КРОК ВПЕРЕД, І ДВА НАЗАД

Підвищення пенсій спровокує нове зростання цін в Україні

Українці вже давно засвоїли сумну закономірність: будь-яке підвищення зарплат і пенсій в нашій країні автоматично спричиняє за собою підвищення цін і тарифів. Так сталося і цього разу: ще з серпня, коли в Україні почали активно обговорювати пенсійну реформу, і вона навіть не встигла набути чинності, ціни упевнено полізли вгору. За словами фахівців, цей процес триватиме і в поточному, і наступному році.

 

ЖИТИ СТАЛО КРАЩЕ?

При цьому влада з дивовижною завзятістю стверджує: нинішнє “осучаснення” пенсій підкріплене “економічним зростанням”, гроші “не надруковані, а зароблені” – отже, ніякого підвищення цін не буде.
“Підвищення пенсій не є причиною для підвищення цін, тому що це гроші, які зароблені вже в Пенсійному фонді. І зароблені в результаті того, що у нас підвищена мінімальна заробітна плата і пішло підвищення заробітної плати, з якої йшли відрахування до Пенсійного фонду. Тобто гроші на це вже накопичені”, – заявив в зв’язку з цим заступник міністра праці і соціальної політики Микола Шамбир.
“Підвищення пенсій жодним чином не позначиться на рівні інфляції або на курсі національної валюти. Якщо ви подивитесь, то на сьогодні практично коливання долара знаходяться на одній і тій же відмітці”, – підтримав його міністр соцполітики Андрій Рева.
“У нас є кошти для виплати підвищених пенсій. Це кошти, які напрацювала національна економіка, кошти, які не треба ні друкувати, ні позичати, це кошти, у тому числі, від детінізації зарплат, підвищення мінімальної зарплати”, – як би підвів риску під дискусією глава уряду Володимир Гройсман.

МИ ЦЕ ВЖЕ ПРОХОДИЛИ

Таких висловлювань з вуст чиновників прозвучало досить багато, але саме це і насторожує. Річ у тому, що є ще одна, десятиліттями перевірена закономірність: якщо українські урядовці раптом починають заявляти, що чогось ні в якому разі не станеться, – то звичайно це означає, що саме це і станеться з максимальною вірогідністю. А інакше з чого б їм взагалі про це говорити?
Тим паче, що сам міністр Рева, виступаючи в парламенті, з властивою йому простотою заявив: “Для виплати підвищених пенсій, що відбуваються з 11 жовтня, уряд направив у вигляді додаткових витрат 6,5 млрд грн”.
А до цього голова Пенсійного фонду Олексій Зарудний сказав, що завдяки додатковим надходженням після підвищення в січні цього року мінімальної зарплати, а також детінізації зарплат, Пенсійний фонд додатково накопичив 26 млрд грн. Саме ці гроші і підуть на перерахунок пенсій.
Українці з життєвим досвідом відразу звернули увагу на один момент. Те, що у Пенсійного фонду є кошти і їх не треба “ні друкувати, ні позичати”, ніяк не міняє того простого факту, що у вигляді пенсійних виплат на руки населенню буде видано додатково майже 6,5 млрд грн. І ці гроші люди відразу понесуть в магазини, формуючи додатковий попит на товари і послуги – що, як правило, закінчується зростання цін на ці товари та послуги. І на інші теж.
До речі, перед підвищенням мінімальної зарплати в Україні до 3200 грн, багато членів уряду теж клятвено завіряли, що це ніяк не вплине на ціни. Проте подальші місяці наочно продемонстрували усю брехливість цих завірень.

ЦІНИ ПРОТИ ДОХОДІВ

Не хочеться “каркати”, ця історія, швидше за все, повториться – причому, з тяжчими наслідками.
“Річ у тому, що більшість українських пенсіонерів є споживачами найдешевших продуктів, – пояснює економіст Олександр Мартинюк. – Отримавши свої надбавки – хоч 50 гривень, хоч тисячу – не має значення, вони навряд чи перейдуть у більш високу цінову категорію, а просто куплять трохи більшу кількість тих же самих продуктів. Попит, що виріс, спровокує деяке зростання цін на найдешевші товари, і їх ціни наблизяться до вартості товарів середньої цінової категорії. Ті теж не стоятимуть на місці і у свою чергу теж трохи віддаляться. Станеться своєрідна “ланцюгова реакція”, і поступово подорожчають практично усі продукти”.
Тут доречно нагадати, що стараннями влади було скасовано державне регулювання цін на соціально-значимі продукти харчування. Коли таке регулювання було, бідні верстви населення могли купити продукти за доступними цінами. Натомість виробники і торгівля завищували ціни на продукти середнього і преміум класу. Тепер же ніхто не заважає піднімати ціни на все. Це створює безмежні можливості для підвищення цін на продовольчому ринку, і ніяке зростання доходів населення не зможе цьому протистояти. Тобто, при реаліях, що склалися, в змаганні “ціни проти доходів” у виграші завжди будуть ціни.

СПАСИБІ, ЩО ПОГРАБУВАЛИ

Більшість експертів упевнені: зростання цін швидко “з’їсть” усі надбавки і осучаснення пенсій – точно так, як і до цього воно “з’їло” двократне зростання мінімальної зарплати.
“Швидше за все, розмір пенсій наступного року переглядатися не буде, тобто як мінімум частину доплати “з’їсть” зростання цін. Крім того, з 2013 року реальний розмір пенсій з урахуванням інфляції і усіх індексацій скоротився на 40%. І “наздогнати” кризовий рівень навіть з урахуванням “осучаснення” не вдасться”, – підкреслила старший науковий співробітник Інституту демографії і соціальних досліджень ім. М. В. Птухи Лідія Ткач.
В зв’язку з цим нагадаємо, що “завдяки” злочинній політиці нинішньої влади (і усупереч чинному законодавству і Конституції), мільйони пенсіонерів в останні роки справедливого перерахунку і індексації своїх пенсій не бачили. Досить сказати, що на 1 грудня 2013 мінімальна пенсія складала 949 гривень, а зараз її підвищили до рівня 1452 гривень. Тобто, в порівнянні з 2013 роком, вона збільшилася на 53%, хоча інфляція за цей же період вже склала не менше 120-140%! Але якби влада просто виконувала закон, то сьогодні пенсії стартували б не від 1452, а від 2500 гривень, а середня пенсія складала не 1921, а 3651 гривню. Вочевидь, влада проводить пенсійні виплати майже в два рази нижче, ніж вони мають бути.

Олександр ПОЛУЯНОВ