УКРАЇНА: КРИМІНАЛЬНЕ ЧТИВО

СВІТ В ШОЦІ ВІД УКРАЇНСЬКОЇ КОРУПЦІЇ

На тему непереможної української корупції написано чимало, проте життя регулярно підкидає усе нові факти, що говорять про те, як ця “ракова пухлина” добиває вітчизняну економіку, роз’їдає основи суспільства і сприяє остаточній деградації політичної системи. Дійшло до того, що небувалий розквіт корупції в Україні все частіше стає предметом обговорення серед зарубіжних експертів, в авторитетних міжнародних організаціях і ЗМІ.

КОРУПЦІЯ – ГОЛОВНЕ ДЖЕРЕЛО ЗБАГАЧЕННЯ ВЛАДИ

Нещодавно своє бачення української корупції озвучив відомий шведсько-американський економіст Андерс Аслунд:
“Щорічно сума виведених з України коштів складає близько 5% ВВП (119 млрд грн). Це гроші, які не інвестуються в економіку країни. Ключовою проблемою України є недостатній захист права власності. Найгірше те, що нічого не зроблено, щоб виправити ситуацію. Це відлякує іноземних інвесторів, які не поспішають вкладати гроші в Україну. Сьогодні рівень прямих іноземних інвестицій в країну складає приблизно 18% ВВП, але якби були проведені усі необхідні реформи, Україна могла б мати іноземні інвестиції на рівні 25-30% ВВП”, – заявив економіст в інтерв’ю виданню “Економічна правда”.
За словами Аслунда, коли в економіці багато іноземних інвесторів, вищі чиновники мають менше можливостей контролювати економіку, – отже, зникають корупційні прибутки.
“Зазвичай в дуже бідних країнах дуже багаті керівники, тому що вони не обмежені в доступі до фінансових ресурсів. Немає ніякого взаємозв’язку між багатством керівництва держави і багатством народу”, – заявив економіст.
Також Аслунд вважає, що нинішня влада просто не хоче боротися з корупцією:
“Вони зацікавлені в корупції, вони з нею живуть. Генпрокурор Юрій Луценко, мабуть, отримує багато грошей за те, що не бореться з корупцією. Якби він боровся з корупцією, він би нічого не заробляв, окрім своєї невеликої зарплати”, – підсумував економіст.

І АМЕРИКАНЦІ – НЕ УКАЗ

Своє дослідження української корупції провела і Американська торгова палата (АТП). Там прийшли до висновку, що за швидкістю крадійства нинішня українська влада не лише “наздогнала”, але і багато в чому перевершила корупцію часів Віктора Януковича. Більше того, навіть у тих, хто все ще вірить в Україну та її потенціал, приводів для оптимізму з кожним днем стає усе менше.
“Наша місія – бути голосом бізнесу. І Американська торгова палата доносить цей голос бізнесу і органам державної влади, і журналістам. Це дійсно чітке повідомлення бізнесу : 89% вважають пріоритетом номер один – поліпшення бізнес-середовища в Україні і подолання корупції”, – заявив президент Американської торгової палати в Україні Андрій Гундер.
“Корупція є серйозним стримуючим чинником для вступу інвестицій і через неї Україна втрачає близько 2% економічного зростання щорічно”, – резюмували експерти АТП.
В зв’язку з цим доречно нагадати, що ще в 2015 році, під час візиту в Україну, віце-президент США Джо Байден з трибуни Верховної Ради відкрито заявив: корупція роз’їдає Україну, немов “ракові клітини”, і “у світі немає іншої такої країни, де крадійство на державному рівні досягало б таких масштабів”.
До боротьби з корупцією і поліпшенням бізнес-клімату в Україні неодноразово закликав і екс-президент США Барак Обама, а також нинішній глава Білого дому – Дональд Трамп. Більше того, цілий ряд авторитетних зарубіжних ЗМІ неодноразово писали про те, що західні партнери можуть позбавити Україну фінансової допомоги саме через відсутність реакції Петра Порошенка на волаючі факти корупції в країні. Але українська влада продовжувала робити вигляд, що нічого не відбувається і “втирала” населенню чергові даремні, а то і відверто антинародні “реформи”.
Коли ж ситуація досягла пікової ситуації і терпець увірвався, Джо Байден знову виступив в Раді з міжнародних відносин США і звернувся до президента Дональда Трампа. За його словами, адміністрація нинішнього глави Білого дому повинна уважніше фіксувати усі заяви України і перевіряти дані Києвом обіцянки. Адже, як показала практика, більшість з цих обіцянок – порожні, брехливі і беззмістовні.

СТРАХ ВТРАТИЛИ

Як відмічає директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник, причиною такого небувалого зростання корупції стала втрата чиновниками страху перед відповідальністю. Прогнилі суди пачками і за “енну суму грошей” видадуть сьогодні будь-яке рішення на користь корупціонера. У більшості випадків, багато справ затягуються на довгі роки, а на перших же судових засіданнях вони просто розвалюються.
За його словами, нинішні масштаби крадійства просто не піддаються опису. При цьому значна частина вкрадених коштів йде на фінансування партій та політичних сил, а також на підкуп депутатів і фракцій у Верховній Раді за “потрібне” голосування і т. п.
Ситник констатує: політична корупція і лобіювання конкретних бізнес-інтересів, що слідує за неї, призводить до нівеляції здорової конкуренції. “Ми бачимо, що завдяки політичній корупції ухвалюються закони, які з самого початку не дозволяють чесному бізнесу конкурувати”, – підкреслив глава НАБУ.
Відсутність же прикладів реального покарання за корупційні злочини є однією з найголовніших проблем і розв’язує руки і без того зажерливим чиновникам.
Як відмічає директор НАБУ, саме сотні справ без фінального рішення судів є причинами 99% критики, яка звучить на адресу антикорупційних органів України. Більше того, корупція і далі продовжує руйнувати кволу українську економіку, бізнес-клімат і привабливість країни в очах зарубіжних інвесторів. Тут досить згадати відмову заходити на український ринок таких світових гігантів, як Burger King, Starbucks, IKEA або Ryanair.
Підводячи підсумок, можна сказати: як опариші не можуть жити без екскрементів, так і нинішня політична “еліта” України не може жити без крадійства і корупції. Більше того, під корупцію заточена уся система стосунків у владі, тому треба міняти не лише “дійових осіб” цього тривалого “кримінального серіалу”, але і саму порочну систему.
Олександр МИХАЙЛОВ