1,68 грн
Олександр МИХАЙЛОВ