БІГОМ ВІД БІДНОСТІ

УКРАЇНА ВИЗНАНА ОДНІЄЮ З НАЙБІДНІШИХ КРАЇН СВІТУ
За останні роки, завдяки старанням влади (як минулої, так і нинішньої), наша країна впевнено увійшла до числа “лідерів”, а то і “рекордсменів” усіх світових антирейтингів. Ми лідируємо в корупції та тіньовій економіці, по захворюваності та темпам вимирання населення, “видатні досягненння” маємо і у сфері боротьби з бідністю.

БІДНІСТЬ НЕ ВАДА?

Відповідно до останнього дослідження Bloomberg’s Misery Index (індекс убогості, що розраховується агентством Bloomberg), Ук-раїна знову увійшла до десятка найбідніших країн світу. Правда, в цій бочці дьогтю є і маленька ложка меду: в порівнянні з мину-лим роком, зараз Україна дещо поліпшила свої позиції в цьому рейтингу, перемістившись з 5-го на 7-е місце.
Своє глобальне дослідження провела і компанія Nielsen – по рівню витрат на продукти харчування населенням країн. Результати виявилися неприємними, але цілком очікуваними: громадяни Україні щомісячно витрачають на продукти і товари повсякденно-го попиту, значно менше грошей, ніж інші європейці. Так, середні щомісячні витрати на продукти харчування та товари повсяк-денного попиту української сім’ї склали 3 тис. 140 грн, або орієнтовно 92 євро. Для порівняння: у Білорусі середньостатистична сім’я на ці цілі витрачає 192 євро, в Польщі – 178 євро, в Литві – 231 євро, а в Росії – 269 євро. Навіть якщо врахувати, що середній рівень цін в цих країнах дещо вищий, то різниця все одно виходить колосальна.
Уряд, звичайно ж, робить вигляд, що стурбований такою ситуацією: нещодавно Кабінет міністрів затвердив план заходів на 2018 рік для забезпечення реалізації Стратегії подолання бідності, затвердженої урядом України у березні 2016 року.
Проте експерти стверджують, що без зростання реальної економіки всі ці декларації не коштують і виїденого яйця.
“Жодній країні не вдавалося ефективно боротися з бідністю, якщо її економіка росла менше, ніж на 5% в рік. На жаль, наше прогнозоване зростання в 2018 – всього близько 3% – і це якщо кон’юнктура на світових ринках не погіршає”, – заявив економіст, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Нагадаємо, що в 2017 році ВВП України виріс на 2,2%.
Про це ж говорить і економіст Олексій Плотников:
– Починаючи з 2000 року, при кожному прем’єр-міністрові України затверджується подібна стратегія боротьби з бідністю. Це не досягнення нинішньої влади. Хоча ця стратегія говорить про те, що влада підтверджує наявність збіднілих українців. За статис-тикою ООН, у нас 80% знаходиться за межею бідності за критеріями проживання, коли одна людина витрачає 5 доларів в день. З точки зору того, чи є в цій стратегії реальні кроки, то я їх там не бачу. Там є інвентаризація безробітних, навчання громадян стар-ше 45 років і ще деякі моменти, які носять фрагментарний характер. Якщо влада піде на те, щоб оживити національну економіку, і та почне показувати плюси і рости, тоді серйозно можна говорити про подолання бідності, – сказав економіст.
В той же час він відмітив, що влада не зацікавлена в зростанні української економіки. Вона зацікавлена в рішенні особистих бі-знес питань, але ніяк не в підтримці національного виробництва, встановленні в країні миру і створенні можливості для того, щоб держава працювала за відкритими і прозорими правилами, щоб підприємства розвивалися і відправляли свій товар за рубіж. Цього всього немає.

ПРИРОДНА РЕАКЦІЯ

Поголовна бідність і низький рівень оплати праці в Україні стимулюють трудову еміграцію. “На сьогодні трудова міграція – це одна з самих нестримно зростаючих проблем України. Вона може поставити під загрозу як економічне зростання, так і стабіль-ність цін найближчими роками”, – сказано в листі замголови Національного банку України Дмитра Сологуба інформаційному агентству Bloomberg.
У повідомленні агентства зазначається, що українців за кордоном спокушають більш високі заробітки, оскільки на батьківщині вони отримують в середньому 7100 гривень в місяць, (близько 265 доларів США), тоді як в Польщі їм пропонують 3500 злотих або 1046 доларів. За офіційними даними з 2015 року Україну покинули 7% працездатного населення. Ця цифра може бути наба-гато більша, оскільки українці отримали можливість подорожувати в країни Євросоюзу без віз. За даними міжнародної організації по міграції, 12% українців вже влаштувалися або планують отримати роботу за межами країни.
Проблему вже не можуть замовчувати і представники влади. “Угоду про Асоціацію або безвізовий режим можна ставити нам в плюс, але це несе в собі й ризики. Тільки минулого року Україну покинули близько мільйона українців. Сто тисяч українців покидають Україну щомісячно, і питання далеко не лише в тому, що там більш високі зарплати. Це взагалі розуміння майбутньо-го і якості життя”, – заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін на конференції “Міжнародна зустріч високого рівня з питань реформ в Україні”.
За його словами, українські батьки заздалегідь орієнтують своїх дітей на те, що їм доведеться виїжджати з країни у пошуках кра-щої долі : “Я згадую, як одного разу відвідав в Івано-Франківську польську школу, в якій 24 польські класи і майже жодного поля-ка”, – сказав Клімкін, додавши, що діти учать польську мову, мріючи поїхати жити в Польщу. Напевно, це і є краща оцінка якості “реформ”, що проводяться нинішнім режимом.
Олександр МИХАЙЛОВ